Pokusy s deťmi: Miešanie farieb | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Pokusy s deťmi: Miešanie farieb

Zverejnené: 10.01.2023 | Kristína Agabalenc

Dlhé zimné večery nás priviedli k tomu, že niet lepšieho času na pokusy ako práve teraz. :) A tak sme začali a toto je prvý z nich. :)
Ak vaše deti majú radi farby, miešanie, prelievanie, vytláčanie, maľovanie, otláčanie, určite si v celom procese nájdu niečo, čo ich zaujme.
 
Budete potrebovať:
6 pohárikov (zaváraninových alebo akýchkoľvek priehľadných. My sme mali z detských výživ.)
6 kusov kuchynských servítok
farby: modrá, žltá, červená (my sme použili temperové v kombinácii s potravinovými)
štetce alebo špajle na miešanie farieb
 
 
Poháriky je potrebné si rozložiť do kruhu a na striedačku ich naplniť vodou. Deti to dolievali z džbánika a tak sme precvičovali jemnú motoriku ale aj logické myslenie. :) Jeden prázdny, jeden plný. :) 
Potom sme do plných pohárikov pridali farby a tu sme sa pekne porozprávali, aké základné farby poznáme a čo to vlastne znamená, že sú základné (a teda, že nemôžu vzniknúť zmiešaním iných farieb). Že ich to nalievanie vody, vytláčanie a miešanie farieb nesmierne bavilo asi nemusím ani písať. :)
Tu by som len upozornila, že modrú a žltú sa pokúste urobiť čo najsilnejšiu, my sme mali príliš silnú červenú a s tými menej sýtejšími nám neprichádzal požadovaný efekt a tak sme ešte za pochodu pridávali potravinárske farby (pre pochopenie :) - namiesto oranžovej nám vznikala svetločervená a namiesto fialovej tmavočervená :D )
 
 
Ďalším krokom bola príprava servítok, ktoré sme preložili na viackrát do tvaru obdlžníčkov, mne sa zdali pridlhé, tak som z nich kúsok odstrihla, ale naše poháriky boli z tých menších. Servítky sme vložili do pohárikov ako na foto nižšie a už sme len čakali.. a čakali.. a čakali.. :)
 
 
Čakanie však stálo za to :) Pokus si môžete urobiť večer a ráno nájsť výsledok, u nás to bolo cca 2 hodiny kým sme pokus finálne mohli vyhodnotiť. :) Ale počas tých dvoch hodín sme chodili pozorne sledovať čo sa to deje a ako sa to deje a aké farby nám vznikajú zmiešaním červenej a žltej, červenej a modrej a žltej a červenej. Až sme došli na to, že nám to pripomína dúhu. :)
 
 
A tak sme začali pátrať, koľko a aké farby má vlastne dúha? A ujo google nám dal odpoveď. Je ich 7 a to konkrétne červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, tmavomodrá (indigo) a fialová. Vlastne takmer všetky, ktoré sa nám podarilo zmiešať a ešte aj v podobnom poradí. :) A tak sme si povedali, že si z pásikov skúsime urobiť vlastnú dúhu. :)
 
 
No a potom došlo už k vlastnej tvorbe, ku ktorej vám prajem pevné nervy a krásny estetický zážitok. :D My sme sa pri nej naučili, že nie je nesprávne niečo vyliať ale po sebe neupratať. :))
 
 
 
Týmto pokusom sme sa inšpirovali na internete a naozaj ho odporúčame, na dve tri hodinky máte o zábavu postarané a rozvinú sa vám pri ňom krásne témy. Jedinej otázky čo som sa bála bola, že ako vzniká dúha :) nakoľko odpovede čo mi ujo google narýchlo poskytol by som neviem ako tlmočila do detského chápania. Otázka ale našťastie nepadla.
 
Padla nám ale otázka, čo je to vlastne hmla? Počas zahmlených Vianoc. :)) A o tom bude náš ďalší pokus na ktorý sa chystáme a nájdete ho na našom blogu. :)

Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Tip na online semináre od montemama.sk

Pamätám si, ako by to bolo včera, keď som čakala svojho prvorodeného a Natália mi nadšene opisovala absolvované kurzy a princípy Montessori pedagogiky. Nemohla som sa dočkať, kedy si ich vyskúšam sama a veru ma tak pohltili, že som ich absolvovala tuším všetky.

Kurzy viedla skúsená lektorka Marcela Gregorovičová a jej prístup bol profesionálny, ľudský ale najmä v praxi ľahko použiteľný. Z môjho pohľadu to je človek, pre ktorého je práca poslaním a je radosť ju sledovať.

Priznám sa, pri druhej dcérke už toľko času na realizáciu vlastných aktivít mimo domácnosť a odchodov z domu neostávalo a preto som sa nesmierne potešila, keď sa možnosť absolvovať kurz preniesla aj do online sveta.

Montemama.sk v sekcii kurzy ponúka možnosť týchto seminárov:

Ako na hranice

V tomto kurze sa dozviete prečo sú hranice potrebné, ako ich správne nastaviť a kedy je vhodné ich posúvať. Pri zakúpení semináru dostane vopred poznámky o témach, ktoré sa budú preberať a a ako bonus tiež praktický ťaháčik kde sú zhrnuté efektívne formy komunikácie. Seminár trvá hodinku a pol a jeskvelé, že sa k záznamu viete kedykoľvek vrátiť.

Ako na to? 0-3 roky

V tomto seminári sa dozviete o dôležitých veciach a míľnikoch ktoré sa udejú v prvých troch rokoch života. Dozviete sa ako vyberať vhodné hračky, pripraviť domácnosť a iné tipy ako poporiť dieťa k samostatnosti a tým aj k jeho spokojnosti. K semináru dostanete taktiež poznámky, trvá 2,5 hodiny a tiež si ho viete pozrieť aj s odstupom času.

Ja sa s vami nesmierne rada delím o moju pozitívnu skúsenosť z tých seminárov, počas ktorých som mala veľa AHA momentov a vďaka ktorým sme si s deťmi naozaj uľahčili spoločné fungovanie a naučili sa mnoho zaujímavého. A preto ak nie ste z Bratislavy alebo vám situácia nedovoľuje zúčastniť sa kurzov osobne, určite využite túto príležitosť vďaka ktorej budete ešte lepšie rozumieť jazyku vašich detí, vedieť im pripraviť pripravné prostredie a tak prirodzene napĺňať ich potenciál.

 

Semináre si môžete zakúpiť TU

Požičiavanie a ekológia

Na úvod tohto článku položím hneď pár otázok.

Ako by ste jedným slovom opísali dobu, v ktorej žijeme? Aký názov by ste jej dali? Čo je pre ňu podľa vás najviac charakteristické?

Mne napadlo viacero názvov, ale najvýstižnejší mi príde doba plastová” a na druhom mieste by bola doba odpadu”. Myslím, že to je jeden z hlavných problémov, ktorému naša doba čelí, ak nerátame ešte environmentálnu krízu.

Veď len pre ukážku pri brázdení internetom som sa dopracovala k týmto desivým štatistikám, ktoré sú zamerané práve na problematiku hračiek:

- v Anglicku bolo v roku 2018 predaných približne 200 340 ton plastových hračiek a približne 1402 ton z nich skončilo v mori.

- vo Francúzsku končí každý rok 40 miliónov hračiek v odpade

- opäť Anglicko, vyhadzuje sa tu každá tretia hračka, ktorá je ešte plne funkčná, len preto, že sa s ňou dieťa prestalo hrať

- 90% všetkých hračiek je momentálne vyrobených z plastu

Ak by som chcela byť pesimistická, vedela by som googliť a vypisovať podobné štatistiky, ale myslím, že tí, čo majú malé deti a ekologické cítenie, zoznam štatistík nepotrebujú. Stačí sa pozrieť na ponúkané hračky v našich hračkárstvach a na množstvo hračiek v detských izbách.

Odpad je teda naozaj takmer všade. V moriach, v pôde, lesoch, mikročastice plastov už našli aj vo vodách, ktoré pijeme. Európska únia síce zrušila plastové slamky, ale aby si naša planéta mohla trošku vydýchnuť, je potrebné urobiť oveľa oveľa viac a každý musí začať sám od seba. Ak by len každá domácnosť prestala používať mikroténové sáčky a igelitky, hneď by bolo toho odpadu oveľa oveľa menej. Úprimne, nie je to atómová veda, len menšia zmena životného štýlu. Veľa zmien ale musia urobiť aj výrobcovia. No my ako spotrebitelia máme stále možnosť rozhodnúť sa, ktorý tovar kúpime a podporíme.

Jedným z ekologických a udržateľných smerov je určite aj požičiavanie. Prečo si myslíme, že požičiavanie hračiek môže šetriť našu planétu od odpadu? Úplne jednoducho. Jedným dôvodom sú obaly, v ktorých sú hračky zabalené a druhým materiál, z ktorej je hračka vyrobená. Veď si len predstavte ako to u vás vyzerá pod vianočným stromčekom, keď si deťúrence vybaľujú svoje darčeky. A teraz si ten odpad predstavte v každej jednej domácnosti na Slovensku, v Európe, po celom svete. Tiež vidíte tie hory odpadu a kvantá plastových hračiek? Plast všeobecne má dobu rozkladu od 100 až po 1000 rokov. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude v moriach a oceánoch viac odpadu ako rýb. Je veľmi smutné akú planétu ide naša generácia zanechať svojim deťom. A keďže je všetkého všade veľa, vidíme práve požičiavanie ako vhodný spôsob na ochranu životného prostredia a pritom spôsob, ako neodoprieť deťom radosť z novej hračky. Požičiavaním sa môžu aj naučiť viac o životnom prostredí, odpade, delení sa. Naučia sa žiť s myšlienkou, že nemusia nutne všetko vlastniť a ja verím, že sa im s týmto zistením bude žiť ľahšie. Nie som odporcom materializmu, ale osobne si myslím, že človek by mal vlastniť toľko, aby ten majetok slúžil jemu a nie človek majetku.

Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici

Galéria Dobrá Hračka je unikátny priestor v Tatranskej Lomnici kde sa deti zahrajú s naozaj vynikajúcimi hračkami.
 
Heslom Geléria Dobrá Hračka je "Hrajme sa s rozumom". Už samotné heslo napovedá, že to nie je jedna z mnohých herničiek kde sa deti prídu len tak bezhlavo vybehať. Na ploche 500m2 nájdete rôzne tematické stanovištia kde sa zabavia všetky vekové kategórie (vrátane dospelých) :)
 
Priamo pred herničkou je veľké bezplatné parkovisko. Do samotnej herničky je nutné sa dopredu objednať. My sme volali deň vopred a mali pre nás ešte miesto. Dnu sa dostanete cez hračkárstvo, kde nájdete plno zaujímavých hračiek, ktoré nie sú bežne dostupné v bežných kamenných hračkárstvach. Keď prejdete popri knihách, ktoré si budete chcieť všetky kúpiť, dostanete sa do šatne, kde si môžete odložiť všetky veci.
 
Hneď prvé stanovište je dopravné ihrisko s cestičkou pre odrážadlá, prechodom pre chodcov, dopravnými značkami. V strede sú veľké penové stavebnice, z ktorých si staršie deti môžu vyskladať čokoľvek, napr. budovy v meste.
 
Ako budete postupovať ďalej k dispozícii je stanovište pre požiarnikov. Deti sa zahrajú v požiarnickom aute, ktoré môžu akože šoférovať, stláčať rôzne gombíky, vyliezť hore a spustiť sa dole šmýkačkou alebo po požiarnickej tyči.
 
Hneď vedľa je pirátska loď z ktorej môžu loviť drevené ryby alebo sa prejsť po senzorickom hadíkovi na morskom dne :) Nájdete tu tiež stanovištia s témou farma, kde si môžu poskladať rôzne puzzle, pochytať a poukladať rôzne miniatúry. Kúsok vedľa je cukrársky stánok s kuchynkou a koláčmi a hneď na to sa môžete zahrať na módnu prehliadku.
 
V pozadí je vesmírna stanica. Deti si môžu posedieť vo vesmírnej rakete a cítiť sa tak ako kozmonauti. V ďalšej časti sú stanovišitia pre archeológov, kde sa deti môžu do sýtosti vyhrať s kinetickým pieskom a hľadať fosílie dinosaurov alebo si nejaké vlastné vytvoriť s formičkami.
 
Vzadu je stanovište zamerané na ľudské telo. Okrem malých drevených viacvrstvových puzzle si spolu s deťmi môžete poskladať jednu veľkú kostru, zahrať sa na lekárov s doktorským kufríkom, poumývať obrovské zuby a poprezerať si rontgonové snímky.
 
Naprieč celým priestorom sa ťahá potrubie v rôznych farbách a rôznych zabočeniach. Keď sa trafíte do správnej farby môžete sa s deťmi rozprávať každý na svojej strane bez toho aby vás niekto iný počul. V rámci hudobnej/zvukovej sekcie nájdete aj bubny. Opäť zábavka pre veľkých aj malých.
 
Galéria Dobrá Hračka bola jedna z našich najobľúbenejších návštev a keď pôjdeme opäť do Tatranskej Lomnice určite jej návštevu nevynecháme.
 
 
 
 
 



Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk