Možno mi dáte za pravdu že toto zimné obdobie je ideálne na načerpanie novej sily a vytvárania si pohodového večera. Ako dieťa som rada pozorovala večerné, mihotajúce svetielka. Skúmala som pri pohľade na mesto jeho život. Život osvetlených ulíc, okien. Svetlo ma fascinovalo. Myslím, že každé dieťa je uchvátené touto hrou. Je to niečo čarovné, niečo čo stojí za preskúmanie. Možno je to tmou ktorá prichádza skôr, alebo azda nostalgiou za Vianocami že nás svetielka vedia tak pohltiť.
Ako by ste zachytili čaro svetla vy? Ja fotografiou. :)
Fotografia je úžasný prostriedok pre tvorbu. Okrem toho že vzniknuté obrázky môžete použiť na dokumentáciu, dá sa s ňou experimentovať. Môžete ju využiť pri koláži, procesnom umení alebo si vyrobiť hoc len vision board. Ako už iste tušíte v dnešnom článku sa budeme venovať fotografii. Ukážeme si tzv. light painting, čo je maľba svetlom ktorá má neskutočne veľa odtieňov. Pozrieme sa na jej priekopníka v umení Man Raya. Pohodlne sa usaďte, zapáľte sviečku a skúste sa inšpirovať.
Čo budete potrebovať:
Pripravíme si prostredie. Priestor v ktorom budete musí byť čierno čierny. :) Takže zhasnúť svetlá, zatemniť, vyjsť von!
Na začiatok si niečo povieme o Man Rayovi ktorý bol prvý umelec maľby svetlom. Experimentoval v jednej z jeho fotografických sérií s touto technikou. Neskôr prišli ďalší a ďalší. Ako motiváciu si môžete ukázať pár jeho fotografií, kde využíval túto techniku. Stačí zadať do vyhľadávača Man Ray, light painting.
Skôr ako začnete si povieme niečo o technike fotenia. Ja som fotila mobilom a tak vám opíšem túto možnosť. Na mobilnom telefóne vyberte režim Maľovanie svetlom, ktorý vám všetko uľahčí, a môžete fotiť. Tí čo túto možnosť nemáte vyberte režim PRO, kde si navolíte expozičný čas (S) podľa potreby. Zvoľte dlhší expozičný čas. Ďalej vyberte vhodnú clonu, radím F8 až F11. Citlivosť voľte čo najnižšiu, napríklad hodnotu ISO 200. A potom už len experimentujte s nastavením, pretože prvá fotka možno nebude to čo by ste chceli. Ak vaši drobci neobsedia a vy potrebujete viac času na nastavenie, zahrajte sa svetelnú naháňačku. Deti sa trocha zabavia a vy získate čas. Pri našich experimentoch sme postupovali metódou pokus, omyl a nakoniec sme si našli ideálne nastavenie.
Slovník použitých pojmov k foteniu
Vaše vzniknuté fotky vytlačte a spravte si z nich koláž. Úplne postačí aj čiernobiela tlač. Môžete sa s deťmi porozprávať ako funguje fotoaparát, kedy sa objavila prvá fotka a prečo. Myslím že hlavne technické typy táto časť poteší. Mám pre vás ešte pár knižných tipov na skúmanie čara fotografie s deťmi. Sú to knihy hlavne v angličtine ale pevne verím že inšpirujú. Majú krásne spracovanie a niektoré s minimom textu, takže to čítanie nebude ani náročné.
V našom výtvarnom sprievodcovi nájdete podrobnejší postup fotenia na zrkadlovku a aj tip na angličtinu. Dúfam že sme vás dostatočne inšpirovali a svoje vzniknuté dielka môžete zdieľať na našej FB stránke Rok s dieťaťom. Tak krásne tvorenie J
https://lightpaintingphotography.com/light-painting-history/ - zdroj obrázka k reprodukcii Man Raya
Tento článok nebude o hračkách a hraní sa, ale o jednom veľmi dôležitom míľniku v živote každého dieťaťa a jeho rodiča a to o odplienkovaní. V úvode môžem povedať, že som vôbec nemala v pláne tento míľnik prekročiť počas tohto leta. Dcérka bude mať dva roky až v novembri a staršieho som odplienkovala tri dni pred jeho druhými narodeninami. Ten je však májový, prichádzalo leto, skúsili sme, vyšlo to. :)
Mladšia je novembrová a tak som mala teda pochybnosti a starosti ako len my dáme tu plienku dole počas zimy. Slečna to však vyriešila za mňa. :)
Niekedy na prelome mája/júna som si u nej začala všímať zvýšený záujem o nočník. Sledovala brata čo robí, sledovala nás čo robíme na wc a napodobňovala. :) Tak sme jej jeden ružový nočníček zaobstarali a často s bratom sedávali spolu. Starší nechce kakať do záchodu, tak vtedy ešte sedí na nočníku a v tomto období mal teda ku kakaniu parťáčku. :D
Ale teda u mladšej sme to brali skôr ako zábavu, nakoľko som to ja v sebe mala nastavené tak, že správny čas na pohodové a rýchle odpliekovanie je až okolo dvoch rokov. Že ak by sme začali skôr, len nás budem trápiť. No a veru som sa veľmi mýlila. :)
Ako na zavolanie práve v tomto našom nočníkovom období otvorili dievčatá z montemama.sk kurz Bez plienky a bez stresu a teda keďže sa vo mne razantne bilo či to dcérka dá a je už pripravená alebo je ešte malá a máme čas, prihlásila som sa. A bolo to skvelé rozhodnutie, nakoľko sme sa odpliekovali naozaj bez stresu a do týždňa sme boli teda bez plienky. Moje 20 mesačné dieťatko to zvládlo úplne bravúrne a musím pochváliť aj seba, že ja s ním. :D Myslím, že ak by som do kurzu nevstúpila, najpravdepodobnejšie by som to naťahovala do spomínaného novembra. Aj keď treba ešte podotknúť, že leto a teplé počasie boli u mňa tiež veľkým motivátorom a v neposlednom rade dcérkin záujem o vec.
Kurz vedie skúsená lektorka Marcela Gregorovičová Mrázová a k dispozícii máte 5 videí. Hneď prvé video mi otvorilo oči, čo sa to vlastne u mojej dcérky aktuálne deje a začala som sa na celý proces pozerať úplne ináč. Čo je to myelinizácia, kedy nastáva u detí senzitívne obdobie na odpliekovanie a čo vlastne v celom procese potrebujú naše deti od nás sa dozviete v tomto úvodnom videu.
V druhom videu sa dozviete ako to majú deti s cikaním od prenatálneho obdobia až po záchod a čo robiť keď vznikne záujem o nočník. Tá druhá informácia nám veľmi pomohla a nasmerovala správnym smerom. Taktiež sa dozviete kde by mal byť nočník uložený, kedy je dobré začať cikať mimo plienku a čo robiť, keď premeškáte vhodné obdobie na odplienkovanie.
V treťom videu Marcelka hovorí o možných alternatívach k jednorázovej plienke a že je veľmi dôležité si uvedomiť, že každý to má ináč. Skvelá pomôcka k tomu, ako to efektívne komunikovať s vašim dieťaťom je poznať aký komunikačný tip vaše dieťatko je. Aké komunikačné tipy u deti poznáme a čo na nich platí sa dozviete práve v tomto videu. U mňa teda došlo hneď k niekoľkým uvedomeniam.
Priznám sa, že štvrté a piate video som už v danom týždni nestihla a odplienkovali sme sa bez nich ale zo zaujímavosti som si ich pozrela neskôr a teda máme ešte čo dolaďovať. :)
Štvrté video je praktické a nájdete v ňom informácie, či je dôležité pri odplienkovaní aby si dieťa vedelo dať dolu samo tepláčiky, aké je vhodné pripravné prostredie v tomto období a aké to je úplne odplienkované dieťa. Ako to vyzerá u detí, ktoré sú aktívne a ako tomu pomôcť ak máte doma pokojné dieťatko a taktiež o indiánskej metóde, o ktorej som počula prvý krát. :)
V tomto videu sa mi veľmi zapáčila veta: „Nehoda nie je nehoda ale proces učenia sa.“ A určite si nájde uplatnenie aj v iných životných situáciách v živote s deťmi ale aj nás dospelých.
V záverečnom piatom videu nájdete informácie o nočnej plienke a kakaní a prekážkach, ktoré môžu v celom procese nastať.
Skvelé je, že Marcelka všade spomínala svoje vlastné osobné skúsenosti ale tiež skúsenosti zo škôlky.
Takže takto sme sa odplienkovali my, vďaka skúsenostiam od dievčat z montemama.sk to bolo naozaj rýchle, povedala by som až nečakané. :D
Ak Vás čaká tento dôležitý míľnik, tento kurz vrelo odporúčam. Vďaka kurzu zistíte, ako to tie naše deti vlastne naozaj majú a ušetríte si veľa pokus/omyl situácii no a hlavne prejdete celým procesom v pokoji a bez stresu. :)
Dievčatá otvárajú k 15.8.2022 tento kurz poslednýkrát s polročnou podporou dvoch skúsených lektoriek, s kódom pozicovna50 ho máte za plovicu. :)
Prajeme pokojné odplienkovanie. :)
Pamätám si, ako by to bolo včera, keď som čakala svojho prvorodeného a Natália mi nadšene opisovala absolvované kurzy a princípy Montessori pedagogiky. Nemohla som sa dočkať, kedy si ich vyskúšam sama a veru ma tak pohltili, že som ich absolvovala tuším všetky.
Kurzy viedla skúsená lektorka Marcela Gregorovičová a jej prístup bol profesionálny, ľudský ale najmä v praxi ľahko použiteľný. Z môjho pohľadu to je človek, pre ktorého je práca poslaním a je radosť ju sledovať.
Priznám sa, pri druhej dcérke už toľko času na realizáciu vlastných aktivít mimo domácnosť a odchodov z domu neostávalo a preto som sa nesmierne potešila, keď sa možnosť absolvovať kurz preniesla aj do online sveta.
Montemama.sk v sekcii kurzy ponúka možnosť týchto seminárov:
Ako na hranice
V tomto kurze sa dozviete prečo sú hranice potrebné, ako ich správne nastaviť a kedy je vhodné ich posúvať. Pri zakúpení semináru dostane vopred poznámky o témach, ktoré sa budú preberať a a ako bonus tiež praktický ťaháčik kde sú zhrnuté efektívne formy komunikácie. Seminár trvá hodinku a pol a jeskvelé, že sa k záznamu viete kedykoľvek vrátiť.
Ako na to? 0-3 roky
V tomto seminári sa dozviete o dôležitých veciach a míľnikoch ktoré sa udejú v prvých troch rokoch života. Dozviete sa ako vyberať vhodné hračky, pripraviť domácnosť a iné tipy ako poporiť dieťa k samostatnosti a tým aj k jeho spokojnosti. K semináru dostanete taktiež poznámky, trvá 2,5 hodiny a tiež si ho viete pozrieť aj s odstupom času.
Ja sa s vami nesmierne rada delím o moju pozitívnu skúsenosť z tých seminárov, počas ktorých som mala veľa AHA momentov a vďaka ktorým sme si s deťmi naozaj uľahčili spoločné fungovanie a naučili sa mnoho zaujímavého. A preto ak nie ste z Bratislavy alebo vám situácia nedovoľuje zúčastniť sa kurzov osobne, určite využite túto príležitosť vďaka ktorej budete ešte lepšie rozumieť jazyku vašich detí, vedieť im pripraviť pripravné prostredie a tak prirodzene napĺňať ich potenciál.
Semináre si môžete zakúpiť TU
Nie som si istá, či tento príspevok bude možné nazvať recenziou alebo to povedať na rovinu, čo možno očakávať a nazvať ho chválospevom :D
V našej rodine sme veľkými fanúšikmi Potuliek všetkých druhov a preto sa veľmi teším, že vám môžem priniesť môj pohľad na ne.
Podľa môjho názoru sú Potulky jednou z tých generačných kníh, ktoré keď moje deti uvidia po rokoch, tak si spomenú na svoje detstvo. A ja verím, že tieto knihy sa mi podarí zachovať aj pre ďalšie generácie.
Kniha je tvrdé leporelum, takže čo to vydrží :) Každé Potulky pozostávajú zo 16tich strán, kde sa na každej dvojstranne ocitnete na nejakom peknom mieste, ktoré sú súčasťou mesta. My sa entokrát budeme venovať Potulkám jarou.
Na prvej dvojstranne si môžete s deťmi pozrieť príbeh bytového domu, ako to v ňom vyzerá? Kto v ňom žije? A čo sa v ňom zvykne na jar diať?
Ďalšia dvojstranna vám ponúka možnosť ponoriť sa do bádania statku za mestom. S deťmi sa môžete porozprávať aké zvieratká tam chovajú a aké stroje pracujú takto na jar na poli.
Z okrajovej časti sa následne presúvate priamo do útrob uponáhľanej železničnej stanice. Čo všetko sa na takej vlakovej stanici nachádza? Kto práve pricestoval a kto sa rozhodol nastúpiť na vlak a opustiť mesto?
Za rohom stanice sa nachádza kultúrny dom, vedľa ktorého práve rastie nová materská škôlka. Kultúrny dom a aj stavba skrývajú taktiež zaujímavé príbehy a zistenia.
No a odtiaľto je už len skok do centra mesta, ktoré tvorí roztomilé námestie, ktoré síce pôsobi pokojným dojmom ale dejú sa tam veľké veci! Niekomu sa podarilo rozbiť okno priamo v kníhkupectve! A prišiel aj pán policajt! Kto to bol a čo sa to len mohlo stať?!
Z pekného a väčšinou kľudného námestia sa presuniete do rušného nákupného centra plného obchodov a hneď za ním sa nachádza park, kde si s našimi hlavnými postavami môžete oddýchnuť v obľúbenej kaviarni.
Tak takéto skvelé miesta nájdete pri potulkách knihou :) Ale ako to býva aj v reálnom živote, mesto netvoria len miesta ale sú to hlavne práve ľudia čo v ňom žijú. Na Potulkách je skvelé to, že rozprávajú príbeh jednotlivých obyvateľov mestečka. Medzi hlavné postavy patria napríklad Oskar a Editka, Paula, Peter s jeho psíkom Labkou, pán policajt Karol ale aj mačičky Micka a Murko a mnoho ďalších obyvateľov tohto mestečka.
Na každej strane si môžete pozrieť časť príbehu jednotlivých hrdinov Potuliek. Deti si tak nenútené trénujú postreh a pamäť hľadaním jednotlivých postáv, slovnú zásobu opisovanim deja a taktiež logické myslenie spájaním súvislostí.
V knihe Potulky Jarou si môžete porozprávať príbeh Tomáša, ktorý si našiel nových kamarátov a podaril sa im hneď jeden husársky kúsok. Môžete s deťmi spolu pátrať, kto hodil na zem banánovú šupku a čo všetko spôsobila? Komu utiekol psík a kam sa pri potulkách podarilo dostať Murkovi a Micke? Príbehov je v knihe naozaj veľa a aj preto sa ku knihe veľmi radi časom vraciame a objavujeme čo sme ešte neprepátrali.
Kniha je bez textu ale v tomto prípade naozaj nie je potrebný, obrázky a hlavný hrdinovia vás povedú svojimi životmi naozaj intuitívne a nenútene.
Ako ju radi čítajú naše deti?
So starším synom sme objavili čaro potuliek okolo jeho dvoch rokov, vtedy sa nám v podstate prvý krát dostali do ruky. A vyťahujeme ich stále, keď začína nové ročné obdobie. Pozorujeme, čo je, napr. teraz, pre jar typické, čo si ľudia obliekajú a čo sa deje v prírode. Syn miluje dávať všetky štyri ročné obdobia vedľa seba a sledovať ako sa mení krajina a ľudia počas roka. Aké vlaky prešli železničnou stanicou alebo ako sa mení strom vedľa bytového domu v priebehu roka.
Mladšia dcérka má ešte len rok a pol ale tiež si už našla svoje obľúbené postavy zvieracieho druhu :D ktoré rada na stránkach hľadá.
Ako som už spomínala vyššie, pre mňa sú Potulky jednou z vecí, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti a snažím sa o minimalizmus ale knihy zo série Potuliek sa určite posnažím odložiť aj ďalším generáciam ako jednu z mála vecí.
Knihu si môžete kúpiť napríklad TU
Koliesko, vrtuľka, auto, loď, či letadlo. Roztomilý psík Atos alebo zvedavý Dávid. To všetko ale aj omnoho viac sa nachádza v magnetickom kufríku od Albi s názvom Tvorivé magnetky - Dopravné prostriedky.
Keď sa kufrík ocitol u nás doma, získal si okamžite náležitú pozornosť a veľké nadšenie. Akoby aj nie, veď malému milovníkovi dopravných prostriedkov sa otvorili nové nevídané možnosti. Tento kufrík predsa nie je obyčajné puzzle, ktoré je potrebné zložiť podľa predlohy. A nie je to ani hotová magnetka, s ktorou netreba nič urobiť len správne priložiť.
Tento kufrík, ako aj nesie aj v svojom názve, je tvorivý. A to naozaj. Malý človiečik môže vytvárať, čo mu len fantázia na um prinesie. Policajné auto s vrtuľkou? Nie je žiaden problém. Lietadielko ako ťahač? Prečo nie? Poďme skúsiť ako by to vyzeralo. A čo taký traktor? Dáme mu vlečku alebo bude bez? A keď vlečku, čo mu na ňu naložíme? Povozí sa na ňom mačička Líza alebo mu naložíme hlinu podľa predlohy? Ach, toľko možností. Už som spomínala, že si kufrík u nás získal okamžite náležitú pozornosť a nadšenie? Lebo to tak naozaj bolo. :)
V kufríku nájdete 54 magnetiek. Magnetky sú rôzne časti rôznych dopravných prostriedkov. A tak môžete kombinovať, kombinovať a kombinovať. Ak sa vašim deťom ale vymýšľať nechce, nájdete tu aj 18 kartičiek, ktoré môžu slúžiť ako predlohy, čo si vyskladať. A okrem toho, že môžete skladať podľa fantázie a podľa predlohy, je tu ešte tretie možnosť. V Albi mysleli naozaj na všetko. :) Čo tak si s deťmi zahrať hru? Na každej kartičke je z jednej strany predloha a z druhej strany text, ktorý môžete svojim deťom prečítať a oni sa pokúsia vyskladať, čo ste im povedali. Na aktivitu máte teda tri možnosti a tvoriť môžete na 3 rôzne pozadia.
Má hračka edukatívny charakter?
Povedali by sme že áno. Ak sa deti rozhodnú pre skladanie podľa predlohy, trénujú si tak rozoznávanie tvarov a farieb. Keď sa rozhodnú pre vlastnú tvorbu, rozvíjajú tak kreativitu a fantáziu. No a keď sa spolu budete hrať a budete im čítať, čo majú vyskakladať, trénujú si tak sluchovú pamäť. No a určite si v každom prípade sa cibria jemnú motoriku a zrakové vnímanie. Okrem toho si môžete jednotlivé časti a dopravné prostriedky pomenovať a rozvíjať tému. Kde jazdia? Ako fungujú? A samozrejme, nezabudnúť sa pripraviť na otázku: A prečo? :D
Ako sa hrali naše deti:
3 roky a 7 mesiacov: Môj syn po preskúmaní obsahu kufríka zhodnotil: “Urobím to podľa seba.” A veru sa s tým riadne vyhral. Nebudem preháňať, keď poviem, že minimálne pol hodinu sa zaujato hral a skladal dopravné prostriedky od výmyslu sveta. Taktiež sme si pozreli aj predlohové kartičky a porozprávali, čo na nich vidíme. Keď som mu povedala, že kufrík budeme musieť vrátiť do požičovne, lebo ho máme len požičaný, nebol veľmi nadšený. Ale tak už máme skvelý tip na blížiace sa Vianoce.
1 rok 1 mesiac: Dcérka je na tento druh hračiek ešte maličká, ale bavilo ju kufrík otvárať a zatvárať a prikladať magnetky k tabuli a potom ich opäť vhadzovať do kufríka. Niektoré časti sú však veľmi malé, takže pre túto vekovú kategóriu kufrík určite nie je určený.
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
Kufrík predčil všetky moje očakávania. Najprv som bola skeptická, že tých kúskov tam je príliš veľa, ale synovi sa to naopak veľmi páčilo, že môže kombinovať, skladať a vymýšľať podľa toho ako ho fantázia povedie.
Okrem plusov, ktorých tento magnetický kufrík má veru neúrekom, by som spomenula aj jedno mínus a to že sa nám kufrík často sám zatváral. Stačilo by, ak by šnúrka na ktorej dvierka držia bola o trošku dlhšia, a tým pádom by dvierka neboli v 90 stupňovom uhle ale viac naklonené dozadu a problém so samovoľným zatváraním by bol vyriešený.
Odhliadnuc od tejto jednej veci, sme boli nadšení a tvorivé magnetky od Kvída budeme určite odporúčať aj ďalším malým kamrátom.
Tvorivé magnetky od značky Albi si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
Opis hračky od dodávateľa:
V tejto hre nájdete 54 farebne ilustrovaných magnetov jednotlivých častí dopravných prostriedkov a ich pasažierov. Tiež tu nájdete 18 kariet s farebnými obrázkami rôznych situácií, ktoré sa z nich dajú vyskladať.
Deti môžu vyskladať obrázok z magnetov podľa predlohy na kartičke alebo podľa sluchovej pamäti po tom, čo im dospelý obrázok popíše z textu na zadnej strane kartičky. Samozrejme, dajú sa zostaviť aj rôzne obrázky podľa vlastnej fantázie. Deti sa touto hrou učia rozlišovať tvary, farby, rozvíjajú svoju kreativitu, fantáziu a jemnú motoriku.
Obsah balenia:
54 farebných magnetov,
18 ilustrovaných kartičiek so zadaním (na druhej strane je popis situácie),
3 rôzne pozadia na tvorenie,
4 magnetky na uchytenie pozadia,
návod
hra je kompletne v slovenčine
Odporúčaný vek: od 3 rokov
V tomto prakticky zhotovenom kufríku od značky Janod nájdete 4 puzzle s motívmi ročných období. Puzzle je spracované naozaj veľmi pútavo a okrem samotného skladania a spájania si dieťa trénuje aj rozlišovanie veľkostí a farieb. Nakoľko sú v kufríku puzzle štyri, odporúčame si ich ako prvé roztriediť.
Môžete tak urobiť podľa toho, čo vidíte na obrázku a hádať, ku ktorému ročnému obdobiu dielik patrí. Je na dieliku zobrazená jar, leto, jeseň alebo zima?
Ak si neviete poradiť, triediť môžete aj podľa veľkosti dielikov. Keďže každé puzzle je zložené z iného počtu dielikov, ich veľkosti sa líšia. Najväčšie dieliky má puzzle s motívom jar a skladá sa zo šiestich kúskov. O čosi menšie dieliky má leto a je zložené z deviatich častí. Za ním ide jeseň a tá sa skladá z častí 12 a úplne najmenšie dieliky má zima a je rozložená do šestnástich dielikov. Takéto zhotovenie veľmi chválime, keďže si tým viete otestovať aj úroveň vášho dieťatka. Zvládne už puzzle so 16timi dielikmi alebo je pre neho tých 9 kúskov tak akurát? S týmto puzzle si to môžete otestovať a puzzle rastie spolu s ním. Teda ho využijte počas dlhšieho obdobia a môžete sa k nemu časom vracať.
No a na triedenie puzzle je tu ešte tretia možnosť. Každé ročné obdobie má rúb strany inej farby. Takže pri úvodnom triedení si môžete pomôcť aj farbami. Jar je zelená, leto žlté, jeseň červené, zima modrá.
Má hračka edukatívny charakter?
Keďže je zložená zo štyroch rozdielnych puzzle, s rôznymi veľkosťami, farbami a motívmi, musíme povedať, že hračka má určite edukatívny charakter. Nie len že učí rozlišovať farby a veľkosti ale aj rozvíja predstavivosť, logické myslenie, pozornosť a jemnú motoriku. Navyše sa deťmi môžete porozprávať na tému ročných období, ktorá je v každom veku bohatá na podnety a diskusiu.
Ako sa hrali naše deti:
3 roky a 6 mesiacov: Musím povedať, že môj prvorodený nie je veľkým fanúšikom puzzle, takže som bola naozaj veľmi zvedavá, ako si s týmto poradí. A ako som bola zvedavá, tak som aj bola prekvapená, ako ho toto puzzle zaujalo. Asi to bolo tým, že síce puzzle nevyhľadáva, ale hry, kde môže veci triediť má rád. A tým sme aj začali. Roztriedili sme puzzle na štyri kôpky.
Najprv sme dieliky triedili podľa ich veľkostí. Keď sme už mali pár dielikov v jednotlivých kôpkach, syn si všimol, že majú rovnaké farby na opačnej strane, tak sme puzzle dotriedili podľa týchto farieb.
A začali sme skladať. Jar sme zložili veľmi rýchlo ale potom si syn vybral zimu. Keďže tá je zložená z najväčšieho počtu dielikov, s ńou sme sa trošku vytrápili a keď sme došli na jeseň, bol už prepracovaný :D. Takže k jeseni a jari sme sa úplne nedostali. Po čase sme si to ale vyskúšali a išlo mu to ľahšie ako zima, takže viem, že keď budeme kupovať nejaké nové puzzle, najprv si ešte preverím s týmto, aká obtiažnosť je pre neho vhodná a či môžeme prejsť na viac dielikov.
1 rok: Puzzle pre túto vekovú kategóriu ešte nie je vhodné, ale pozreli sme si spolu aspoň vyskladané obrázky a rozprávala som dcérke, čo sa na nich nachádza.
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
Puzzle Janod Puzzle Ročné obdobia 4v1 od JANOD si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
Opis hračky od dodávateľa:
Puzzle, ktoré rastú s dieťatkom. Produkt obsahuje 4 rôzne balíky puzzle so 6, 9, 12 a 16 ks s motívom Ročné obdobia. Dieťa začína skladať obrázok s najmenším množstvom dielikom a postupne ako sa v skladaní puzzle zdokonaľuje, môže prejsť na puzzle s vyšším počtom dielikov.
Puzzle sú balené v originálnom a praktickom kufríku so zatváraním, takže sú vždy upratané pekným doplnkom detských izbičiek.
Súčasťou balenia je aj plagát, ktorý sa môže použiť ako šablóna.
Puzzle rozvíja logické myslenie, pozornosť, pamäť, predstavivosť, jemnú motoriku, a zároveň sa deti učia vnímať vzťah medzi časťami a celkom.
Vhodné pre deti: od 3 rokov
Rozmer produktu: 20 x 20 cm
Materiál: pevný kartón
Vedeli ste, že kým prejdete sto metrov na pláži, nájdete na zemi 34 kusov jednorazového riadu a 45 plastových fliaš?
A koľko mikroténových vrecúšok použije každý z nás za jeden rok? Je to okolo tristo!
My sme tušili, že nie všetko je s kostolným poriadkom, ale ako to naozaj je, nám potvrdila táto krásne ilustrovaná knižka s výstižným názvom Mne na tom záleží.
Kniha je určená pre čitateľov od šesť rokov, ale z osobnej skúsenosti môžem povedať, źe si v nej nájdu svoje aj mladšie ročníky.
V knihe je osem kapitol s témami: odpad, papier, voda, zvieratká, elektromagnetický smog, elektrina, plast a doprava. Na začiatku každej kapitoly sú uvedené dva príklady správania sa. Správny a nesprávny. Kde sa s dieťatkom môžete porozprávať, ktorý z nich sa správa ako „hrdina”.
V každej knihe sa nachádza aj milá maska, ktorá je symbolom malého hrdinu, čo sa rozhodol ochraňovať našu planétu a životné prostredie, v ktorom žije. Musím pochváliť tento nápad, lebo najprv syna zaujala práve maska a až potom objavil aj čaro tejto knihy.
A bola som veľmi milo prekvapená, koľkým veciam môj 3,5 ročný syn už rozumie a ako pekne sa nám pri jednotlivých obrázkoch rozvinula diskusia. „Mama a prečo nie je dobré, keď svieti veľa svetla?A prečo je lepšie chodiť peši ako autom?A prečo existuje plastový príbor?” Veru, som sa aj trošku sama zapotila pri odpovedaní, ale veľmi ma potešilo, že syna téma zaujala, nakoľko ekológia, recyklácia a ochrana životného prostredia je nám blízka aj doma, aj v našej požičovni.
Okrem obrázkov správneho a nesprávneho správania sa, nájdete v každej kapitole text so zaujímavosťami na danú tému a tip na tvorivú aktivitu s deťmi. Všetky kapitoly dopĺňajú krásne ilustrácie situácií z každodenného života.
Knihu Mne na tom záleží odporúčam všetkým, ktorým nie je ľahostajné ich životné prostredie a ktorí chcú viesť svoje deti k vedomému správaniu sa k prírode. Všetkým, ktorí majú (ale aj tým, čo by chceli mať) ekologické cítenie a uvedomujú si vážnosť problémov, ktoré naša doba prináša. Vďaka knihám ako je táto, je nádej, že ďalšie generácie sa budú k svojmu okoliu správať zodpovednejšie a uvedomia si, že jediný spôsob ako napraviť katastrofu, ktorú im zanechali ich predchodcovia, je začať sám od seba.
Ak máte doma malého zvedavca, ktorého fascinuje svet dinosaurov, týmto magnetickým kufríkom určite zabodujete. Kufrík obsahuje sadu 10 kartičiek s obrázkami a názvami dinosaurov a 40 magnetiek, z ktorých môžete jednotlivých dinosaurov vyskladať. Teda každý dinosaurus je zložený zo štyroch častí.
Po otvorení kufríka si s vašimi najmenšími vyberiete kartičku dinosaura, ktorého by ste chceli vyskladať, a hľadáte jednotlivé magnetky, ktoré k nemu patria. Tie sú rozdelené na tieto časti: hlava, predná časť trupu, zadná časť trupu a chvost. Po nájdení správnej magnetky ju priložíte na magnetický obrázok krajinky. Krajinka sa nachádza z vnútornej strany kufríka. A potom hľadáte ďalšiu magnetku. Až kým ich nenájdete všetky štyri a dinosaurus je zložený. :)
Takto vyzerá bežné hranie, ale kufrík môžete využiť na rôzne spôsoby. Rozdelenie a zoskupenie magnetiek podľa jednotlivých častí tela, pomenovanie kartičiek alebo skladanie rôznorodých dinosaurov. Malý hráč si určite nájde spôsob, ako kufrík využiť.
Mojim deťom sa hra veľmi páčila a chvíľku sa s ňou hrali dokonca obaja naraz spolu. Jediné mínus (resp. na čo je potrebné si dať pozor) je, že ak máte mladšie deti, magnetky sa môžu veľmi ľahko stratiť.
Má hračka edukatívny charakter?
Táto magnetická kniha je jednoducho, ale kvalitne spracovaná, a ako som v úvode spomínala, milovníci dinosaurov si prídu na svoje. Pri skladaní sa deti môžu naučiť názvy jednotlivých častí tela a detailnejšie si ich pozrieť. „Aha, tento dinosaurus má pazúry a tento má zasa dlhý krk!”
Prezeraním kartičiek sa deti môžu učiť názvy dinosaurov a hľadaním, vyberaním a priraďovaním magnetiek na magnetickú tabuľu, cibria jemnú motoriku a trpezlivosť. Hračka má určite aj edukatívny charakter.
Ako sa hrali naše deti:
3 roky a 6 mesiacov: Keď syn uvidel kufrík, bol nadšený. Ako prvé sme začali skladať dinosaurov podľa predlohy. Takto sa nám ich podarilo vyskladať asi dvoch, ale potom ho prestalo baviť hľadanie jednotlivých častí v tej kope magnetiek.
Pri ďalšom hraní sme si rozložili kartičky na posteľ a magnetky sme dopredu rozdelili na kôpky podľa jednotlivých dinosaurov. Až potom sme ich začali „lepiť” na tabuľu. Takýmto spôsobom sa nám ich podarilo zložiť všetkých.
Syna veľmi bavilo aj vyberanie jednotlivých častí tela (najmä hláv) a ich umiestňovanie do krajinky. Takto si zoradil vedľa seba všetkých 10 hláv dinosaurov, a potom sme si podľa kartičiek hovorili ich názvy.
Taktiež si pár krát vyžiadal aj prezerenie kartičiek a čítanie, ako sa dinousary volajú.
1 rok: Mladšiu dcérku hra tiež zaujala. Veľmi sa jej páčilo otváranie a zatváranie kufríka. Taktiež som jej na tabuľu priložila rôzne časti a ona ich odliepala a hádzala do košíčka. Pár krát sa jej podarilo aj magnetku na pozadie priložiť tak, aby držala, a to bola veľká radosť. :) Takže aj mladšie ročníky si pod dozorom určite nájdu spôsob, ako sa s hrou zabaviť.
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
Hračku Magnetibook Dinosaury, zn. JANOD si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
Opis hračky od dodávateľa:
Zabavte vaše deti skladaním obrázkov z magnetických dielikov podľa predlohy. Magnetická kniha - magnetibook je krásna vzdelávacia hračka vhodná pre deti od 3 do 8 rokov. Magnetická skladačka v tvare knihy má pestrofarebný motív, ktorý detí zaujme na dlhé hodiny. Obsahuje predlohové karty a magnetky, pomocou ktorých sa na magnetické pozadie knihy vytvára obrázok podľa vybranej karty. Deti môžu použiť aj fantáziu a skladať si rôzne obrázky podľa vlastnej predstavivosti. Magnetky je možné používať aj na magnetické tabule. Praktické balenie umožňuje hračku pohodlne prenášať, čím sa deti s ňou zabavia nielen doma, ale aj na dlhých cestách autom alebo lietadlom. Magnetické kniha pre deti je krásna nadčasová hračka pre každé dieťa, ktorá sa bude páčiť niekoľkým generáciám, vyrobená z kvalitných materiálov a zdravotne neškodných farieb.Obsah balenia: obsahuje 40 magnetiek a 10 kariet pre vytvorenie dinosaurov a strašidelných tvorov
Odporúčaný vek: od 3 do 8 rokov
Rozmer: 19 x 4 x 26 cm
Materiál: kartón, magnet
Na úvod tohto článku položím hneď pár otázok.
Ako by ste jedným slovom opísali dobu, v ktorej žijeme? Aký názov by ste jej dali? Čo je pre ňu podľa vás najviac charakteristické?
Mne napadlo viacero názvov, ale najvýstižnejší mi príde „doba plastová” a na druhom mieste by bola „doba odpadu”. Myslím, že to je jeden z hlavných problémov, ktorému naša doba čelí, ak nerátame ešte environmentálnu krízu.
Veď len pre ukážku – pri brázdení internetom som sa dopracovala k týmto desivým štatistikám, ktoré sú zamerané práve na problematiku hračiek:
- v Anglicku bolo v roku 2018 predaných približne 200 340 ton plastových hračiek a približne 1402 ton z nich skončilo v mori.
- vo Francúzsku končí každý rok 40 miliónov hračiek v odpade
- opäť Anglicko, vyhadzuje sa tu každá tretia hračka, ktorá je ešte plne funkčná, len preto, že sa s ňou dieťa prestalo hrať
- 90% všetkých hračiek je momentálne vyrobených z plastu
Ak by som chcela byť pesimistická, vedela by som googliť a vypisovať podobné štatistiky, ale myslím, že tí, čo majú malé deti a ekologické cítenie, zoznam štatistík nepotrebujú. Stačí sa pozrieť na ponúkané hračky v našich hračkárstvach a na množstvo hračiek v detských izbách.
Odpad je teda naozaj takmer všade. V moriach, v pôde, lesoch, mikročastice plastov už našli aj vo vodách, ktoré pijeme. Európska únia síce zrušila plastové slamky, ale aby si naša planéta mohla trošku vydýchnuť, je potrebné urobiť oveľa oveľa viac a každý musí začať sám od seba. Ak by len každá domácnosť prestala používať mikroténové sáčky a igelitky, hneď by bolo toho odpadu oveľa oveľa menej. Úprimne, nie je to atómová veda, len menšia zmena životného štýlu. Veľa zmien ale musia urobiť aj výrobcovia. No my ako spotrebitelia máme stále možnosť rozhodnúť sa, ktorý tovar kúpime a podporíme.
Jedným z ekologických a udržateľných smerov je určite aj požičiavanie. Prečo si myslíme, že požičiavanie hračiek môže šetriť našu planétu od odpadu? Úplne jednoducho. Jedným dôvodom sú obaly, v ktorých sú hračky zabalené a druhým materiál, z ktorej je hračka vyrobená. Veď si len predstavte ako to u vás vyzerá pod vianočným stromčekom, keď si deťúrence vybaľujú svoje darčeky. A teraz si ten odpad predstavte v každej jednej domácnosti na Slovensku, v Európe, po celom svete. Tiež vidíte tie hory odpadu a kvantá plastových hračiek? Plast všeobecne má dobu rozkladu od 100 až po 1000 rokov. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude v moriach a oceánoch viac odpadu ako rýb. Je veľmi smutné akú planétu ide naša generácia zanechať svojim deťom. A keďže je všetkého všade veľa, vidíme práve požičiavanie ako vhodný spôsob na ochranu životného prostredia a pritom spôsob, ako neodoprieť deťom radosť z novej hračky. Požičiavaním sa môžu aj naučiť viac o životnom prostredí, odpade, delení sa. Naučia sa žiť s myšlienkou, že nemusia nutne všetko vlastniť a ja verím, že sa im s týmto zistením bude žiť ľahšie. Nie som odporcom materializmu, ale osobne si myslím, že človek by mal vlastniť toľko, aby ten majetok slúžil jemu a nie človek majetku.
Minimalizmus je pre mňa jedna krásna myšlienka, smer. Ale ako sa ním zaoberám, uvedomujem si, že pre každého znamená niečo iné. Pre niekoho to je vytriedený šatník, pre iného minimum doplnkov v byte a pre niekoho to je životný štýl vo všetkých oblastiach – domácnosť, vzťahy, voľný čas. Ja osobne mám rada minimalizmus skĺbený s ekológiou a kvalitou.
Tento článok ale venujem minimalizmu v detských izbách. Pri zamyslení sa, ako by ten minimalizmus v detskej izbe mal vyzerať, som sa v predstavách vrátila do mojej detskej izby z 90-tych rokov. Čo si tak najviac pamätám, boli dve poličky kníh, ktoré som mala prečítané spredu aj zozadu. Viac kníh ale ani nebolo treba, nakoľko návšteva knižnice bola samozrejmá záležitosť. A ďalej sa mi pri tejto predstave vynorila spomienka na moje dve Barbie a jedného Kena, lego, z ktorého sme stavali domčeky, parkoviská, hradby a kadečo, čo nám fantázia zavelila. Pamätám si aj malý domček, do ktorého sa mi zmestili postavičky z Kinder vajíčok. Nebol to síce dom pre Barbie, ale s týmto minidomčekom som sa vyhrala dlhé roky. Žili v ňom rodinky krokodílov, ale aj žralokov, či levov (určite si pamätáte nesmrteľné série Kinder vajíčok 90-tych rokov). Samozrejme, mali sme toho viac – kocky, tatrovku, pár plyšákov a iné hračky. Ale všetko sa nám zmestilo na poličky, nemali sme preplnené skrine a plastové boxy hračiek od výmyslu sveta. A ja si teda myslím, že nám to úplne stačilo.
Keď som sa rozprávala na túto tému s mojou babkou, tak tá zažila totálny minimalizmus, ktorý si v dnešnej dobe asi ani nevieme predstaviť. Spomenula si, že mali loptu, nožík „rybku”, s ktorým hrávali nejaké hry a zvyšky plátna od krajčírky, z ktorých si vyrábali handrové babíky a postieľky im robili z lopúchov. To bolo všetko, na čo si spomenula zo svojho destva. Presne 3 hračky, neuveriteľné.
Čo sa týka detskej izby mojich detí, musím povedať, že je všetko, len nie minimalistická. Človek chce deťom dopriať, aby mali všetky tie „super truper” rozvojové hračky, ale potom o nich celé dni zakopáva, prekladá ich, hľadá im miesto, nakoľko taká hračka (ak je ich veľmi veľa) zaujíma dieťa maximálne týždeň. A aj to bola jedna z vecí, ktorá nás priviedla k myšlienke požičiavania hračiek.
Ako to urobiť tak, aby deti mali hračky dostupné počas svojho senzitívneho obdobia, ale neostávali potom zaberať miesto a zavadzať na poličke? Sme si vedomé, že každá detská izba skrýva nejaké poklady, ktoré by mohli byť zaujímavé pre iné deti bez nutnosti túto danú vec vlastniť na dlhý čas. Ako taká kniha z knižnice. Človek si ju prečíta a vráti. A tak sme sa rozhodli zrealizovať projekt a vrátiť minimalizmus do detských izieb. Ako sa hovorí, vlk bude sýty, aj koza celá. Ak si hračky začneme požičiavať, dieťatku bude úplne stačiť pár stálych hračiek a ostatné trendové vychytávky alebo hračky na jednotlivé senzitívne obdobia si na určitý čas môžete požičať od mamičky zo susednej ulice alebo z overenej požičovne vo vašom okolí.
Najlepšie riešenia sú vždy tie najjednoduchšie, už to len vysvetliť starým rodičom a ostatným príbuzným, že dieťa nemusí mať každú hračku, ktorú uvidia v obchode a lepšie by bolo zamerať sa na kvalitu ako na kvantitu. Naša stránka Požičovňa hračiek tak určite ponúka skvelé riešenie pre všetkých minimalistov. Pre ľudí, ktorí sa už nemôžu dívať na zahltenú detskú izbu (a aj detskú pozornosť...), ktorí chcú dieťaťu dopriať priestor, ale sa zároveň snažia neodprieť im vhodné hračky počas ich jednotlivých senzitívnych období.
A čo to tie senzitívne obdobia sú, si môžete prečítať aj v tomto článku: https://eduworld.sk/cd/danka-lacikova/7605/senzitivne-obdobia-dietata-ako-ich-mozete-rozpoznat-a-akymi-aktivitami-podporit
Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.
V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy
NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?
Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.
Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.
Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.
Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.