Náš blog | pozicovnahraciek.sk
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Požičovňa hračiek Blog

Umenie s deťmi: Man Ray - maľovanie svetlom

30.01.2023 | Požičovňa Hračiek

Možno mi dáte za pravdu že toto zimné obdobie je ideálne na načerpanie novej sily a vytvárania si pohodového večera. Ako dieťa som rada pozorovala večerné, mihotajúce svetielka. Skúmala som pri pohľade na mesto jeho život. Život osvetlených ulíc, okien. Svetlo ma fascinovalo. Myslím, že každé dieťa je uchvátené touto hrou. Je to niečo čarovné, niečo čo stojí za preskúmanie. Možno je to tmou ktorá prichádza skôr, alebo azda nostalgiou za Vianocami že nás svetielka vedia tak pohltiť.

Ako by ste zachytili čaro svetla vy? Ja fotografiou. :)

Fotografia je úžasný prostriedok pre tvorbu. Okrem toho že vzniknuté obrázky môžete použiť na dokumentáciu, dá sa s ňou experimentovať. Môžete ju využiť pri koláži, procesnom umení alebo si vyrobiť hoc len vision board. Ako už iste tušíte v dnešnom článku sa budeme venovať fotografii. Ukážeme si tzv. light painting, čo je maľba svetlom ktorá má neskutočne veľa odtieňov. Pozrieme sa na jej priekopníka v umení Man Raya. Pohodlne sa usaďte, zapáľte sviečku a skúste sa inšpirovať.

Čo budete potrebovať:

  • deti :)
  • tmu
  • mobil
  • bodové svetlo, baterka
  • dobrú náladu

Pripravíme si prostredie. Priestor v ktorom budete musí byť čierno čierny. :) Takže zhasnúť svetlá, zatemniť, vyjsť von!

Na začiatok si niečo povieme o Man Rayovi ktorý bol prvý umelec maľby svetlom. Experimentoval v jednej z jeho fotografických sérií s touto technikou. Neskôr prišli ďalší a ďalší. Ako motiváciu si môžete ukázať pár jeho fotografií, kde využíval túto techniku. Stačí zadať do vyhľadávača Man Ray, light painting.

 

Skôr ako začnete si povieme niečo o technike fotenia. Ja som fotila mobilom a tak vám opíšem túto možnosť. Na mobilnom telefóne vyberte režim Maľovanie svetlom, ktorý vám všetko uľahčí, a môžete fotiť. Tí čo túto možnosť nemáte vyberte režim PRO, kde si navolíte expozičný čas (S) podľa potreby. Zvoľte dlhší expozičný čas. Ďalej vyberte vhodnú clonu, radím F8 až F11. Citlivosť voľte čo najnižšiu, napríklad hodnotu ISO 200. A potom už len experimentujte s nastavením, pretože prvá fotka možno nebude to čo by ste chceli. Ak vaši drobci neobsedia a vy potrebujete viac času na nastavenie, zahrajte sa svetelnú naháňačku. Deti sa trocha zabavia a vy získate čas. Pri našich experimentoch sme postupovali metódou pokus, omyl a nakoniec sme si našli ideálne nastavenie.

Slovník použitých pojmov k foteniu

  • S – expozičný čas
  • F – nastavenie clony
  • ISO – citlivosť fotoaparátu, filmu
  • EV – expozičná hodnota a vyjadruje jas

Vaše vzniknuté fotky vytlačte a spravte si z nich koláž. Úplne postačí aj čiernobiela tlač. Môžete sa s deťmi porozprávať ako funguje fotoaparát, kedy sa objavila prvá fotka a prečo. Myslím že hlavne technické typy táto časť poteší. Mám pre vás ešte pár knižných tipov na skúmanie čara fotografie s deťmi. Sú to knihy hlavne v angličtine ale pevne verím že inšpirujú. Majú krásne spracovanie a niektoré s minimom textu, takže to čítanie nebude ani náročné.  

 

V našom výtvarnom sprievodcovi nájdete podrobnejší postup fotenia na zrkadlovku a aj tip na angličtinu. Dúfam že sme vás dostatočne inšpirovali a svoje vzniknuté dielka môžete zdieľať na našej FB stránke Rok s dieťaťom. Tak krásne tvorenie J

 

https://lightpaintingphotography.com/light-painting-history/ - zdroj obrázka k reprodukcii Man Raya

 



Chcem čítať viac

Pokusy s deťmi: Ako vzniká hmla

12.01.2023 | Požičovňa Hračiek
Vianoce tento rok neboli na snehu ale na hmle. :) A pri jednej z prechádzok počas vianočného obdobia padla otázka: „Mami, a ako vzniká taká hmla?"
Nuž, mama sa zamyslela a veru nevedela :D Ako to presne funguje a tak padla dohoda, že si to naštuduje a potom dá vedieť. :) A pri štúdiu hmly som narazila na tento zaujímavý a ľahký pokus, ktorý sme si s deťmi urobili.
 
Ako teda vzniká taká hmla?
 
Vo veľmi zjednodušenej verzii, ktorú som vysvetľovala malému, je hmla vlastne malý obláčik tu na zemi. :) Keď nám naprší, na zemi máme vodu a tá voda sa začne pomaly odparovať vo forme vodnej pary. Ako tak stúpa, narazí na studenší vzduch (pretože čím sme vyššie, tým je chladnešie, napríklad také Vysoké Tatry. :) ) a chladom sa opäť zmení na malé drobnulinké kvapky vody, čo je vlastne malý mráčik. A to je hmla. 
Vodná para však na to, aby sa zmenila na vodu (skondenzovala) potrebuje nejaké mini časti, na ktoré sa uchytí. V našom ovzduší to je prach, morská soľ alebo znečistenie. 
 
Po tomto krátkom úvode sme začali s pokusom, na ktorý budete potrebovať:
sprej na vlasy
horúcu vodu
kocky ľadu
priehľadnú nádobku
pokrývku na nádobku
 
 
A pokus môže začať. :) Horúcu vodu nalejte do nádobky (nemusí byť vriaca, my sme to skúsili najprv s vriacou ale zaparili sa nám okraje nádobke  a nič sme nevideli :D ). Takže stačí naozaj teplá z kohútika. To som synovi vysvetľovala, že tá voda to je vlastne naša zem, vnútro nádobky je náš vzduch a vrch nádobky (pokrývka s ľadom) je chladnejší vzduch nachádzajúci sa vyššie.
A teda že v našom vzduchu sa kadečo nachádza. Od výfuku z áut, po prach či iné mikročastice. Tieto znečistenia sú v našom pokuse lak na vlasy. :)
 
Lak na vlasy teda strieknete do nádobky a uzavriete jú pokrývkou naplnenou ľadom a sledujete čo sa bude diať. :)
 
 
Na foto to nie je tak dobre vidno, nakoľko sme mali biele pozadie ale v pohári sa nám vytvorila krásna hmla. A keď sme pokrývku nadvihli, to bolo radosti, koľko jej z tej nádobky vyšlo. :)
 
 
Potom sme skušali rôzne varianty. Vznikne nám hmla, keď nepridáme sprej? Alebo keď na vrch nedáme ľad? Alebo dáme namiesto teplej vody studenú?
No a okrem hmly malo veľký úspech aj rozpúšťanie ľadu a tak sme si okrajovo povedali tiež o skupenstvách vody a keďže teraz máme doma tému Polárných oblastí, jednu sme si vytvorili. :D
 
   
 
Po dlhšom čase sme vytiahli naše obľúbené miniatúry a nebudem klamať, v takom kľude som si už dávno kávu nevypila. :))
 
Krásne pokusovanie prajeme. :)


Chcem čítať viac

Pokus: Sóda bikarbóna a ocot

12.01.2023 | Požičovňa Hračiek
Využívate sódu bikarbónu alebo ocot pri upratovaní? Ja vcelku často. :) Túto búrlivú reakciu ktorá vzniká medzi octom a sódou bikarbónou som sa rozhodla priniesť hravou formou aj deťom. Pokusom ma inšpirovala pani učiteľka Sonička Nemečkay, s ktorou spolupracujeme v rámci projektu Rok s dieťaťom.
Pokus sme robili ešte minulý rok v období Valentína a tak sme ho aj pomenovali: Valentínsky dezert. :)
 
Čo budete potrebovať:
obal z jogurtu (malého),
sódu bikarbónu,
vodu,
farby (temperove alebo potravinárske),
špajdlu,
ocot,
pipetu alebo striekačku.
 
Postup je veľmi jednoduchý a vtedy trojročáka to veľmi bavilo. Ako prvé si pripravíme prázdny kelímok od jogurtu alebo termixu. Do 3/4 doň nasypeme sódu bikarbónu.  Následne si vytlačíme farbu (môžete použiť dve farby ak si popri tom chcete vyskúšať miešanie farieb).
 
Vodu nalejeme až po okraj a opatrne položíme do mrazničky. Necháme poriadne zamrznúť. Najlepšie cez noc.
 
Ráno náš dezert vyberieme, opatrne pobúchame a vyklopíme na vodorovnú plochu (napr. tanierik).
 
 
Pripravíme si ocot ktorý zohrejeme v kanvici a pomocou pipety alebo striekačky nanášame ocot na dezert.
 
Vidíte čo sa stalo? 
 
 
Môžete tiež z "dezertu" odkrajovať a pridávať do octu, malý to nazval sopkou.:)
 
 
Ak nám kúsok dezertu zostane môžeme si zobrať papier a štetec a namaľovať si obrázok podľa vlastnej predstavy a fantázie. :)
 


Chcem čítať viac

Pokusy s deťmi: Miešanie farieb

10.01.2023 | Požičovňa Hračiek
Dlhé zimné večery nás priviedli k tomu, že niet lepšieho času na pokusy ako práve teraz. :) A tak sme začali a toto je prvý z nich. :)
Ak vaše deti majú radi farby, miešanie, prelievanie, vytláčanie, maľovanie, otláčanie, určite si v celom procese nájdu niečo, čo ich zaujme.
 
Budete potrebovať:
6 pohárikov (zaváraninových alebo akýchkoľvek priehľadných. My sme mali z detských výživ.)
6 kusov kuchynských servítok
farby: modrá, žltá, červená (my sme použili temperové v kombinácii s potravinovými)
štetce alebo špajle na miešanie farieb
 
 
Poháriky je potrebné si rozložiť do kruhu a na striedačku ich naplniť vodou. Deti to dolievali z džbánika a tak sme precvičovali jemnú motoriku ale aj logické myslenie. :) Jeden prázdny, jeden plný. :) 
Potom sme do plných pohárikov pridali farby a tu sme sa pekne porozprávali, aké základné farby poznáme a čo to vlastne znamená, že sú základné (a teda, že nemôžu vzniknúť zmiešaním iných farieb). Že ich to nalievanie vody, vytláčanie a miešanie farieb nesmierne bavilo asi nemusím ani písať. :)
Tu by som len upozornila, že modrú a žltú sa pokúste urobiť čo najsilnejšiu, my sme mali príliš silnú červenú a s tými menej sýtejšími nám neprichádzal požadovaný efekt a tak sme ešte za pochodu pridávali potravinárske farby (pre pochopenie :) - namiesto oranžovej nám vznikala svetločervená a namiesto fialovej tmavočervená :D )
 
 
Ďalším krokom bola príprava servítok, ktoré sme preložili na viackrát do tvaru obdlžníčkov, mne sa zdali pridlhé, tak som z nich kúsok odstrihla, ale naše poháriky boli z tých menších. Servítky sme vložili do pohárikov ako na foto nižšie a už sme len čakali.. a čakali.. a čakali.. :)
 
 
Čakanie však stálo za to :) Pokus si môžete urobiť večer a ráno nájsť výsledok, u nás to bolo cca 2 hodiny kým sme pokus finálne mohli vyhodnotiť. :) Ale počas tých dvoch hodín sme chodili pozorne sledovať čo sa to deje a ako sa to deje a aké farby nám vznikajú zmiešaním červenej a žltej, červenej a modrej a žltej a červenej. Až sme došli na to, že nám to pripomína dúhu. :)
 
 
A tak sme začali pátrať, koľko a aké farby má vlastne dúha? A ujo google nám dal odpoveď. Je ich 7 a to konkrétne červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, tmavomodrá (indigo) a fialová. Vlastne takmer všetky, ktoré sa nám podarilo zmiešať a ešte aj v podobnom poradí. :) A tak sme si povedali, že si z pásikov skúsime urobiť vlastnú dúhu. :)
 
 
No a potom došlo už k vlastnej tvorbe, ku ktorej vám prajem pevné nervy a krásny estetický zážitok. :D My sme sa pri nej naučili, že nie je nesprávne niečo vyliať ale po sebe neupratať. :))
 
 
 
Týmto pokusom sme sa inšpirovali na internete a naozaj ho odporúčame, na dve tri hodinky máte o zábavu postarané a rozvinú sa vám pri ňom krásne témy. Jedinej otázky čo som sa bála bola, že ako vzniká dúha :) nakoľko odpovede čo mi ujo google narýchlo poskytol by som neviem ako tlmočila do detského chápania. Otázka ale našťastie nepadla.
 
Padla nám ale otázka, čo je to vlastne hmla? Počas zahmlených Vianoc. :)) A o tom bude náš ďalší pokus na ktorý sa chystáme a nájdete ho na našom blogu. :)


Chcem čítať viac

Umenie s deťmi: Modrá je dobrá... Yves Klein

26.09.2022 | Požičovňa Hračiek
Modrá je dobrá...
Začiatok septembra nám všetkým dáva zabrať. Na pleciach začíname nosiť jesennú náladu. Stres zo školy, v práci je toho akosi veľa, doma nič nestíhame. Pod kožu sa vkráda strach, obavy. Taká jesenná emocionálna hmla. U nás tí najmenší šli prvýkrát do škôlky. Samozrejme najväčšie obavy z toho som mala asi len ja. Potvrdilo sa mi že deťom mám dôverovať, nechať ich kráčať vlastnou cestou a počúvať. Ako tak sme sa vnorili do stereotypu povinností, keď sa na nás prilepil kamarát soplík. Je neodbytný a drží sa nás zubami, nechtami. No s úsmevom a bylinkami mu úspešne čelíme. Asi mi dáte mnohí za pravdu, že v čase choroby je priam nadpozemské deti udržať v kľude. Tu mi vždy pomáha niečo vyrábať, maľovať alebo len tak sa hrať v senzorickom kútiku.
 
A tak som im a samozrejme aj pre vás pripravila tvorenie v duchu Yvesa Kleina. Yves bol francúzsky maliar ktorý vymyslel svoju vlastnú farbu. Pomenoval ju príznačne IKB - International Klein Blue.
 
Najskôr sme si pripravili prostredie. My sme zvyknutý tvoriť na zemi ale niekto to má rád za stolom. Tvorte vždy tak ako vám je to najpohodlnejšie a najlepšie. Obklopte sa niečím príjemným (sviečka, obľúbené hračky, vankúšik,...). Táto jednoduchá aktivita nie je náročná na upratovanie. Prípadné fŕkance môže zachrániť gumený obrus alebo temperová farba. Tempera sa ľahko umýva a aj dostáva zo šiat dole. Nevýhodou je len jej menšia sýtosť. Ale na tvorenie s deťmi ju vrelo odporúčam. Naším cieľom bolo vytvoriť vlastnú originálnu farbu tak ako ujo Yves. Postup bol jednoduchý. Na tvorbu vlastnej farby sme použili všetky základné farby okrem čiernej. V práci s deťmi, ktoré majú menej ako 6 rokov nepoužívam čiernu. Čierna láka a tak sa môže stať že budete mať razom všade a všetko čierne.
 
Takže budeme potrebovať:
• výkresy, plátno alebo kartón
• akrilovú, temperovú farbu
• štetce, valček
• nádobky na miešanie farieb
• výstrižky písmen z časopisov
 
Po úvodnom predstavení práce Yvesa Kleina sme sa rozhodli si namiešať vlastnú farbu. Fantázii sa medze nekladú, a tak je fajn nechať svoje dieťa objavovať. Miešať a zmiešavať aj keď sa nám jeho farba nepáči. Po namiešaní sme našou novou farbou natreli tvrdené podložky. Vymysleli sme až štyri druhy farieb. Dôležité je aby tak ako ujo Yves aj naši malý umelci pomenovali svoju farbu - dielo. Nám vznikla farba s názvom SLIMÁK a MAMINKA. No, každému čo je najbližšie, najmilšie. Úloha pomenovať to čo dieťa vytvorí aj keď to nie je konkrétne zobrazenie, je pre tak malého človiečika neskutočnou výzvou. Deti sú v myslení konkrétne, a práve v tejto aktivite majú možnosť naučiť sa spojiť niečo abstraktné s konkrétnym. Je to výzva. Ozaj zamýšľali ste sa niekedy prečo umelci dávajú svojim výtvorom mená, názvy? Čo tým sledujú? Kam nás chcú nasmerovať? A vlastne prečo? Verím že sa trochu nad tým zamyslíte a možno spolu s deťmi na niečo prídete. :)
 
 
Na záver sa môžete s malými umelcami o ich farbách porozprávať. Čo cítili, ako sa im pracovalo? Ktorú skutočnú farbu majú najradšej? Ak ich chcete naučiť niečo anglicky, je tu priestor aj na to. Veď už v názve diela pána Yvesa je jedna - BLUE. Môj syn teraz fičí na anglickej pesničke What is colours.... skúste im ju pustiť do pozadia. Možno sa chytia tak ako my.
 
Mám tu ešte jeden typ. K dielu sa môžete vrátiť po zaschnutí. Vystrihnite spolu písmenká podľa názvu vášho diela z časopisu. Dolepte ich na obraz. Takto vám vznikne zaujímavá koláž. Bude vám navždy pripomínať váš spoločný čas s deťmi. Potom už len zavesiť na stenu. Do tvorenia. :)
 
PS: Pre predplatiteľov online časopisu Rok s dieťaťom som si pripravila PDF súbor s podrobným návodom, trojzložkovými kartičkami a jednou tvorivou aktivitou naviac. Dúfam že sa vám bude páčiť.


Chcem čítať viac

Umenie s deťmi: Od Fidlibuma k Pollockovi

25.08.2022 | Požičovňa Hračiek
Máte aj vy dieťa ktoré je neoblomné, vytrvalé? Ja mám. Môžem povedať, že nie vždy ma to poteší. Hlavne vtedy nie, keď si malý objaviteľ dupe nôžkou a ja potrebujem vyriešiť v ten moment niečo „dospelácky“ dôležité.
 
Bolo tak tomu aj jednu júnovú nedeľu. Malý objaviteľ už druhý deň prosil slovne, aj neslovne o pokus zo vzdelávacej relácie Fi...um. Išlo o vytvorenie pravidelnej špirály za pomoci fľaše, farby. Pokus to nebol náročný, no... však čítajte. :)
 
Poznáte to, nedeľa. Nedeľný obed, potom možno uspávanie detí a vymýšľanie kam dnes pôjdeme na výlet. STOP! STOP! STOP! Zaznelo mi zrazu v hlave, zastavila sa a nadýchla. Haló, veď o nič nejde. Pár minútové tvorenie. A tak sme šli na to! S pomocníkmi sme sa rozhodli tento pokus vyskúšať von. Zdalo sa mi to bezpečnejšie nakoľko zavesená fľaša s farbou na špagáte rada robí neporiadok. :)
 
Do pár krátkych minút sme mali všetko nachystané. Vybrali sme si krásne miestečko na záhrade. Keďže tráva na ktorej sme tvorili sa neskôr použije ako krmivo, rozhodla som sa ju prekryť igelitom. Fúkal vetrík a náš igelit začal ožívať, hoci sme ho ukotvili dvoma drevenými stojkami. A tak aby sa malým objaviteľom neplietli nožičky do poletujúceho igelitu, pridali sme naň aj staré tehly ktoré sa na nás usmievali v tráve. :) 
 
    
 
Hotovo podklad a ošetrené prostredie sme zvládli. Hurááá. Ide sa na ďalšiu fázu. Fľašu bolo potrebné zavesiť na nejakú latu, tyč, metlu. Ja som použila tyč od detského stanu. Upevnila som ju na dve stojky špagátikom. Potom sme do fľaše vyvŕtali dieru... teda dierisko. Našli sme starý klinec ktorý bol ale kameňom úrazu v neskoršej fáze pokusu. Po vyvŕtaní diery do vrchnáčika fľaše sme odstrihli dno fľaše. „Tu sa bude liať farba“ oznámil malý objaviteľ. A ja som ho počúvala, veď on najlepšie poznal postup. Farbu som vybrala akrilovú. Bol to taký pozostatok a trochu som ju zriedila s vodou. Pod fľašu sme umiestnili výkres, najväčší aký sme doma našli – A3. Samozrejme vetrík sa hral aj s výkresom, no na nás sa znova usmiali staré dobré tehly. Do fľaše sme sa s pomocníkmi po dohode rozhodli vliať najskôr jednu farbu. Ako sme ju liali prekvapilo nás, že farba sa vylieva rýchlo a vôbec sa to na špirálu zo známej relácie nepodobá. Bola možno riedka, alebo hustá alebo za to môže ten klinec. Ktovie. Paradoxne môj objaviteľ si toho ani nevšimol. Bol pohltený do tajov stekania farby a vytláčal všetky jej pozostatky ako o dušu. Potom sme sa rozhodli že náš pokus sa asi nezdaril vďaka hustej farbe... a pridali sme ešte viac vody. Teraz na rad prišla asistentka a stláčala tubu s druhou farbou. Farba sa liala rýchlejšie, no stopa po špirále nie a nie sa objaviť. Nevadí, obdivovali sme zlievanie a miešanie farieb.
 
   
 
Mňa v tomto procese napadlo použiť staré výtvarné pokusy mojich detí a z tej masy farby ktorá vznikla spraviť odtlačok. Pretvoriť tak expresívne vyjadrenie maľby do grafickej podoby. Deti si vybrali valčeky (v tomto prípade grafické) priložili na pofŕkaný výkres ich kresby a prechádzali valčekom. Tu sa začala skutočná zábava. Výkres hladkali, búchali po ňom. A keď som pripínala na sušiak prvé odtlačky oni si už veselo užívali hru s farbou. Za pomoci valčeka roztierali farbu na všetky strany. Tá skončila na ich nohách, igelite aj mimo. A do pôvodného výkresu vyrobili dieru a nazvali ju zrkadlom. Samozrejme ich super dielo Zrkadlo som včas zachránila a povesila k ostatným. No oni ešte naďalej roztierali farbu po všetkom, čo ich napadlo. Keď sa toho nabažili, dohodli sme sa že si poumývajú pracovné nástroje. A samozrejme to urobili s veľkou chuťou. Veď voda láka každé malé dieťa. Takto som zabila dve muchy ... deti boli ponorené do zmysluplnej činnosti, nevedeli ako a podieľali sa na upratovaní prostredia po tvorení. Ja som vedľa ich umývacieho času stihla poupratovať stavbárske pomôcky ktoré nám veľmi poslúžili.:) Užili sme si to na koniec všetci. Deti skúmali miešanie farieb, naučili sa nové slovo po anglicky – dripping / liatie /, spoznali že takto nejak maľoval aj ujo Pollock a hlavne že keď sa niečo čo si naplánujeme nepodarí nie je to koniec sveta. Je to začiatok nových možností. A tak tvoria všetci umelci.
 
  
 
Mne po dlhom čase dobre padlo sa konečne zas ponoriť do tajov tvorby. Prestať riešiť prečo nie, a otočiť to na: prečo nie? Nadýchnuť sa a spomaliť, užiť si čas spolu, odovzdať, sprevádzať. Hlavne byť prítomná tu a teraz.
 
Pre predplatiteľov časopisu Rok s dieťaťom som spracovala postup ako tvoriť na tému dripping – Jackson Pollock. Nájdete tam jednoduchý návod, obrazovú prílohu, niečo málo o Jacksonovi Pollockovi pre malé deti. Čo sa dá alebo kde sa dajú takéto dielka použiť. Ako s výsledkom pracovať ďalej.
 
Hlavne nezabúdajte že to čo sa nepodarí nás posúva. A stačí vnímať tu a teraz, lebo to je zážitok.
 
Majte krásne tvorenie. :)


Chcem čítať viac

Ako sme v lete dali plienku preč :)

10.08.2022 | Požičovňa Hračiek

Tento článok nebude o hračkách a hraní sa, ale o jednom veľmi dôležitom míľniku v živote každého dieťaťa a jeho rodiča a to o odplienkovaní. V úvode môžem povedať, že som vôbec nemala v pláne tento míľnik prekročiť počas tohto leta. Dcérka bude mať dva roky až v novembri a staršieho som odplienkovala tri dni pred jeho druhými narodeninami. Ten je však májový, prichádzalo leto, skúsili sme, vyšlo to. :)

Mladšia je novembrová a tak som mala teda pochybnosti a starosti ako len my dáme tu plienku dole počas zimy. Slečna to však vyriešila za mňa. :)

Niekedy na prelome mája/júna som si u nej začala všímať zvýšený záujem o nočník. Sledovala brata čo robí, sledovala nás čo robíme na wc a napodobňovala. :) Tak sme jej jeden ružový nočníček zaobstarali a často s bratom sedávali spolu. Starší nechce kakať do záchodu, tak vtedy ešte sedí na nočníku a v tomto období mal teda ku kakaniu parťáčku. :D

Ale teda u mladšej sme to brali skôr ako zábavu, nakoľko som to ja v sebe mala nastavené tak, že správny čas na pohodové a rýchle odpliekovanie je až okolo dvoch rokov. Že ak by sme začali skôr, len nás budem trápiť. No a veru som sa veľmi mýlila. :)

Ako na zavolanie práve v tomto našom nočníkovom období otvorili dievčatá z montemama.sk kurz Bez plienky a bez stresu a teda keďže sa vo mne razantne bilo či to dcérka dá a je už pripravená alebo je ešte malá a máme čas, prihlásila som sa. A bolo to skvelé rozhodnutie, nakoľko sme sa odpliekovali naozaj bez stresu a do týždňa sme boli teda bez plienky. Moje 20 mesačné dieťatko to zvládlo úplne bravúrne a musím pochváliť aj seba, že ja s ním. :D Myslím, že ak by som do kurzu nevstúpila, najpravdepodobnejšie by som to naťahovala do spomínaného novembra. Aj keď treba ešte podotknúť, že leto a teplé počasie boli u mňa tiež veľkým motivátorom a v neposlednom rade dcérkin záujem o vec.

Kurz vedie skúsená lektorka Marcela Gregorovičová Mrázová a k dispozícii máte 5 videí. Hneď prvé video mi otvorilo oči, čo sa to vlastne u mojej dcérky aktuálne deje a začala som sa na celý proces pozerať úplne ináč. Čo je to myelinizácia, kedy nastáva u detí senzitívne obdobie na odpliekovanie a čo vlastne v celom procese potrebujú naše deti od nás sa dozviete v tomto úvodnom videu.

V druhom videu sa dozviete ako to majú deti s cikaním od prenatálneho obdobia až po záchod a čo robiť keď vznikne záujem o nočník. Tá druhá informácia nám  veľmi pomohla a nasmerovala správnym smerom. Taktiež sa dozviete kde by mal byť nočník uložený, kedy je dobré začať cikať mimo plienku a čo robiť, keď premeškáte vhodné obdobie na odplienkovanie.

V treťom videu Marcelka hovorí o možných alternatívach k jednorázovej plienke a že je veľmi dôležité si uvedomiť, že každý to má ináč. Skvelá pomôcka k tomu, ako to efektívne komunikovať s vašim dieťaťom je poznať aký komunikačný tip vaše dieťatko je. Aké komunikačné tipy u deti poznáme a čo na nich platí sa dozviete práve v tomto videu. U mňa teda došlo hneď k niekoľkým uvedomeniam.

Priznám sa, že štvrté a piate video som už v danom týždni nestihla a odplienkovali sme sa bez nich ale zo zaujímavosti som si ich pozrela neskôr a teda máme ešte čo dolaďovať. :)

Štvrté video je praktické a nájdete v ňom informácie, či je dôležité pri odplienkovaní aby si dieťa vedelo dať dolu samo tepláčiky, aké je vhodné pripravné prostredie v tomto období a aké to je úplne odplienkované dieťa. Ako to vyzerá u detí, ktoré sú aktívne a ako tomu pomôcť ak máte doma pokojné dieťatko a taktiež o indiánskej metóde, o ktorej som počula prvý krát. :)

V tomto videu sa mi veľmi zapáčila veta: „Nehoda nie je nehoda ale proces učenia sa.“ A určite si nájde uplatnenie aj v iných životných situáciách v živote s deťmi ale aj nás dospelých.

V záverečnom piatom videu nájdete informácie o nočnej plienke a kakaní a prekážkach, ktoré môžu v celom procese nastať.

Skvelé je, že Marcelka všade spomínala svoje vlastné osobné skúsenosti ale tiež skúsenosti zo škôlky.

Takže takto sme sa odplienkovali my, vďaka skúsenostiam od dievčat z montemama.sk to bolo naozaj rýchle, povedala by som až nečakané. :D

Ak Vás čaká tento dôležitý míľnik, tento kurz vrelo odporúčam. Vďaka kurzu zistíte, ako to tie naše deti vlastne naozaj majú a ušetríte si veľa pokus/omyl situácii no a hlavne prejdete celým procesom v pokoji a bez stresu. :)

Dievčatá otvárajú k 15.8.2022 tento kurz poslednýkrát s polročnou podporou dvoch skúsených lektoriek, s kódom pozicovna50 ho máte za plovicu. :)

VIAC O KURZE NÁJDETE TU :)

Prajeme pokojné odplienkovanie. :)

 



Chcem čítať viac

Tip na výlet: Park oddychu Inspiro v Ivanke pri Dunaji

13.06.2022 | Požičovňa Hračiek
Článok o tom ako sa aj cesta do kaviarne s detským kútikom môže stať naozajstným dobrodružstvom. :D
 
Určite to poznáte - vy, kamoška, jej deti, vaše deti a spontánny nápad - poďme deťom urobiť výlet vlakom. Kam? Nie niekam ďaleko. Malý bude mať narodky. Vždy som chcela ísť do Inspira v Ivanke pri Dunaji. Ok, poďme. Poďme. A veru sme šli. :D
 
A tak sme sa teda všetci plný očakávaní stretli v osudný deň na Hlavnej stanici v Bratislave. Dve mamy, 4 deti a kočík sa vybrali cestou slovenskými vlakmi tri zastávky. :D A teda, tie tri zastávky im nahradili minimálne 2 hodky vo fitku. :D
Tréning začal hneď na stanici, keď jedna z nás musela odbehnúť ešte na wc a tá druhá ostala na tie štyri deti sama. Nebudem vám klamať, potila sa už len pri predstave že sa všetky rozbehnú iným smerom a v duchu ďakovala, že aspoň to jedno je ešte v kočíku. Aj keď o pár minút už za ten kočík tak ďakovať nebude. :D Ale teda ako tam tak stála s tými štyroma deťmi v tichej modlitbe aby sa držali pokope, jednému, tomu najmladšiemu chodiacemu začala chýbať mamina a rozbehla sa (a verte mi, tie deti majú neuveriteľné zrýchlenie :D) smerom ku schodom. Adrenalín začal stúpať, čo robiť? Nechať tri deti osamote? Nechať utekať jedno dieťa? Mozog vyhodnotil, že sa ide zachrániť to utekajúce dieťa, ktoré ale veľké nadšenie z tejto záchrannej akcie nezdieľalo. Pohľady okoloidúcich a vety tipu veď maminka ti nechce zle nepomáhali ani malej ani veľkej. :D Situácia s rýchlym útekom sa zopakovala asi ešte dvakrát ale potom sme už uzreli svetlo na konci tunela a to v podobe maminy. :D Tá druhá, čakajúca s deťmi si teda vydýchla, aplikovala istú dávku deodorantu a výlet mohol pokračovať. :D
 
Presun na nástupište prebehol celkom rýchlo a bez nejakých komplikácii, všetci sme ocenili, že sa na hlavnej stanici v 21 storočí nachádzajú také vymoženosti ako výťah. Čo sa však 21vému storočiu nepodobalo bol vlak, ktorý nás čakal na nástupišti. Áno, áno, presne tak, cestovali sme dve mamy, 4 deti a kočík tri zastávky starým veľkým trojschodovým vlakom do ktorého má problém nastúpiť jeden dospelý a nie ešte takáto divoká zostava ako sme boli my. Týmto ďakujeme pani sprievodkyni za veľkú ochotu, že nám pomohla s nákladom a o približne 10 minút aj s výkladom. Bola to celkom logická hádanka, kto pôjde hore, kto bude dole a ktoré deti sa budú nakladať a vykladať ako prvé. U koho hrozí možnosť úteku a objavovania okolia viac a popravde, bol to taký stres, aj s tou batožinou, čo je k štyrom deťom potrebná, aj s tým kočíkom, že už si nepamätám, ako presne sme to vyriešili. :D Každopádne sme nastúpili a aj vystúpili.
 
Cestu vlakom si deti užili, my sme predychávali a usmievali sa pri debatkách čerstvo štvorročného a takmer päťročnej. Po adrenalínovom vystúpení sme sa potešili, že Park oddychu Inspiro je nadohľad a v podstate stačí obísť železničnú stanicu a prejsť cez parkovisko a dostanete sa k bráničke, ktorá vás prenesie do príjemného prostredia, kde si poviete, že všetky tie peripetie stáli za to. A tak sa tešili dospelé ale aj deti a hneď utekali testovať preliezky, pieskovisko a odrážadla, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom areáli.
 
Asi po hodinke sme sa presunuli do vnútra, kde sme našli veľkú šmýkľavku, trampolíni a preliezky s množstvom guličiek, kde sa naše deti vyhrali asi najviac. Pre nás to bol mierny adrenalín nakoľko sa lozilo, šmýkalo, skákalo a preliezalo ale deti to zvládli perfektne a mali naozaj skvelú zábavu. Keď prišiel čas parminutového oddychu, dali sme si výborný vývar, cestoviny, pizzu a koláčik, bolo naozaj z čoho vyberať a aj obsluha bola skvelá a veľmi milá.
 
 
 
Po obede sa deti presunuli do veľkého vnútorného detského kútika, kde si našli svoje všetky 4 deti vo veku 1 až 5 rokov. Najväčší úspech mal čln uprostred, kde sa všetci štyria hrali na kapitánov a teda prišiel rad aj na nás a my sme si v kľude vypili kávu a tuším sa nám darilo viesť aj zmysluplný dialóg v priebehu asi 20 minút. Dlho budem na tento zážitok spomínať. :D
 
Pred odchodom sme si ešte pozreli vtáčiky, čo mali v exteriéry, zbalili veci (samozrejme táto odchodová akcia trvala asi 30 minút :D ) a vybrali sa smerom na vlakovú zastávku. Tam sme ostali nemilo prekvapené, že náš vlak bude meškať asi 15 minút. Z 15tich to narástlo na 50. Dlhých 50 minút s unavenými deťmi a vyčerpanými matkami. Viete si to prestaviť? Nechcite. :D Ale prežili sme. Síce sme sa asi všetci cítili ako ten starý vlak neborák, ktorý si nás prišiel vyzdvihnúť a my sme opäť sme nakladali a vykladali a ľudia dookola pomáhali. Ale štastne sme dorazli späť a musíme povedať, že deťom sa výlet naozaj páčil a nesmierne si to užili.
 
 
A my dve tiež, veď čo by človek neurobil pre tie malé stvorenia. Ak by bol vlak bezbariérový a nemeškal by, radila by som to do kategórie dokonalý výlet. Takto by som to zhodnila, že bolo to skvelé, ale nabudúce autom. :) A že si to nabudúce určite urobíme, či sa týka Inspira, nemáme čo vytknúť, odporúčame všetkými desiatimi a veríme, že sa nám tam toto leto podarí urobiť minimálne aspoň jeden výletný deň.


Chcem čítať viac

Boli sme sa pozrieť: Zakopané s deťmi (na jar)

01.06.2022 | Požičovňa Hračiek
Boli sme sa pozrieť v Zakopanom :)). O Zakopanom sme počúvali zo všetkých možných strán ako je tam krásne a ako sa tam všetci radi vracajú. V zime :D My nie sme veľmi zimné tvory ale Zakopané sme vidieť chceli, a tak sme sa tam vybrali takto na jar. Koncom mája. A veru neľutujeme. Zakopané neostalo svojej povesti nič dlžné a bolo tam nádherne aj mimo zimnej sezóny. A vlastne aj letnej. No ľudí tam bolo dosť. V oblasti sme pobudli skoro týždeň počas ktorého nám stihlo aj pršať aj krásne svietiť slniečko. Našťastie sme mali super apartmán kde nám ani škaredšie počasie nevadilo a nakoniec sme okrem "turistických pascí" v Zakopanom navštívili aj vrch Gubalowka a Chocholowskú dolinu.
 
ZAKOPANÉ
Hlavné zimné mesto Poľska je centrom poľskej časti Tatier a zároveň najvyššie položeným mestom v Poľsku. Mesto je pomerne rozľahlé no jedinečnú atmosféru zažijete na ulici Krupówki, ktorá je celkom dlhá ale prechádzka je veľmi príjemná. Aj bez snehu sa cítite ako v rozprávke. My sme na prvú prechádzku išli hneď prvý večer. Ulica bola skoro prázdna, reštaurácie a kaviarne vysvietené a plné ľudí. Veľmi príjemná a útulná atmosféra. Návšteva nás naladila na celú dovolenku :) O pár dní neskôr sme sa tam vrátili počas bieleho dňa a atomosféra bola hneď o niečo iná. Ulica bola plná ľudí, okrem reštaurácií a kaviarní otvorené aj typické poľské obchodíky s kadečím od ktorých je dosť ťažké odtrhnúť dve zvedavé deti.
 
Na celý deň hlásili prehánky, tak sme boli pripravený, že ponavštevujeme interiérové turistické atrakcie. Cestou z apartmánu sme sa zastavili v Podwodnom svete. Pri vstupe dievčatá zostali ohúrené pri pohľade na kostru dinosaura v akváriu a tajuplnú uličku pomedzi ryby. A potom sme zistili, že to je vlastne všetko :D. Za tajuplnou uličkou je ešte jedna tmavá miestnosť, ktorá ale veľmi nazaujala. Tak ak zvažujete návštevu, pokojne vynechajte a choďte radšej niekam inam.
 
Len nie do "ľadového labyrintu" na ulici Krupówki kde na vás pri vstupe bude mávať Elza s Annou, Olafom a tučniakmi. Ťažko sa však argumentuje s dvomi Elza maniačkami a tak sme sa boli pozrieť :). Labyrint je na záhrade domu a východ má cez obchod s cukríkmi. Neviem či to bol zámer ale vyzeralo to tam trošku ako z treťotriedneho hororu :D A možno práve to sa dievčatám páčilo, také jemné strašidelno. Moju mienku doklepla figurína v lanovkovej kabíne, ktorá sa tvárila nenápadko no keď sme sa k nej priblížili začala sa smiať a hýbať rukou. Nuž, hľadala som prvú cestu von :D Okrem týchto dvoch atrakcií, ktoré pokojne vynechajte nájdete priamo v centre aj papagáje a králiky aj park ilúzií. Toto sme už nestihli ale veríme, že to bolo lepšie ako naše dve návštevy:D
 
Náladu ale napravila kaviareň do ktorej sme sa uchýlili pred dažďom. Dokonca aj baby si posedkali v kreslách celkom dlho a v kľude (na ich pomery) a my sme si vychutnávali vynikajúcu kávu s ešte lepšou pralinkou namiesto klasického keksu s výhľadom na ulicu. Priamo na ulici Krupówki je aj obchodné centrum a turisticko - informačná kancelária kde sme sa boli opýtať na turistické trasy vhodné pre kočík. Pani nám odporučila Gubalowku a Chocholowskú dolinu. Tak sme sa tam teda šli pozrieť.
 
 
GUBALOWKA
 
Jednou z odporúčaných trás vhodných pre kočíky bol vrch Gubalowka. Popravde sme si nestihli zistiť ako to tam vyzerá a tak sme verili pani v informačnom centre, že je to pekná prechádzka po hrebeni po asfaltovej ceste. Hore nás vyvezie zubačka a je tam aj reštaurácia. A tak aj bolo. Akurát sme netušili, že to tam vyzerá tak trochu ako na tržnici v Jablonke. Len s krajším výhľadom :) Zubačka vyráža kúsok od centra Zakopaného, parkovanie je všade platené ale zaparkujete bez problémov. Už dole je pomerne dosť stánkov s kadečím od syrov cez varešky až po kožušiny. Zubačka chodí každú chvíľu. Keď sme išli my ráno hore bola celkom prázdna. Po vystúpení nás ohúril krásny výhľad na Tatry. Celý areál je veľmi pekne upravený. Nájdete tu reštaurácie aj bufety. WCka sú platené ale dá sa platiť kartou (asi 0,40€). V hlavnej reštaurácii majú aj typické poľské polievky, ktoré sme neochutnali. Výhľad si môžete ale užiť aj len tak z mnohých lavičiek ktoré tu sú.
 
Keď prejdete za tento komplex dostanete sa na spomínanú asfaltovú cestu, ktorá vedie po hrebeni. Prechádzku panenskou prírodou však nečakajte. Po asfaltke chodí pomerne dosť áut aj motoriek a pozdĺž celej cesty sú rôzne stánky. S trdelníkmi, oblečením, syrmi, hračkami a hracími automatmi pre deti (také tie vláčiky a vrtulníky ako v obchodných centrách. Akurát že tu sú úplne všade kde sa nejaké dieťa môže mihnúť). Prechádzka nám trvala neuveriteľne dlho a bola dosť strastiplná ale bolo tu aj niekoľko krásnych výhľadov a rozprávkových scenérií.
 
Keď sa nám podarilo dostať až na koniec, zistili sme, že tu vedie ešte chodník k lanovke. Tu už neboli takmer žiadny ľudia, tak sme si konečne vychutnali trošku tej prírody. Cesta bola panelová, tak spiace dieťa trošku vytriaslo ale nič strašné. Lanovka, ktorá tu premáva je taká stará klasická nekritá. Aby sa dieťa mohlo previesť musí spĺňať výškový limit. Staršia spĺňala tak sa s ockom previezli (s cestou späť asi 40min). Mladšia spala tak som si vychutnávala výhľady a ticho. Až kým neprišli dve triedy stredoškolákov na školskom výlete :D
 
CHOCHOLOWSKÁ DOLINA
 
Po zážitku na Gubalowke a lá "poľská tržnica" a vedomím, že ďalší týždeň budeme v Krakow sme zúfalo potrebovali prísun prírody. Veľké nádeje sme vkladali do našej jedinej šance na kočíkový výlet a to do Chocholowskej doliny. Počasie nám vyšlo krásne ale stres zo stánkov zostal :D Našťastie sme sa krásnej prírody dočkali. Hneď za odbočkou smerom do doliny na nás mávalo niekoľko správcov parkovacích miest, pri treťom sme podľahli a zaparkovali ale mohli sme ísť ešte kľudne ďalej. Priamo pri vstupe do doliny je ešte jedno veľké parkovisko. Pred vstupom je aj reštaurácia kde si môžete dať kávu, zmrzku alebo nejaký rezník.
 
Aby ste mohli vstúpiť do doliny, platí sa vstupné. Asi 2€, to len aby ste vedeli :D Aj tu nájdete nejaký ten stánok so zmrzlinou, syrmi aj suvenírmi ale veľmi málo a dievčatá mali konečne príležitosť sa vybehať v kľude bez stresu z áut a ľudí.
 
Niekde na konci doliny by mala byť aj chata. Zhruba do polovice po koniec asfaltovej cesty sa môžete odviezť cestným vláčikom (2€). Na tabuli písalo, že na chatu je to 1:55 hod. Naším tempom o hodinu neskôr bolo na tabuli, že k chate je to 1:15 :D Tak sme tam nešli. Ale kočíkom by sme tam ani nevyšli. V každom prípade prechádzka Chocholowskou dolinou bola veľmi príjemná. Prirovnala by som to k Čutkovskej alebo Valčianskej doline.
 
 
Pár technických info na záver: Bývali sme v neďalekej dedinke Koscielisko v apartmánoch Sun&Snow. Vo veľkom apartmánovom dome sme boli 2 dni úplne samy. Mali sme balkón s výhľadom na Tatry a v záhrade drevené ihrisko s pieskoviskom a spúšťacou lanovkou. Ideálne miesto kým mal ocko homeoffice :). Pešo sme sa dostali do obchodov Žabka aj do cukrárne v Koscielisku. Tu sa dalo platiť kartou ale v stánkoch iba hotovosťou. Oplatí sa vybrať a zameniť hotovosť ešte na Slovensku. Kurzy v bankomatoch neboli veľmi priznivé.
 
Okrem Gubalowky a Chocholowskej doliny môžete ísť ešte na Kasprov vrch. Ten ale nie je vhodný pre kočíky. Vedie tam vysutá lanovka, lístok je asi 4x drahší ako na Gubalowku a môžete tam byť asi 1,5 hodiny maximálne. Ak máte radšej aquaparky tak jeden je priamo v Zakopanom a jeden neďaleko a volá sa Chocholowskie termy. Nenavštívili sme ani jeden tak nevieme povedať, ktorý je lepší. Priamo v centre Zakopaného pri ulici Krupówki je aj park kde sa môžete poprechádzať ak v Zakopanom strávite viac dní.


Chcem čítať viac

Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici

27.05.2022 | Požičovňa Hračiek
Galéria Dobrá Hračka je unikátny priestor v Tatranskej Lomnici kde sa deti zahrajú s naozaj vynikajúcimi hračkami.
 
Heslom Geléria Dobrá Hračka je "Hrajme sa s rozumom". Už samotné heslo napovedá, že to nie je jedna z mnohých herničiek kde sa deti prídu len tak bezhlavo vybehať. Na ploche 500m2 nájdete rôzne tematické stanovištia kde sa zabavia všetky vekové kategórie (vrátane dospelých) :)
 
Priamo pred herničkou je veľké bezplatné parkovisko. Do samotnej herničky je nutné sa dopredu objednať. My sme volali deň vopred a mali pre nás ešte miesto. Dnu sa dostanete cez hračkárstvo, kde nájdete plno zaujímavých hračiek, ktoré nie sú bežne dostupné v bežných kamenných hračkárstvach. Keď prejdete popri knihách, ktoré si budete chcieť všetky kúpiť, dostanete sa do šatne, kde si môžete odložiť všetky veci.
 
Hneď prvé stanovište je dopravné ihrisko s cestičkou pre odrážadlá, prechodom pre chodcov, dopravnými značkami. V strede sú veľké penové stavebnice, z ktorých si staršie deti môžu vyskladať čokoľvek, napr. budovy v meste.
 
Ako budete postupovať ďalej k dispozícii je stanovište pre požiarnikov. Deti sa zahrajú v požiarnickom aute, ktoré môžu akože šoférovať, stláčať rôzne gombíky, vyliezť hore a spustiť sa dole šmýkačkou alebo po požiarnickej tyči.
 
Hneď vedľa je pirátska loď z ktorej môžu loviť drevené ryby alebo sa prejsť po senzorickom hadíkovi na morskom dne :) Nájdete tu tiež stanovištia s témou farma, kde si môžu poskladať rôzne puzzle, pochytať a poukladať rôzne miniatúry. Kúsok vedľa je cukrársky stánok s kuchynkou a koláčmi a hneď na to sa môžete zahrať na módnu prehliadku.
 
V pozadí je vesmírna stanica. Deti si môžu posedieť vo vesmírnej rakete a cítiť sa tak ako kozmonauti. V ďalšej časti sú stanovišitia pre archeológov, kde sa deti môžu do sýtosti vyhrať s kinetickým pieskom a hľadať fosílie dinosaurov alebo si nejaké vlastné vytvoriť s formičkami.
 
Vzadu je stanovište zamerané na ľudské telo. Okrem malých drevených viacvrstvových puzzle si spolu s deťmi môžete poskladať jednu veľkú kostru, zahrať sa na lekárov s doktorským kufríkom, poumývať obrovské zuby a poprezerať si rontgonové snímky.
 
Naprieč celým priestorom sa ťahá potrubie v rôznych farbách a rôznych zabočeniach. Keď sa trafíte do správnej farby môžete sa s deťmi rozprávať každý na svojej strane bez toho aby vás niekto iný počul. V rámci hudobnej/zvukovej sekcie nájdete aj bubny. Opäť zábavka pre veľkých aj malých.
 
Galéria Dobrá Hračka bola jedna z našich najobľúbenejších návštev a keď pôjdeme opäť do Tatranskej Lomnice určite jej návštevu nevynecháme.
 
Viac detailov sa dozviete na stránke Galéria Dobrá Hračka. 
 
 
 
 


Chcem čítať viac

Tip na online semináre od montemama.sk

21.04.2022 | Požičovňa Hračiek

Pamätám si, ako by to bolo včera, keď som čakala svojho prvorodeného a Natália mi nadšene opisovala absolvované kurzy a princípy Montessori pedagogiky. Nemohla som sa dočkať, kedy si ich vyskúšam sama a veru ma tak pohltili, že som ich absolvovala tuším všetky.

Kurzy viedla skúsená lektorka Marcela Gregorovičová a jej prístup bol profesionálny, ľudský ale najmä v praxi ľahko použiteľný. Z môjho pohľadu to je človek, pre ktorého je práca poslaním a je radosť ju sledovať.

Priznám sa, pri druhej dcérke už toľko času na realizáciu vlastných aktivít mimo domácnosť a odchodov z domu neostávalo a preto som sa nesmierne potešila, keď sa možnosť absolvovať kurz preniesla aj do online sveta.

Montemama.sk v sekcii kurzy ponúka možnosť týchto seminárov:

Ako na hranice

V tomto kurze sa dozviete prečo sú hranice potrebné, ako ich správne nastaviť a kedy je vhodné ich posúvať. Pri zakúpení semináru dostane vopred poznámky o témach, ktoré sa budú preberať a a ako bonus tiež praktický ťaháčik kde sú zhrnuté efektívne formy komunikácie. Seminár trvá hodinku a pol a jeskvelé, že sa k záznamu viete kedykoľvek vrátiť.

Ako na to? 0-3 roky

V tomto seminári sa dozviete o dôležitých veciach a míľnikoch ktoré sa udejú v prvých troch rokoch života. Dozviete sa ako vyberať vhodné hračky, pripraviť domácnosť a iné tipy ako poporiť dieťa k samostatnosti a tým aj k jeho spokojnosti. K semináru dostanete taktiež poznámky, trvá 2,5 hodiny a tiež si ho viete pozrieť aj s odstupom času.

Ja sa s vami nesmierne rada delím o moju pozitívnu skúsenosť z tých seminárov, počas ktorých som mala veľa AHA momentov a vďaka ktorým sme si s deťmi naozaj uľahčili spoločné fungovanie a naučili sa mnoho zaujímavého. A preto ak nie ste z Bratislavy alebo vám situácia nedovoľuje zúčastniť sa kurzov osobne, určite využite túto príležitosť vďaka ktorej budete ešte lepšie rozumieť jazyku vašich detí, vedieť im pripraviť pripravné prostredie a tak prirodzene napĺňať ich potenciál.

 

Semináre si môžete zakúpiť TU



Chcem čítať viac

Recenzia: Potulky jarou, Rotraut Susanne Bernerová

07.04.2022 | Požičovňa Hračiek

Nie som si istá, či tento príspevok bude možné nazvať recenziou alebo to povedať na rovinu, čo možno očakávať a nazvať ho chválospevom :D

V našej rodine sme veľkými fanúšikmi Potuliek všetkých druhov a preto sa veľmi teším, že vám môžem priniesť môj pohľad na ne. 

Podľa môjho názoru sú Potulky jednou z tých generačných kníh, ktoré keď moje deti uvidia po rokoch, tak si spomenú na svoje detstvo. A ja verím, že tieto knihy sa mi podarí zachovať aj pre ďalšie generácie.

Kniha je tvrdé leporelum, takže čo to vydrží :) Každé Potulky pozostávajú zo 16tich strán, kde sa na každej dvojstranne ocitnete na nejakom peknom mieste, ktoré sú súčasťou mesta. My sa entokrát budeme venovať Potulkám jarou.

 

Obsah knihy

Na prvej dvojstranne si môžete s deťmi pozrieť príbeh bytového domu, ako to v ňom vyzerá? Kto v ňom žije? A čo sa v ňom zvykne na jar diať? 

Ďalšia dvojstranna vám ponúka možnosť ponoriť sa do bádania statku za mestom. S deťmi sa môžete porozprávať aké zvieratká tam chovajú a aké stroje pracujú takto na jar na poli. 

Z okrajovej časti sa následne presúvate priamo do útrob uponáhľanej železničnej stanice. Čo všetko sa na takej vlakovej stanici nachádza? Kto práve pricestoval a kto sa rozhodol nastúpiť na vlak a opustiť mesto?

Za rohom stanice sa nachádza kultúrny dom, vedľa ktorého práve rastie nová materská škôlka. Kultúrny dom a aj stavba skrývajú taktiež zaujímavé príbehy a zistenia.

No a odtiaľto je už len skok do centra mesta, ktoré tvorí roztomilé námestie, ktoré síce pôsobi pokojným dojmom ale dejú sa tam veľké veci! Niekomu sa podarilo rozbiť okno priamo v kníhkupectve! A prišiel aj pán policajt! Kto to bol a čo sa to len mohlo stať?!

Z pekného a väčšinou kľudného námestia sa presuniete do rušného nákupného centra plného obchodov a hneď za ním sa nachádza park, kde si s našimi hlavnými postavami môžete oddýchnuť v obľúbenej kaviarni.

 

Postavy

Tak takéto skvelé miesta nájdete pri potulkách knihou :) Ale ako to býva aj v reálnom živote, mesto netvoria len miesta ale sú to hlavne práve ľudia čo v ňom žijú. Na Potulkách je skvelé to, že rozprávajú príbeh jednotlivých obyvateľov mestečka. Medzi hlavné postavy patria napríklad Oskar a Editka, Paula, Peter s jeho psíkom Labkou, pán policajt Karol ale aj mačičky Micka a Murko a mnoho ďalších obyvateľov tohto mestečka.

Na každej strane si môžete pozrieť časť príbehu jednotlivých hrdinov Potuliek. Deti si tak nenútené trénujú postreh a pamäť hľadaním jednotlivých postáv, slovnú zásobu opisovanim deja a taktiež logické myslenie spájaním súvislostí. 

V knihe Potulky Jarou si môžete porozprávať príbeh Tomáša, ktorý si našiel nových kamarátov a podaril sa im hneď jeden husársky kúsok. Môžete s deťmi spolu pátrať, kto hodil na zem banánovú šupku a čo všetko spôsobila? Komu utiekol psík a kam sa pri potulkách podarilo dostať Murkovi a Micke? Príbehov je v knihe naozaj veľa a aj preto sa ku knihe veľmi radi časom vraciame a objavujeme čo sme ešte neprepátrali.

Kniha je bez textu ale v tomto prípade naozaj nie je potrebný, obrázky a hlavný hrdinovia vás povedú svojimi životmi naozaj intuitívne a nenútene.

 

Ako ju radi čítajú naše deti?

So starším synom sme objavili čaro potuliek okolo jeho dvoch rokov, vtedy sa nám v podstate prvý krát dostali do ruky. A vyťahujeme ich stále, keď začína nové ročné obdobie. Pozorujeme, čo je, napr. teraz, pre jar typické, čo si ľudia obliekajú a čo sa deje v prírode. Syn miluje dávať všetky štyri ročné obdobia vedľa seba a sledovať ako sa mení krajina a ľudia počas roka. Aké vlaky prešli železničnou stanicou alebo ako sa mení strom vedľa bytového domu v priebehu roka.

Mladšia dcérka má ešte len rok a pol ale tiež si už našla svoje obľúbené postavy zvieracieho druhu :D ktoré rada na stránkach hľadá.

Ako som už spomínala vyššie, pre mňa sú Potulky jednou z vecí, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti a snažím sa o minimalizmus ale knihy zo série Potuliek sa určite posnažím odložiť aj ďalším generáciam ako jednu z mála vecí.

 

Knihu si môžete kúpiť napríklad TU



Chcem čítať viac

Recenzia: Puzzle Pucle

01.04.2022 | Požičovňa Hračiek
Puzzle od Pucle. Snáď prvé puzzle, ktoré mi učarovalo a pri jeho skladaní som sa nemodlila nech už je koniec :)
 
Skladali sme krásny dizajnový obrázok Jarná záhrada ilustrovaný Zuzanou Bartovou. Obrázok je naozaj krásny, milý, oku lahodiaci no zároveň neskúsený puzzle skladač musí naozaj zapojiť mozgové závity :) Pucle Jarná záhrada má 100 dielikov, preto by sme ho radšej odporučili starším detičkám alebo aj dospelým. Menšie deti budú možno potrebovať asistenciu s bielou časťou ale tá stredová je veľmi milá a pri jej skladaní sa môžu naučiť aj pár nových slovíčok zeleninky a zvieratiek. Pucle má v ponuke aj pucle s nižším počtom dielikov, ktoré rozhodne stoja za vyskladanie s deťmi ale ani dospelí sa nemusia hanbiť, že by si nejaké pucle poskladali :) 
 
Prečo mi puzzle od Pucle tak učarovali vám zhrniem do pár stručných bodov lebo inak by som o tom mohla napísať celý sloh. Poradie je čisto náhodné.
 
1. Dizajnové obrázky, aké v bežnom obchode nenájdete, pretože je to unikátna práca slovenských ilustrátorov.
 
2. Pucle prišlo zabalené v kompaktnej malej krabičke, do ktorej sa tak akurát zmestí.
 
3. Všetky dôležité informácie o autorkách aj o pucle nájdete na a v krabičke, takže žiadne zbytočné letáky, ktoré putujú rovno do koša.
 
4. V krabičke sa nachádzali jednotlivé dieliky puzzle uložené v plátenom vrecúšku a Príručka bystrých skladačov.
 
5. Príručka bystrých skladačov je vlastne obrázok ako má finálne vyskladané pucle vyzerať a zároveň sa dozviete pár informácií o ilustrátorke aj prečo vznikol projekt Pucle.
 
6. Pucle založili dve mladé slovenky z lásky k puzzle a k umeniu, podporujú lokálnych umelcov, výrobcov a dodávateľov
 
7. Pri výrobe dbajú na ekologický aspekt, recyklujú a používajú recyklované veci. Dokonca si k tomu založili aj skupinu: Zodpovedné podnikanie - Posuňte ďalej, čo nepotrebujete
 
8. Vedia, že puzzle nie je len taká obyčajná hra, ale môže byť celkom dôležitým pomocníkom pri tréningu mozgu malých aj veľkých ľudí.
 
9. Poznajú históriu tejto výnimočnej hry. Prečítať si o tom môžete na ich blogu.
 
10. A nakoniec pre mňa jedna z naj top vecí je, že k puzzle ponúkajú na mieru vytvorený drevený rám. Čo prináša hneď niekoľko ďalších výhod: 
  • s puzzle môžete hýbať a presúvať ho
  • puzzle nemusíte lepiť
  • v peknom rámiku sa z obrázka rýchlo stane dizajnová dekorácia na stenu
  • keď vás obrázok omrzí, pucle rozoberiete, odložíte v kompaktnej krabičke a poskladáte si iné
  • obrázky môžete ľahko, rýcho a zábavne meniť podľa aktuálnej nálady
  • pucle si môžete aj požičiavať a vymieňať s rovnako naladenými kamošmi (alebo aj nekamošmi, ak využijete služby našej stránky :D ) alebo darovať
 
 
Puzzle od Pucle je veľmi inšpiratívny projekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť a podporu. Ak budete zvažovať milý darček nie len pre svoje deti ale aj blízkych dospelých, či kolegov vrelo odporúčame práve puzzle od Pucle :)
 
 


Chcem čítať viac

Recenzia: Kartová hra Diamoniak od Djeco

25.03.2022 | Požičovňa Hračiek
Náš popis: Kartová hra Diamoniak ulahodí snáď každému dievčaťu a určite aj chlapcom. Víly sú fakt kočky :)
 
Hra obsahuje 24 kariet na vyskladanie štyroch zámkov v štyroch rôznych farbách, 3 víly, 7 bosoriek a 20 kariet diamantov.
 
Princíp hry spočíva v tom, že si hráči ťahajú karty zo stredovej kôpky a snažia sa vyskladať zámok v jednej farbe. Kto vyskladá zámok ako prvý vyhráva. Avšak bosorky napádajú zámky a ak si takúto kartu vytiahnete, musíte 3 svoje karty odovdzať naspäť na stredovú kôpku. Ak máte menej ako 3 karty, musíte odovdzať všetko. Bosorku môžete poraziť vílou a spolu ich dať vedľa stredovej kôpky. Ak by si nejaký iný hráč vybral kartu s farbou vášho zámku, môžete si ju odkúpiť za 3 diamanty. Toľko oficiálne pravidlá.
 
Hra sama o sebe je celkom zábavná, už v malých deťoch vzbudzuje napätie aká karta nasleduje. Či to bude ďalší dielik zámku alebo bosorka, ktorá vás pripraví o karty. Moje dievčatá mali najväčšiu radosť keď si vytiahli vílu. Avšak frustrácia nastala, keď spolu s bosorkou museli na stredovú kôpku odovzdať aj vílu. Vtedy už s oficiálnymi pravidlami prestali byť kamarátky :D
 
A prišiel čas na vlastnú hru. Ktorá bola teda ešte o niečo zábavnejšia a hlavne bez frustrujúcich elementov a zas na kooperatívnu nôtu. Aj keď to na začiatku bolo trochu dramatické medzi bosorkami, ktoré chceli obsadiť vílie zámky a vílami, ktoré si svoje zámky chránili. Najprv sme si postavili všetky 4 zámky. Bosorky bývali v zelenom. 3 víly sme si rozdelili ja, staršia a mladšia a každá mala svoj zámok. V tom vyšli 3 bosorky na prieskum a snažili sa obsadiť vílie zámky. Víly sa patrične bránili a došlo aj k súboju.
 
Našťastie sa dajú karty celkom dobre vystrieť naspäť :D Keď sa bosorky už ďalej nevládali brániť, priznali sa, že nechcú vlastne obsadiť celý zámok ale sú len unavené z dlhej cesty a chceli si trochu oddýchnuť. Ale nevedeli ako sa to majú opýtať. Tak ich víly prichýlili a kamošsky pokecali. Bosorky ich na oplátku pozvali k sebe domov a spolu s ostatnými bosorkami im pripravili hostinu. Aké funkcie jednotlivé bosorky zastávali si môžete pozrieť na fotke :) A keď hostina skončila, všetci sa vrátili do svojich zámkov a hre bol koniec.
 
Má hra edukatívny charakter?
Pri kartovej hre Diamoniak sa síce deti nenaučia čítať alebo počítať ale z môjho pohľadu je to vynikajúca hra na spracovávanie emócií. Ak ju teda hráte podľa oficiálnych pravidiel. Pretože pre tak malé deti môže byť niekedy naozaj ťažké vzdať sa karty, ktorá sa im veľmi páči. Čo pre nás dospelých môže byť dosť nepochopiteľné. A tým dochádza k spracovávaniu emócií na oboch stranách :D
 
Pri neoficiálnych pravidlách je podľa nás výborná na podporu fantázie, kreativity aj stieraniu rozdielov medzi postavami. To, že ty si bosorka a ja víla neznamená, že sa spolu nemôžeme kamošiť a zažiť spolu veľa dobrodružstiev.
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 8 mesiacov: Staršia mala problém vzdať sa víly keď na zámok zaútočila bosorka a tak si vymyslela vlastné kooperatívne pravidlá, kde sa po počiatočnom boji víly s bosorkami skamarátili a mali spoločnú hostinu a čítali si spolu knihy :)
 
2 roky 6 mesiacov: S radosťou kopírovala inštrukcie staršej sestry. Keď povedala, že bosorky útočia na zámok so zápalom ho bránila. Keď išli spoločne na hostinu, s chuťou si pochutnávala na opekaných pavúkoch a špeciálnom elixíre. V ďalšom kole sama pochúťky pripravovala aj doniesla knihu na čítanie.
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Kartovú hru Diamoniak značky Djeco si môžete kúpiť TU
 
Opis hračky od dodávateľa: Diamonak je hra pre celú rodinu z kategórie taktických hier. Vyhráva ten, kto prvý postaví svoj zámok. Každý má inú taktiku a stratégiu, niekto je opatrný, iný rád riskuje, zámok však musia dokončiť skôr, ako sa k nemu dostanú zlé čarodejnice. Kartové hry sú perfektné na rozvíjanie pamäte, pozorovacích schopností, nútia deti rozmýšľať bez toho, aby si to uvedomili, stimulujú konverzáciu a samozrejme poskytujú veľa zábavy a smiechu. Veľká zábava v malom formáte, karty môžete jednoducho vziať so sebou na dovolenku či víkendový výlet.
Pre deti vo veku 5 - 99 rokov
Pre 2 - 4 hráčov
Obsahuje 55 kariet
Rozmer balenia: 8,5 x 11,7 x 2,8 cm
 
 
 


Chcem čítať viac

Recenzia: Súrodenci spolupracujú

28.01.2022 | Požičovňa Hračiek
Súrodenci spolupracujú je úplne nová krásna kniha od autorky Martiny Gajdošovej a ilustrátorky Tiny Minorovej.
 
Ako samotný názov napovedá je o súrodeneckých vzťahoch. V tomto prípade ide o dvojičky Grétku a Gregora. Tak ako všetci súrodenci na svete sa aj Gregor a Grétka dostávajú do rôznych situácií kedy rýchlo dôjde ku konfliktu :) Či už je to klasická hádka o hračku alebo o to kam sa pôjde na výlet ale aj o to, kto zhasne svetlo v izbe pred spaním :)
 
Kniha má formát leporela (čo je super, keby sa o ňu chceli nejakí súrodenci pobiť). Na každej strane je jeden krátky príbeh, situácia v ktorej už došlo alebo môže dôjsť k hádke o nejakú vec. Príbeh vždy končí vyriešením situácie tak, aby boli všetky zainteresované strany spokojné. Ideálne bez fyzického napadnutia :D
 
Na začiatku s riešením konfliktov pomáhajú mama s otcom, neskôr sa už deti snažia nájsť riešenie samé. Či sa im to podarí alebo nepodarí už neprezdradím :D
 
Úplne na konci nájdete aj odporúčanie ako s knihou pracovať ak práve doma máte súrodenecké konfliktné obdobie. Nájdete tu aj modelové situácie na ktorých si staršie deti môžu vyskúšať ako by sa v danej situácii dalo reagovať pokojne a k spokojnosti všetkých strán. Tieto modelové situácie veľmi oceňujem, pretože dieťa má možnosť zamyslieť sa nad situáciou bez osobnej angažovanosti :D To znamená, že v kľude a v bezpečnom prostredí sa môže s nami rodičmi o situáciách porozprávať a premýšľať a vymýšľať ako by to Grétka s Gregorom mohli vyriešiť. Bez toho, že by bolo v situácii priamo emočne zapojené.
 
Nám sa kniha všetkým veľmi páčila. Zaradila sa do zoznamu mála kníh, ktoré deti čítali viac krát po sebe. Konkuruje jej už iba Barborka a Ela a vianočné svetlo :D
 
Staršiu modelové situácie veľmi zaujali a pomerne dlho sme sa o nich aj rozprávali. Pri každom čítaní sme si ich museli prejsť a niekoľkokrát bolo vidieť, že nad nimi rozmýšľa aj v “tichých chvíľkach”, pretože len tak z nenazdajky niektorú situáciu spomenula.
 
Kniha má využitie aj v praktickom živote :D Netrvalo dlho po prvom prečítaní, kedy sa moje baby dostali do konfliktu o hračku. Hneď som využila vplyv knihy a spomenula som staršej (4,5 roka), čo by v tomto prípade asi urobila Grétka s Gregorom. Tá sa po chvíľke zastavila a premýšľala a aj našla riešenie. Mladšia (2,5 ročná) sa popravde ešte až tak veľmi nezamýšľala, využila chvíľku kým sa zamýšľala staršia a pohrala sa s hračkou :D Ale o to srdečnejšie akceptovala návrh staršej, že sa o hračku budú striedať po nejakom čase.
 
A bolo po konflikte :) (na chvíľu) :D
 


Chcem čítať viac

Recenzia: Puzzle Škola baletu od Janod

26.12.2021 | Požičovňa Hračiek
Puzzle je výborná hra na rozvoj a tréning mozgu. Nie len toho detského. Skladanie puzzle je aj výbornou prevenciou pred stareckými chorobami mozgu. Pri skladaní puzzle sa zapájajú obe mozgové hemisféry, zvyšuje sa schopnosť sústredenia a trpezlivosti. Pri hľadaní a spájaní jednotlivých dielikov, ktoré k sebe (ne)pasujú si deti okrem jemnej motoriky trénujú aj predstavivosť a tzv. koncept celku. To znamená, že z rôznych navzájom zdanlivo nesúvisiacich dielikov sa dá poskladať jeden veľký krásny obrázok.
 
Rovnako tak to bolo aj v tomto prípade puzzle Škola baletu v kufríku od Janod. Naozaj krásny obrázok, prevedenie a spracovanie. Akurát že pri výbere puzzle naozaj treba prihliadať na vek a zručnosti dieťaťa a na zložitosť puzzle, odporúčaný vek, veľkosť a množstvo dielikov a aj farebné prevedenie. Pretože ak sa netrafíte náročnosťou tak skladanie aj toho najkrajšie puzzle môže spôsobiť viac frustrácie ako radosti.
 
Musím otvorene priznať, že tentokrát som sa náročnosťou veru netrafila. Pri mladšej to bolo pravdepodobné, že puzzle bude príliš náročné ale bola som zvedavá ako si s ním poradí staršia aj napriek tomu, že skladaniu puzzle vôbec neholduje. Ale dúfala som, že baletky ju motivujú. No v tomto prípade ani prekrásne baletky nestačili. Ale puzzle je naozaj krásne a koho to baví, sa určite poteší a vyskladá do sýtosti :)
 
Má hračka edukatívny charakter?
Edukatívny vo význame získavania nových vedomostí veľmi nie. Ale z pohľadu trénovania jemnej motoriky, predstavivosti a trpezlivosti áno :)
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 6 mesiacov: Aj napriek tomu, že nie je veľkou fanúšičkou puzzle, vďaka krásnemu prevedeniu dokázala cekom trpezlivo hľadať v tom množstve aspoň okrajové dieliky puzzle. A potom už ju to nebavilo :) Puzzle je odporúčané od 6 rokov, tak skúsime znovu neskôr :) Čo sa ale obrázka samotného týka tak je tak krásny, že z neho “čítala” ako z otvorenej knihy a hravo k nemu vymyslela hneď niekoľko príbehov. Minimálne ku každej miestnosti jeden :)
2 roky a 4 mesiace: Dieliky síce so záujmom skladala ale len také kadejaké aké našla :) Viac sme využili krásny obrázok ako “hľadaciu knihu” a prezerali si aké majú baletky sukničky a dekorácie v jednotlivých izbách :)
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Puzzle Škola baletu od Janod si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
 
Opis hračky od dodávateľa:
Nádherné obrázkové puzzle pre dievčatá s motívom Baletiek v baletnej škole 100 ks v praktickom kufríku. Puzzle sú z tvrdého kartónu. Milý obrázok v pekných dievčenských farbách poteší každú malú princeznú. Puzzle rozvíjajú logické myslenie, pozornosť, pamäť, predstavivosť, rozlišovanie farieb, tvarov a veľkosti. Učia deti vnímať vzťah medzi časťami a celkom a sú užitočné pri rozvoji jemnej motoriky rúk.
 
Puzzle obsahujú 100 ks dielikov, v kufríku sa nachádza aj plagát.
Vhodné pre deti: od 6 rokov
Rozmer obrázku: 50 x 40 cm
Materiál: kartón
 
 


Chcem čítať viac

Recenzia: Tiché Myšky

17.12.2021 | Požičovňa Hračiek
Ďalšia skvelá hra od Haby, ktorú sme opäť raz nehrali podľa oficiálnych pravidiel (podľa vyjadrenia staršej dcéry, sme ju hrali nepravidelne :D ). Oficiálne je od 5 rokov ale zabavila sa 4,5 ročná, ktorá vymyslela aj pár alternatív k existujúcim pravidlám a rovnako tak aj 2,5 ročná, ktorá si tiež išla podľa svojich pravidiel :) Ale razíme teóriu, hlavne nech je pri hre sranda a všetci zúčastnení si to užijú. Na hry podľa pravidiel ešte majú čas :).
 
Princíp hry spočíva v tom, že Myšiak Moritz sa snaží čo najtichšie vkradnúť do zámku aby si mohol ukradnúť syr. Vchádza a vychdázda cez rôzne farebné otvory po drevenej paličke ale musí si dávať veľký pozor aby nezazvonili poplašné rolničky. Farby otvorov cez ktoré je treba prestrčiť paličku určuje hod dvoma kockami s farebnými označeniami.
 
Oficiálne pravidlá sú súťaživé. Drevené paličky sa rozdelia medzi hráčov. Prvý hráč hodí kockami. Podľa hodených farieb musí prestrčiť drevenú paličku cez zodpovedajúce farebné otvory bez toho, aby rozozvučal poplašné zvončeky. Treba na to ozaj pevnú ruku, ticho, sústredenie a aj trpezlivosť. Rolničky sú naozaj citlivé :D Vyhráva ten, komu zostane najmenej paličiek.
 
My sme si to opäť upravili trošku kooperatívne a paličky sme brali z jednej kopy. Snažili sme sa ich prestrčiť čo najviac, aby Myšiak Moritz získal čo najviac syrov pre svoju rodinu a kamošov (miniatúry zvieratiek z edície Safari Ltd :) )
 
Má hračka edukatívny charakter?
Čo sa týka získavania nových vedomostí, tak mimo rozoznávania farieb sa tu deťúrence veľa nového nenaučia. Ale za to z tej druhej stránky si naozaj potrénuju koordináciu oko-ruka. Trafiť sa paličkou do otvorov tak, aby ste ani len trošku neťukli do okrajov (a nerozozvučali tak rolničky) môže byť náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá :). Hra je výborná aj na trénovanie trpezlivosti, pozornosti, presnosti, sústredenia. Deti si trénujú schopnosť počkať, kým je ten druhý na ťahu, pretože musia napínať uši aby začuli rolničky. A všetci predsa chceme aby Myšiak Moritz získal čo najviac syrov :)
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 5 mesiacov: Hrať podľa oficiálnych pravidiel bolo ešte trošku náročné. Po treťom pokuse kedy rolničky zazvonili ju to prestalo baviť. Tak sme skúsil upraviť variantu a ísť o level nižšie a paličky sme nenastrkávali dnu ale vyberali ich postupne jednu po druhej. Toto bola väčšia zábava. Potom sme rolničky dali preč úplne a paličky opäť skúsili nastrkávať podľa farieb na kocke. Bez rolničiek opadol stres z neúspechu a prišiel priestor na sústredenie. V takejto úprave ju to bavilo celkom dlho. Časom prejdeme aj späť na rolničky :)
 
2 roky 3 mesiace: Pri dvojročnej sme sa posunuli ešte o jeden level k zjednodušeniu. Vypustili sme aj rolničky aj kocky. Začala najprv vyťahovať paličky podľa toho, ako uznala za vhodné :D (môže byť zábava aj pre menšie deti pri trénovaní pinzetového úchopu) a potom začala paličky prestrkávať naspäť podľa ľubovôle. Tak ako sa jej podarilo trafiť :) Časom prejde na kocku a farebné kombinácie a neskôr sa určite dostaneme aj k rolničkám :) 
 
Jeden malý tip na záver. Štipce s rolničkami nie sú vhodné ako náhrada sponiek do vlasov. Stálo nás to jednu krásnu kučierku :D
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Spoločenskú hru Tiché Myšky od značky Haba si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
 
Opis hračky od dodávateľa: Morris sa vkráda na špičkách do syrového hradu, aby ukradol kráľovský syr. Ale pozor: Kráľovské zvončeky nesmú zvoniť! Drevené paličky sa pokúšate opatrne posúvať cez otvory syrového hradu bez toho, aby ste sa ich dotkli. Ostatní hráči musia byť zatiaľ tichí ako myši! Ak sa hráč pohybuje príliš odvážne, zaznie zvonenie budíka okamžite a jeho kolo skončilo.
 
Obsah balenia: 1 syrový zámok (v štyroch častiach), 2 poplachové zvončeky, 2 farebné kocky, 16 drevených tyčiniek, 1 sada inštrukcií pre hru.
 
Odporúčaný vek: od 5 rokov 


Chcem čítať viac

Recenzia: Tvorivé magnetky - Dopravné prostriedky, zn. ALBI

09.12.2021 | Požičovňa Hračiek

Koliesko, vrtuľka, auto, loď, či letadlo. Roztomilý psík Atos alebo zvedavý Dávid. To všetko ale aj omnoho viac sa nachádza v magnetickom kufríku od Albi s názvom Tvorivé magnetky - Dopravné prostriedky.

Keď sa kufrík ocitol u nás doma, získal si okamžite náležitú pozornosť a veľké nadšenie. Akoby aj nie, veď malému milovníkovi dopravných prostriedkov sa otvorili nové nevídané možnosti. Tento kufrík predsa nie je obyčajné puzzle, ktoré je potrebné zložiť podľa predlohy. A nie je to ani hotová magnetka, s ktorou netreba nič urobiť len správne priložiť. 

Tento kufrík, ako aj nesie aj v svojom názve, je tvorivý. A to naozaj. Malý človiečik môže vytvárať, čo mu len fantázia na um prinesie. Policajné auto s vrtuľkou? Nie je žiaden problém. Lietadielko ako ťahač? Prečo nie? Poďme skúsiť ako by to vyzeralo. A čo taký traktor? Dáme mu vlečku alebo bude bez? A keď vlečku, čo mu na ňu naložíme? Povozí sa na ňom mačička Líza alebo mu naložíme hlinu podľa predlohy? Ach, toľko možností. Už som spomínala, že si kufrík u nás získal okamžite náležitú pozornosť a nadšenie? Lebo to tak naozaj bolo. :)

V kufríku nájdete 54 magnetiek. Magnetky sú rôzne časti rôznych dopravných prostriedkov. A tak môžete kombinovať, kombinovať a kombinovať. Ak sa vašim deťom ale vymýšľať nechce, nájdete tu aj 18 kartičiek, ktoré môžu slúžiť ako predlohy, čo si vyskladať. A okrem toho, že môžete skladať podľa fantázie a podľa predlohy, je tu ešte tretie možnosť. V Albi mysleli naozaj na všetko. :) Čo tak si s deťmi zahrať hru? Na každej kartičke je z jednej strany predloha a z druhej strany text, ktorý môžete svojim deťom prečítať a oni sa pokúsia vyskladať, čo ste im povedali. Na aktivitu máte teda tri možnosti a tvoriť môžete na 3 rôzne pozadia.

 

Má hračka edukatívny charakter?

Povedali by sme že áno. Ak sa deti rozhodnú pre skladanie podľa predlohy, trénujú si tak rozoznávanie tvarov a farieb. Keď sa rozhodnú pre vlastnú tvorbu,  rozvíjajú tak kreativitu a fantáziu. No a keď sa spolu budete hrať a budete im čítať, čo majú vyskakladať, trénujú si tak sluchovú pamäť. No a určite si v  každom prípade sa cibria jemnú motoriku a zrakové vnímanie. Okrem toho si môžete jednotlivé časti a dopravné prostriedky pomenovať a rozvíjať tému. Kde jazdia? Ako fungujú? A samozrejme,  nezabudnúť sa pripraviť na otázku: A prečo? :D

 

Ako sa hrali naše deti:

3 roky a 7 mesiacov: Môj syn po preskúmaní obsahu kufríka zhodnotil: “Urobím to podľa seba.” A veru sa s tým riadne vyhral. Nebudem preháňať, keď poviem, že minimálne pol hodinu sa zaujato hral a skladal dopravné prostriedky od výmyslu sveta. Taktiež sme si pozreli aj predlohové kartičky a porozprávali, čo na nich vidíme. Keď som mu povedala, že kufrík budeme musieť vrátiť do požičovne, lebo ho máme len požičaný, nebol veľmi nadšený. Ale tak už máme skvelý tip na blížiace sa Vianoce. 

 

1 rok 1 mesiac: Dcérka je na tento druh hračiek ešte maličká, ale bavilo ju kufrík otvárať a zatvárať a prikladať magnetky k tabuli a potom ich opäť vhadzovať do kufríka. Niektoré časti sú však veľmi malé, takže pre túto vekovú kategóriu kufrík určite nie je určený.

 

Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****

Kufrík predčil všetky moje očakávania. Najprv som bola skeptická, že tých kúskov tam je príliš veľa, ale synovi sa to naopak veľmi páčilo, že môže kombinovať, skladať a vymýšľať podľa toho ako ho fantázia povedie. 

Okrem plusov, ktorých tento magnetický kufrík má veru neúrekom, by som spomenula aj jedno mínus a to že sa nám kufrík často sám zatváral. Stačilo by, ak by šnúrka na ktorej dvierka držia bola o trošku dlhšia, a tým pádom by dvierka neboli v 90 stupňovom uhle ale viac naklonené dozadu a problém so samovoľným zatváraním by bol vyriešený.

Odhliadnuc od tejto jednej veci, sme boli nadšení a tvorivé magnetky od Kvída budeme určite odporúčať aj ďalším malým kamrátom.

Tvorivé magnetky od značky Albi si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.

Opis hračky od dodávateľa:

V tejto hre nájdete 54 farebne ilustrovaných magnetov jednotlivých častí dopravných prostriedkov a ich pasažierov. Tiež tu nájdete 18 kariet s farebnými obrázkami rôznych situácií, ktoré sa z nich dajú vyskladať. 

Deti môžu vyskladať obrázok z magnetov podľa predlohy na kartičke alebo podľa sluchovej pamäti po tom, čo im dospelý obrázok popíše z textu na zadnej strane kartičky. Samozrejme, dajú sa zostaviť aj rôzne obrázky podľa vlastnej fantázie. Deti sa touto hrou učia rozlišovať tvary, farby, rozvíjajú svoju kreativitu, fantáziu a jemnú motoriku.

Obsah balenia: 

54 farebných magnetov,

18 ilustrovaných kartičiek so zadaním (na druhej strane je popis situácie),

3 rôzne pozadia na tvorenie,

4 magnetky na uchytenie pozadia,

návod

hra je kompletne v slovenčine

 

Odporúčaný vek: od 3 rokov



Chcem čítať viac

Recenzia: Puzzle Ročné obdobia 4v1, zn. Janod

25.11.2021 | Požičovňa Hračiek

V tomto prakticky zhotovenom kufríku od značky Janod nájdete 4 puzzle s motívmi ročných období. Puzzle je spracované naozaj veľmi pútavo a okrem samotného skladania a spájania si dieťa trénuje aj rozlišovanie veľkostí a farieb. Nakoľko sú v kufríku puzzle štyri, odporúčame si ich ako prvé roztriediť. 

Môžete tak urobiť podľa toho, čo vidíte na obrázku a hádať, ku ktorému ročnému obdobiu dielik patrí. Je na dieliku zobrazená jar, leto, jeseň alebo zima? 

Ak si neviete poradiť, triediť môžete aj podľa veľkosti dielikov. Keďže každé puzzle je zložené z iného počtu dielikov, ich veľkosti sa líšia. Najväčšie dieliky má puzzle s motívom jar a skladá sa zo šiestich kúskov. O čosi menšie dieliky má leto a je zložené z deviatich častí. Za ním ide jeseň a tá sa skladá z častí 12 a úplne najmenšie dieliky má zima a je rozložená do šestnástich dielikov. Takéto zhotovenie veľmi chválime, keďže si tým viete otestovať aj úroveň vášho dieťatka. Zvládne už puzzle so 16timi dielikmi alebo je pre neho tých 9 kúskov tak akurát? S týmto puzzle si to môžete otestovať a  puzzle rastie spolu s ním. Teda ho využijte počas dlhšieho obdobia a môžete sa k nemu časom vracať.

No a na triedenie puzzle je tu ešte tretia možnosť. Každé ročné obdobie má rúb strany inej farby. Takže pri úvodnom triedení si môžete pomôcť aj farbami. Jar je zelená, leto žlté, jeseň červené, zima modrá.

 

Má hračka edukatívny charakter?

Keďže je zložená zo štyroch rozdielnych puzzle, s rôznymi veľkosťami, farbami a motívmi, musíme povedať, že hračka má určite edukatívny charakter. Nie len že učí rozlišovať farby a veľkosti ale aj rozvíja predstavivosť, logické myslenie, pozornosť a jemnú motoriku. Navyše sa deťmi môžete porozprávať na tému ročných období, ktorá je v každom veku bohatá na podnety a diskusiu.


Ako sa hrali naše deti:

3 roky a 6 mesiacov: Musím povedať, že môj prvorodený nie je veľkým fanúšikom puzzle, takže som bola naozaj veľmi zvedavá, ako si s týmto poradí. A ako som bola zvedavá, tak som aj bola prekvapená, ako ho toto puzzle zaujalo. Asi to bolo tým, že síce puzzle nevyhľadáva, ale hry, kde môže veci triediť má rád. A tým sme aj začali. Roztriedili sme puzzle na štyri kôpky. 

Najprv sme dieliky triedili podľa ich veľkostí. Keď sme už mali pár dielikov v jednotlivých kôpkach, syn si všimol, že majú rovnaké farby na opačnej strane, tak sme puzzle dotriedili podľa týchto farieb. 

A začali sme skladať. Jar sme zložili veľmi rýchlo ale potom si syn vybral zimu. Keďže tá je zložená z najväčšieho počtu dielikov, s ńou sme sa trošku vytrápili a keď sme došli na jeseň, bol už prepracovaný :D. Takže k jeseni a jari sme sa úplne nedostali. Po čase sme si to ale vyskúšali a išlo mu to ľahšie ako zima, takže viem, že keď budeme kupovať nejaké nové puzzle, najprv si ešte preverím s týmto, aká obtiažnosť je pre neho vhodná a či môžeme prejsť na viac dielikov.


1 rok: Puzzle pre túto vekovú kategóriu ešte nie je vhodné, ale pozreli sme si spolu aspoň vyskladané obrázky a rozprávala som dcérke, čo sa na nich nachádza.


Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****

Puzzle Janod Puzzle Ročné obdobia 4v1 od JANOD si môžete kúpiť TU alebo požičať TU

Opis hračky od dodávateľa:

Puzzle, ktoré rastú s dieťatkom. Produkt obsahuje 4 rôzne balíky puzzle so 6, 9, 12 a 16 ks s motívom Ročné obdobia. Dieťa začína skladať obrázok s najmenším množstvom dielikom a postupne ako sa v skladaní puzzle zdokonaľuje, môže prejsť na puzzle s vyšším počtom dielikov.

Puzzle sú balené v originálnom a praktickom kufríku so zatváraním, takže sú vždy upratané pekným doplnkom detských izbičiek.

Súčasťou balenia je aj plagát, ktorý sa môže použiť ako šablóna.

Puzzle rozvíja logické myslenie, pozornosť, pamäť, predstavivosť, jemnú motoriku, a zároveň sa deti učia vnímať vzťah medzi časťami a celkom.

Vhodné pre deti: od 3 rokov

Rozmer produktu: 20 x 20 cm

Materiál: pevný kartón





Chcem čítať viac

Recenzia: Dračí dych - spoločenská hra zn. Haba

25.11.2021 | Požičovňa Hračiek
Spoločenská hra Dračí dych od značky Haba je veľmi dobre premyslená a zabaví hráčov rôznych vekových kategórií. Od detí približne od 2 rokov až po starých rodičov. Strávili sme pri nej naozaj pekný spoločný čas. Nielen my rodičia ale využili sme ju aj pri návšteve starých rodičov.
 
Spoločenská hra Dračí dych je opäť multifunkčná hra, ktorá sa dá hrať aj bez priložených pravidiel a popúšťa uzdu detskej fantázii. Stačí ich len trošku nechať a hneď vymyslia niekoľko spôsobov :) Ja som svojim dcéram nechala takýto priestor na vymýšľanie nie celkom cielene. Niekoľko variánt hry vymysleli, kým som sa ja snažila zorientovať v oficiálnych pravidlách. Nechcem povedať, že by boli príliš komplikovane napísané alebo že by mi to trvalo pridlho :D Ale teda trvalo mi to tak akurát aby sa dievčatá zabavili.
 
Pravidlá hry sú pôvodne ladené štandardným súťaživým spôsobom. My sa radšej hrávame kooperatívne hry, tak sme si pravidlá upravili. Na konci sme si neporovnávali, kto má drahokamov viac, ale spoločne sme počítali, koľko sa ich ktorému dráčikovi do bruška zmestilo. A nakoniec koľko drahokamov im “zožral” dračí ocko :D
 
Začiatok hry spočíva v tom, že 4 dračie deti sa pripravia do svojich úkrytov v rohoch krabice. Za každým dračím dieťaťom je priestor, kam sa hádžu drahokamy. V strede hracej plochy sú 3 otvory cez ktoré papá dračí otec. Do stredu hracej plochy sa poukladá 9 “ľadových” obručí na seba (skúška trpezlivosti pre starších) a potom sa do ich stredu vysype 90 drahokamov v 5 farbách. Veľmi opatrne aby ľadové obruče nepopadali (posledná skúška trpezlivosti, potom to už je len zábava :) ). Na scénu prichádza drevený dračí otec, ktorý svojim dychom (veľká zábava pre deti) roztopí vrchnú ľadovú obruč. Obruč treba dať dole veľmi opatrne, aby sa nezhodili ďalšie obruče (tréning pozornosti, presnosti, jemnej motoriky, sústredenia, spracovávania emócií) a popadané kamienky pozbierať. Každý zbiera takú farbu aký žetónik si na začiatku hry vybral. Ak je hráčov menej, zvyšné farby idú do jaskyne dračieho otca. Postupne sa každý hráč strieda a roztápa všetky ľadové obruče až dráčiky spolu s otcom pojedia všetky drahokamy. Záver hry si prispôsobte, ako ste zvyknutí :) Na výhru/prehru alebo kooperatívne :)
 
Má hračka edukatívny charakter?
Pre deti približne od 2 do 6 rokov určite (v závislosti od toho, kedy podľahli senzitívnemu obdobiu na počítanie a farby). Deti o tom ani nebudú vedieť, no učia sa farby, počítať, pri vhadzovaní drahokamov do jaskýň a aj pri pri ukladaní a “roztápaní” ľadových obručí trénujú jemnú motoriku a presnosť. S deťmi, ktoré už ovládajú základné farby sa môžete napríklad učiť názvy jednotlivých drahokamov (fialový - ametyst, červený - rubín, zelený - smaragd, modrý - napr. zafír, žltý - napr. jantár)
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 4 mesiace: počítanie, počítanie, počítanie. Asi prvý krát sa stalo, že sme drahokamy vždy pri odkladaní pekne spočítalí do vrecúška, či nám náhodou nejaký nechýba (90ks) :D Niekoľko dní ju naozaj bavila naša kooperatívna verzia hry. A trpezlivo ukladala ľadové obruče na seba. Vysypanie drahokamov do stredu bez popadania obručí ešte musí potrénovať :) A naučila sa aj názvy drahokamov (zatiaľ našťastie bez otázky ako také drahokamy vznikajú). A preveľká zábavka “chrlenie ohňa” na roztopenie ľadových obručí.
 
2 roky 2 mesiace: triedenie drahokamov podľa farby a vhadzovanie do správnej jaskyne, resp. vhadzovanie do jaskyne dračieho otca. A tiež vkladanie dračích detí a žetónikov naspať do kartónovej podložky. Tréning jemnej motoriky ako z knihy :) Keby už rozprávala, vedela by pravdepodobne základné farby aj pomenovať. Zatiaľ som hovorila len ja a ona ukazovala. Jemnou výzvou bolo postavenie dračích detí do svojich jaskýň, ale po pár sústredených pokusoch to bola hračka. Rovnako tak ako pri roztápaní ľadových obručí.
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Spoločenskú hru Dračí dych od značky Haba si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
 
Opis hračky od dodávateľa: Dračie mláďatá našli neobvyklý poklad: ľadový stĺp so šumivými kameňmi zamrznutými vo vnútri. Každý ich samozrejme potrebuje. Spolu s otcom drakom hráči odstránia jeden ľadový krúžok za druhým a roztavia ľadový stĺp. To spôsobuje, že šumivé kamene padajú. Ale pozor: Zhromažďovať sa môžu iba šumivé kamene. Kto bude mať najviac šumivých kameňov na konci?
 
Obsah balenia: 1 dračí otec, 1 základňa so 4 priečkami, 1 hracia doska, 4 dračie mláďatá, 9 ľadových krúžkov, 90 šumivých kameňov (18 v každej z 5 farieb), 5 šumivých kamenných dlaždíc, 1 dlaždica ľadovej flóry, 1 sada inštrukcii.
 
Odporúčaný vek: od 5 rokov
 
Rozmer:22,3 x 22,2 x 5,3 cm


Chcem čítať viac

Recenzia: S. Roncagliová - Mne na tom záleží!

17.11.2021 | Požičovňa Hračiek

Vedeli ste, že kým prejdete sto metrov na pláži, nájdete na zemi 34 kusov jednorazového riadu a 45 plastových fliaš?

A koľko mikroténových vrecúšok použije každý z nás za jeden rok? Je to okolo tristo!

My sme tušili, že nie všetko je s kostolným poriadkom, ale ako to naozaj je, nám potvrdila táto krásne ilustrovaná knižka s výstižným názvom Mne na tom záleží.

Kniha je určená pre čitateľov od šesť rokov, ale z osobnej skúsenosti môžem povedať, źe si v nej nájdu svoje aj mladšie ročníky.

V knihe je osem kapitol s témami: odpad, papier, voda, zvieratká, elektromagnetický smog, elektrina, plast a doprava. Na začiatku každej kapitoly sú uvedené dva príklady správania sa. Správny a nesprávny. Kde sa s dieťatkom môžete porozprávať, ktorý z nich sa správa ako „hrdina”.

V každej knihe sa nachádza aj milá maska, ktorá je symbolom malého hrdinu, čo sa rozhodol ochraňovať našu planétu a životné prostredie, v ktorom žije. Musím pochváliť tento nápad, lebo najprv syna zaujala práve maska a až potom objavil aj čaro tejto knihy.

A bola som veľmi milo prekvapená, koľkým veciam môj 3,5 ročný syn už rozumie a ako pekne sa nám pri jednotlivých obrázkoch rozvinula diskusia. Mama a prečo nie je dobré, keď svieti veľa svetla?A prečo je lepšie chodiť peši ako autom?A prečo existuje plastový príbor?” Veru, som sa aj trošku sama zapotila pri odpovedaní, ale veľmi ma potešilo, že syna téma zaujala, nakoľko ekológia, recyklácia a ochrana životného prostredia je nám blízka aj doma, aj v našej požičovni.

Okrem obrázkov správneho a nesprávneho správania sa, nájdete v každej kapitole text so zaujímavosťami na danú tému a tip na tvorivú aktivitu s deťmi. Všetky kapitoly dopĺňajú krásne ilustrácie situácií z každodenného života.

Knihu Mne na tom záleží odporúčam všetkým, ktorým nie je ľahostajné ich životné prostredie a ktorí chcú viesť svoje deti k vedomému správaniu sa k prírode. Všetkým, ktorí majú (ale aj tým, čo by chceli mať) ekologické cítenie a uvedomujú si vážnosť problémov, ktoré naša doba prináša. Vďaka knihám ako je táto, je nádej, že ďalšie generácie sa budú k svojmu okoliu správať zodpovednejšie a uvedomia si, že jediný spôsob ako napraviť katastrofu, ktorú im zanechali ich predchodcovia, je začať sám od seba.





Chcem čítať viac

Recenzia: Magnetický kufrík - Dinosaury zn. Janod

12.11.2021 | Požičovňa Hračiek

Ak máte doma malého zvedavca, ktorého fascinuje svet dinosaurov, týmto magnetickým kufríkom určite zabodujete. Kufrík obsahuje sadu 10 kartičiek s obrázkami a názvami dinosaurov a 40 magnetiek, z ktorých môžete jednotlivých dinosaurov vyskladať. Teda každý dinosaurus je zložený zo štyroch častí. 

Po otvorení kufríka si s vašimi najmenšími vyberiete kartičku dinosaura, ktorého by ste chceli vyskladať, a hľadáte jednotlivé magnetky, ktoré k nemu patria. Tie sú rozdelené na tieto časti: hlava, predná časť trupu, zadná časť trupu a chvost. Po nájdení správnej magnetky ju priložíte na magnetický obrázok krajinky. Krajinka sa nachádza z vnútornej strany kufríka. A potom hľadáte ďalšiu magnetku. Až kým ich nenájdete všetky štyri a dinosaurus je zložený. :)

Takto vyzerá bežné hranie, ale kufrík môžete využiť na rôzne spôsoby. Rozdelenie a zoskupenie magnetiek podľa jednotlivých častí tela, pomenovanie kartičiek alebo skladanie rôznorodých dinosaurov. Malý hráč si určite nájde spôsob, ako kufrík využiť.

Mojim deťom sa hra veľmi páčila a chvíľku sa s ňou hrali dokonca obaja naraz spolu. Jediné mínus (resp. na čo je potrebné si dať pozor) je, že ak máte mladšie deti, magnetky sa môžu veľmi ľahko stratiť. 

Má hračka edukatívny charakter?

Táto magnetická kniha je jednoducho, ale kvalitne spracovaná, a ako som v úvode spomínala, milovníci dinosaurov si prídu na svoje. Pri skladaní sa deti môžu naučiť názvy jednotlivých častí tela a detailnejšie si ich pozrieť.  „Aha, tento dinosaurus má pazúry a tento má zasa dlhý krk!” 

Prezeraním kartičiek sa deti môžu učiť názvy dinosaurov a hľadaním, vyberaním a priraďovaním magnetiek na magnetickú tabuľu, cibria jemnú motoriku a trpezlivosť. Hračka má určite aj edukatívny charakter.

Ako sa hrali naše deti:

3 roky a 6 mesiacov: Keď syn uvidel kufrík, bol nadšený. Ako prvé sme začali skladať dinosaurov podľa predlohy. Takto sa nám ich podarilo vyskladať asi dvoch, ale potom ho prestalo baviť hľadanie jednotlivých častí v tej kope magnetiek. 

Pri ďalšom hraní sme si rozložili kartičky na posteľ a magnetky sme dopredu rozdelili na kôpky podľa jednotlivých dinosaurov. Až potom sme ich začali „lepiť” na tabuľu. Takýmto spôsobom sa nám ich podarilo zložiť všetkých. 

Syna veľmi bavilo aj vyberanie jednotlivých častí tela (najmä hláv) a  ich umiestňovanie do krajinky. Takto si zoradil vedľa seba všetkých 10 hláv dinosaurov, a potom sme si podľa kartičiek hovorili ich názvy.

Taktiež si pár krát vyžiadal aj prezerenie kartičiek a čítanie, ako sa dinousary volajú.

1 rok: Mladšiu dcérku hra tiež zaujala. Veľmi sa jej páčilo otváranie a zatváranie kufríka. Taktiež som jej na tabuľu priložila rôzne časti a ona ich odliepala a hádzala do košíčka. Pár krát sa jej podarilo aj magnetku na pozadie priložiť tak, aby držala, a to bola veľká radosť. :) Takže aj mladšie ročníky si pod dozorom určite nájdu spôsob, ako sa s hrou zabaviť.

 

Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****

 

Hračku Magnetibook Dinosaury, zn. JANOD si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.

Opis hračky od dodávateľa:

Zabavte vaše deti skladaním obrázkov z magnetických dielikov podľa predlohy. Magnetická kniha - magnetibook je krásna vzdelávacia hračka vhodná pre deti od 3 do 8 rokov. Magnetická skladačka v tvare knihy má pestrofarebný motív, ktorý detí zaujme na dlhé hodiny. Obsahuje predlohové karty a magnetky, pomocou ktorých sa na magnetické pozadie knihy vytvára obrázok podľa vybranej karty. Deti môžu použiť aj fantáziu a skladať si rôzne obrázky podľa vlastnej predstavivosti. Magnetky je možné používať aj na magnetické tabule. Praktické balenie umožňuje hračku pohodlne prenášať, čím sa deti s ňou zabavia nielen doma, ale aj na dlhých cestách autom alebo lietadlom. Magnetické kniha pre deti je krásna nadčasová hračka pre každé dieťa, ktorá sa bude páčiť niekoľkým generáciám, vyrobená z kvalitných materiálov a zdravotne neškodných farieb.Obsah balenia: obsahuje 40 magnetiek a 10 kariet pre vytvorenie dinosaurov a strašidelných tvorov

 

Odporúčaný vek: od 3 do 8 rokov

Rozmer: 19 x 4 x 26 cm

Materiál: kartón, magnet






Chcem čítať viac

Recenzia: Prevliekanie pre deti - Obliekanie zn. Haba

11.11.2021 | Požičovňa Hračiek
Drevená hračka Prevliekanie pre deti - Obliekanie je veľmi milá a kvalitne spracovaná hračka, ktorá nájde využitie u detí v rôznom veku. Povedali by sme, že by to mohla byť pokojne aj generačná hračka, pretože je vyrobená naozaj z kvalitného dreva.
 
Obsahuje jednu drevenú obojstrannú podložku s vyobrazenou detskou postavou v spodnom prádle. Na jednej strane v letnom období. Na druhej strane v zimnom období. Ďalej obsahuje 6 predlôh označených podľa náročnosti od jednej po tri bodky. Na výber je celkovo 36 dielikov, ktoré sa „prišívajú” k podložke elastickou šnúrkou zakončenou drevenou guličkou.
 
Deti môžu „prišívať” jednotlivé dieliky podľa predlôh od najľahšej po najťažšiu. Oblečenie môžu prispôsobiť ročnému obdobiu alebo môžu vytvoriť outfity bez akýchkoľvek pravidiel, len na základe vlastnej fantázie.
 
Má hračka edukatívny charakter?
Jednoznačne má. A to aj (či možno práve) pre deti mladšie ako 3 roky. Deti sa môžu naučiť pomenovať jednotlivé časti oblečenia, základné časti ľudského tela, farby, priraďovať správne oblečenie k správnemu ročnému obdobiu. Trénujú jemnú motoriku, presnosť, trpezlivosť a rozvíjajú fantáziu.
 
Ako sa hrali naše deti:
 
4 roky a 4 mesiace: V prvom rade bolo treba nájsť najkrajšie šatôčky a k nim pasujúce topánky a vlasy. :) Až keď bol dokonalý outfit hotový a predstavenie vo forme pesničky sa skončilo, mohli prísť na radu ďalšie outfity. Jedinou podmienkou bola vlastná tvorba, na jemné naliehanie prispôsobená ročnému obdobiu. Predlohy zostali takmer nedotknuté. Ale to pravdepodobne do veľkej miery závisí od povahy dieťaťa. :) Veľmi dobrá aktivitka na trénovanie jemnej motoriky a práce prstov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zimné oblečenie predstavuje náročnejší level. Treba si premyslieť, ktorý kúsok prišiť cez ktoré dierky tak, aby sa oblečenie mohlo vrstviť a šnúrka vystačila aj na topánky.
 
2 roky 2 mesiace: Tu ešte o samotnom obliekaní „prišívaním” nebola veľmi reč. Ale prevliekanie šnúrky cez dierky v podložke zabavilo asi aj na 10 min. V našom ponímaní času vlastne celú večnosť. :D Vyžadovalo si to tiež celkom slušnú dávku trpezlivosti, presnosti a hlavne bolo nutné premyslieť, kadiaľ má šnúrka ísť, aby išla cez čo najviac dierok. Obľúbenejšia činnosť ako prevliekanie, bolo v tomto prípade pomenovávanie jednotlivých kúskov oblečenia, triedenie a priraďovanie (nohavice k nohaviciam, tričko s krátkym rukávom k tričku s krátkym rukávom). Ďalším krokom bolo vyberanie a prikladanie dreveného oblečenia priamo na predlohy a neskôr aj na podložku (bez prišívania).
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Hračku Prevliekanie pre deti Obliekanie od Haby si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
 
Opis hračky od dodávateľa: Šaty alebo kabát? Mokasíny alebo topánky? Čo majú dievčatá a chlapci oblečené v lete alebo v zime? Deti sa samy rozhodujú pri navliekaní podľa poskytnutých predlôh alebo pri voľnej hre, keďže 36 rôznych druhov účesov a oblečení poskytuje nespočetné množstvo kreatívnych kombinácií.
Obsah balenia: 1 obojstranne potlačenú dosku na navliekanie nití, 1 dlhú niť, 36 závitových kartičiek a 3 obojstranne potlačené predlohy
Odporúčaný vek: od 3 rokov
Rozmer: 31 x 0,5 x 18,5 cm
Materiál: drevo
 
 
 


Chcem čítať viac

Požičiavanie a ekológia

22.10.2021 | Požičovňa Hračiek

Na úvod tohto článku položím hneď pár otázok.

Ako by ste jedným slovom opísali dobu, v ktorej žijeme? Aký názov by ste jej dali? Čo je pre ňu podľa vás najviac charakteristické?

Mne napadlo viacero názvov, ale najvýstižnejší mi príde doba plastová” a na druhom mieste by bola doba odpadu”. Myslím, že to je jeden z hlavných problémov, ktorému naša doba čelí, ak nerátame ešte environmentálnu krízu.

Veď len pre ukážku pri brázdení internetom som sa dopracovala k týmto desivým štatistikám, ktoré sú zamerané práve na problematiku hračiek:

- v Anglicku bolo v roku 2018 predaných približne 200 340 ton plastových hračiek a približne 1402 ton z nich skončilo v mori.

- vo Francúzsku končí každý rok 40 miliónov hračiek v odpade

- opäť Anglicko, vyhadzuje sa tu každá tretia hračka, ktorá je ešte plne funkčná, len preto, že sa s ňou dieťa prestalo hrať

- 90% všetkých hračiek je momentálne vyrobených z plastu

Ak by som chcela byť pesimistická, vedela by som googliť a vypisovať podobné štatistiky, ale myslím, že tí, čo majú malé deti a ekologické cítenie, zoznam štatistík nepotrebujú. Stačí sa pozrieť na ponúkané hračky v našich hračkárstvach a na množstvo hračiek v detských izbách.

Odpad je teda naozaj takmer všade. V moriach, v pôde, lesoch, mikročastice plastov už našli aj vo vodách, ktoré pijeme. Európska únia síce zrušila plastové slamky, ale aby si naša planéta mohla trošku vydýchnuť, je potrebné urobiť oveľa oveľa viac a každý musí začať sám od seba. Ak by len každá domácnosť prestala používať mikroténové sáčky a igelitky, hneď by bolo toho odpadu oveľa oveľa menej. Úprimne, nie je to atómová veda, len menšia zmena životného štýlu. Veľa zmien ale musia urobiť aj výrobcovia. No my ako spotrebitelia máme stále možnosť rozhodnúť sa, ktorý tovar kúpime a podporíme.

Jedným z ekologických a udržateľných smerov je určite aj požičiavanie. Prečo si myslíme, že požičiavanie hračiek môže šetriť našu planétu od odpadu? Úplne jednoducho. Jedným dôvodom sú obaly, v ktorých sú hračky zabalené a druhým materiál, z ktorej je hračka vyrobená. Veď si len predstavte ako to u vás vyzerá pod vianočným stromčekom, keď si deťúrence vybaľujú svoje darčeky. A teraz si ten odpad predstavte v každej jednej domácnosti na Slovensku, v Európe, po celom svete. Tiež vidíte tie hory odpadu a kvantá plastových hračiek? Plast všeobecne má dobu rozkladu od 100 až po 1000 rokov. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude v moriach a oceánoch viac odpadu ako rýb. Je veľmi smutné akú planétu ide naša generácia zanechať svojim deťom. A keďže je všetkého všade veľa, vidíme práve požičiavanie ako vhodný spôsob na ochranu životného prostredia a pritom spôsob, ako neodoprieť deťom radosť z novej hračky. Požičiavaním sa môžu aj naučiť viac o životnom prostredí, odpade, delení sa. Naučia sa žiť s myšlienkou, že nemusia nutne všetko vlastniť a ja verím, že sa im s týmto zistením bude žiť ľahšie. Nie som odporcom materializmu, ale osobne si myslím, že človek by mal vlastniť toľko, aby ten majetok slúžil jemu a nie človek majetku.



Chcem čítať viac

Požičiavanie a minimalizmus

19.08.2021 | Požičovňa Hračiek

Minimalizmus je pre mňa jedna krásna myšlienka, smer. Ale ako sa ním zaoberám, uvedomujem si, že pre každého znamená niečo iné. Pre niekoho to je vytriedený šatník, pre iného minimum doplnkov v byte a pre niekoho to je životný štýl vo všetkých oblastiach domácnosť, vzťahy, voľný čas. Ja osobne mám rada minimalizmus skĺbený s ekológiou a kvalitou. 

Tento článok ale venujem minimalizmu v detských izbách. Pri zamyslení sa, ako by ten minimalizmus v detskej izbe mal vyzerať, som sa v predstavách vrátila do mojej detskej izby z 90-tych rokov. Čo si tak najviac pamätám, boli dve poličky kníh, ktoré som mala prečítané spredu aj zozadu. Viac kníh ale ani nebolo treba, nakoľko návšteva knižnice bola samozrejmá záležitosť. A ďalej sa mi pri tejto predstave vynorila spomienka na moje dve Barbie a jedného Kena, lego, z ktorého sme stavali domčeky, parkoviská, hradby a kadečo, čo nám fantázia zavelila. Pamätám si aj malý domček, do ktorého sa mi zmestili postavičky z Kinder vajíčok. Nebol to síce dom pre Barbie, ale s týmto minidomčekom som sa vyhrala dlhé roky. Žili v ňom rodinky krokodílov, ale aj žralokov, či levov (určite si pamätáte nesmrteľné série Kinder vajíčok 90-tych rokov). Samozrejme, mali sme toho viac   kocky, tatrovku, pár plyšákov a iné hračky. Ale všetko sa nám zmestilo na poličky, nemali sme preplnené skrine a plastové boxy hračiek od výmyslu sveta. A ja si teda myslím, že nám to úplne stačilo.

Keď som sa rozprávala na túto tému s mojou babkou, tak tá zažila totálny minimalizmus, ktorý si v dnešnej dobe asi ani nevieme predstaviť. Spomenula si, že mali loptu, nožík rybku”, s ktorým hrávali nejaké hry a zvyšky plátna od krajčírky, z ktorých si vyrábali handrové babíky a postieľky im robili z lopúchov. To bolo všetko, na čo si spomenula zo svojho destva. Presne 3 hračky, neuveriteľné.

Čo sa týka detskej izby mojich detí, musím povedať, že je všetko, len nie minimalistická. Človek chce deťom dopriať, aby mali všetky tie super truper” rozvojové hračky, ale potom o nich celé dni zakopáva, prekladá ich, hľadá im miesto, nakoľko taká hračka (ak je ich veľmi veľa) zaujíma dieťa maximálne týždeň. A aj to bola jedna z vecí, ktorá nás priviedla k myšlienke požičiavania hračiek.

Ako to urobiť tak, aby deti mali hračky dostupné počas svojho senzitívneho obdobia, ale neostávali potom zaberať miesto a zavadzať na poličke? Sme si vedomé, že každá detská izba skrýva nejaké poklady, ktoré by mohli byť zaujímavé pre iné deti bez nutnosti túto danú vec vlastniť na dlhý čas. Ako taká kniha z knižnice. Človek si ju prečíta a vráti. A tak sme sa rozhodli zrealizovať projekt a vrátiť minimalizmus do detských izieb. Ako sa hovorí, vlk bude sýty, aj koza celá. Ak si hračky začneme požičiavať, dieťatku bude úplne stačiť pár stálych hračiek a ostatné trendové vychytávky alebo hračky na jednotlivé senzitívne obdobia si na určitý čas môžete požičať od mamičky zo susednej ulice alebo z overenej požičovne vo vašom okolí.

Najlepšie riešenia sú vždy tie najjednoduchšie, už to len vysvetliť starým rodičom a ostatným príbuzným, že dieťa nemusí mať každú hračku, ktorú uvidia v obchode a  lepšie by bolo zamerať sa na kvalitu ako na kvantitu. Naša stránka Požičovňa hračiek tak určite ponúka skvelé riešenie pre všetkých minimalistov. Pre ľudí, ktorí sa už nemôžu dívať na zahltenú detskú izbu (a aj detskú pozornosť...), ktorí chcú dieťaťu dopriať priestor, ale sa zároveň snažia neodprieť im vhodné hračky počas ich jednotlivých senzitívnych období.

A čo to tie senzitívne obdobia sú, si môžete prečítať aj v tomto článku: https://eduworld.sk/cd/danka-lacikova/7605/senzitivne-obdobia-dietata-ako-ich-mozete-rozpoznat-a-akymi-aktivitami-podporit



Chcem čítať viac

Recenzia: Poppy and Sam´s Christmas

01.01.1970 | Požičovňa Hračiek
Vianoce Poppy a Samka je naozaj krásna, roztomilá vianočná kniha od vydavateľstva Usborne. Už pri prvom listovaní navodila predvianočnú atmosféru a krásne zasnežené obrázky nás zahriali pri srdci. Kiežby už konečne aj u nás boli také zasnežené idylické Vianoce. :)
 
Je síce po anglicky, ale textu je málo a je tak krásne ilustrovaná, že ho ani nie je treba a príbeh ľahko vytvoríte, aj keď po anglicky vôbec neviete.
 
A naopak, ak deťom chcete angličtinu pomaličky predstaviť, tak je táto kniha ideálny výber. Textu nie je veľa a niečo je aj v bublinkách pri postavách. Ideálne na učenie sa prvých, kratulinkých viet :)
 
Deti pomáhajú s prípravami jedna radosť. Najprv sa treba postarať o zvieratká na farme, vyzdobiť domček a samozrejme nesmú zabudnúť napísať list Ježiškovi. Potom im už nezostáva nič iné, iba trpezlivo prečkať noc a hurá do rozbaľovania :)
 
Pred koncom prichádza aj moment napätia, či Poppy dostane naozaj to, po čom najviac túžila :)
 
Knižka je okienková, a moje dve malé zvedavé dievčatá sa nevedeli dočkať, čo sa pod okienkom, za okienkom, za dverami skrýva. Bude tam aj Santa?
 
Stránky knihy sú trošku drsnejšie a naopak otváracie okienka sú hladké a lesklé, takže potešia aj detičky, ktoré sú práve v senzitívnom období na hmat. Hladkaním stránok zisťujú rozdiel medzi hladkým a drsnejším povrchom :)
 
No nesmieme zabudnúť na malých pátračov. Na každej dvojstrane je nezbedné kačiatko čo sa len tak túla a rado sa skrýva. Ideálna knižka na predvianočné zimné obdobie.
 
Ilustroval Stephen Cartwright
 
 
 


Chcem čítať viac







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk