Minimalizmus je pre mňa jedna krásna myšlienka, smer. Ale ako sa ním zaoberám, uvedomujem si, že pre každého znamená niečo iné. Pre niekoho to je vytriedený šatník, pre iného minimum doplnkov v byte a pre niekoho to je životný štýl vo všetkých oblastiach – domácnosť, vzťahy, voľný čas. Ja osobne mám rada minimalizmus skĺbený s ekológiou a kvalitou.
Tento článok ale venujem minimalizmu v detských izbách. Pri zamyslení sa, ako by ten minimalizmus v detskej izbe mal vyzerať, som sa v predstavách vrátila do mojej detskej izby z 90-tych rokov. Čo si tak najviac pamätám, boli dve poličky kníh, ktoré som mala prečítané spredu aj zozadu. Viac kníh ale ani nebolo treba, nakoľko návšteva knižnice bola samozrejmá záležitosť. A ďalej sa mi pri tejto predstave vynorila spomienka na moje dve Barbie a jedného Kena, lego, z ktorého sme stavali domčeky, parkoviská, hradby a kadečo, čo nám fantázia zavelila. Pamätám si aj malý domček, do ktorého sa mi zmestili postavičky z Kinder vajíčok. Nebol to síce dom pre Barbie, ale s týmto minidomčekom som sa vyhrala dlhé roky. Žili v ňom rodinky krokodílov, ale aj žralokov, či levov (určite si pamätáte nesmrteľné série Kinder vajíčok 90-tych rokov). Samozrejme, mali sme toho viac – kocky, tatrovku, pár plyšákov a iné hračky. Ale všetko sa nám zmestilo na poličky, nemali sme preplnené skrine a plastové boxy hračiek od výmyslu sveta. A ja si teda myslím, že nám to úplne stačilo.
Keď som sa rozprávala na túto tému s mojou babkou, tak tá zažila totálny minimalizmus, ktorý si v dnešnej dobe asi ani nevieme predstaviť. Spomenula si, že mali loptu, nožík „rybku”, s ktorým hrávali nejaké hry a zvyšky plátna od krajčírky, z ktorých si vyrábali handrové babíky a postieľky im robili z lopúchov. To bolo všetko, na čo si spomenula zo svojho destva. Presne 3 hračky, neuveriteľné.
Čo sa týka detskej izby mojich detí, musím povedať, že je všetko, len nie minimalistická. Človek chce deťom dopriať, aby mali všetky tie „super truper” rozvojové hračky, ale potom o nich celé dni zakopáva, prekladá ich, hľadá im miesto, nakoľko taká hračka (ak je ich veľmi veľa) zaujíma dieťa maximálne týždeň. A aj to bola jedna z vecí, ktorá nás priviedla k myšlienke požičiavania hračiek.
Ako to urobiť tak, aby deti mali hračky dostupné počas svojho senzitívneho obdobia, ale neostávali potom zaberať miesto a zavadzať na poličke? Sme si vedomé, že každá detská izba skrýva nejaké poklady, ktoré by mohli byť zaujímavé pre iné deti bez nutnosti túto danú vec vlastniť na dlhý čas. Ako taká kniha z knižnice. Človek si ju prečíta a vráti. A tak sme sa rozhodli zrealizovať projekt a vrátiť minimalizmus do detských izieb. Ako sa hovorí, vlk bude sýty, aj koza celá. Ak si hračky začneme požičiavať, dieťatku bude úplne stačiť pár stálych hračiek a ostatné trendové vychytávky alebo hračky na jednotlivé senzitívne obdobia si na určitý čas môžete požičať od mamičky zo susednej ulice alebo z overenej požičovne vo vašom okolí.
Najlepšie riešenia sú vždy tie najjednoduchšie, už to len vysvetliť starým rodičom a ostatným príbuzným, že dieťa nemusí mať každú hračku, ktorú uvidia v obchode a lepšie by bolo zamerať sa na kvalitu ako na kvantitu. Naša stránka Požičovňa hračiek tak určite ponúka skvelé riešenie pre všetkých minimalistov. Pre ľudí, ktorí sa už nemôžu dívať na zahltenú detskú izbu (a aj detskú pozornosť...), ktorí chcú dieťaťu dopriať priestor, ale sa zároveň snažia neodprieť im vhodné hračky počas ich jednotlivých senzitívnych období.
A čo to tie senzitívne obdobia sú, si môžete prečítať aj v tomto článku: https://eduworld.sk/cd/danka-lacikova/7605/senzitivne-obdobia-dietata-ako-ich-mozete-rozpoznat-a-akymi-aktivitami-podporit
Ak máte doma malého zvedavca, ktorého fascinuje svet dinosaurov, týmto magnetickým kufríkom určite zabodujete. Kufrík obsahuje sadu 10 kartičiek s obrázkami a názvami dinosaurov a 40 magnetiek, z ktorých môžete jednotlivých dinosaurov vyskladať. Teda každý dinosaurus je zložený zo štyroch častí.
Po otvorení kufríka si s vašimi najmenšími vyberiete kartičku dinosaura, ktorého by ste chceli vyskladať, a hľadáte jednotlivé magnetky, ktoré k nemu patria. Tie sú rozdelené na tieto časti: hlava, predná časť trupu, zadná časť trupu a chvost. Po nájdení správnej magnetky ju priložíte na magnetický obrázok krajinky. Krajinka sa nachádza z vnútornej strany kufríka. A potom hľadáte ďalšiu magnetku. Až kým ich nenájdete všetky štyri a dinosaurus je zložený. :)
Takto vyzerá bežné hranie, ale kufrík môžete využiť na rôzne spôsoby. Rozdelenie a zoskupenie magnetiek podľa jednotlivých častí tela, pomenovanie kartičiek alebo skladanie rôznorodých dinosaurov. Malý hráč si určite nájde spôsob, ako kufrík využiť.
Mojim deťom sa hra veľmi páčila a chvíľku sa s ňou hrali dokonca obaja naraz spolu. Jediné mínus (resp. na čo je potrebné si dať pozor) je, že ak máte mladšie deti, magnetky sa môžu veľmi ľahko stratiť.
Má hračka edukatívny charakter?
Táto magnetická kniha je jednoducho, ale kvalitne spracovaná, a ako som v úvode spomínala, milovníci dinosaurov si prídu na svoje. Pri skladaní sa deti môžu naučiť názvy jednotlivých častí tela a detailnejšie si ich pozrieť. „Aha, tento dinosaurus má pazúry a tento má zasa dlhý krk!”
Prezeraním kartičiek sa deti môžu učiť názvy dinosaurov a hľadaním, vyberaním a priraďovaním magnetiek na magnetickú tabuľu, cibria jemnú motoriku a trpezlivosť. Hračka má určite aj edukatívny charakter.
Ako sa hrali naše deti:
3 roky a 6 mesiacov: Keď syn uvidel kufrík, bol nadšený. Ako prvé sme začali skladať dinosaurov podľa predlohy. Takto sa nám ich podarilo vyskladať asi dvoch, ale potom ho prestalo baviť hľadanie jednotlivých častí v tej kope magnetiek.
Pri ďalšom hraní sme si rozložili kartičky na posteľ a magnetky sme dopredu rozdelili na kôpky podľa jednotlivých dinosaurov. Až potom sme ich začali „lepiť” na tabuľu. Takýmto spôsobom sa nám ich podarilo zložiť všetkých.
Syna veľmi bavilo aj vyberanie jednotlivých častí tela (najmä hláv) a ich umiestňovanie do krajinky. Takto si zoradil vedľa seba všetkých 10 hláv dinosaurov, a potom sme si podľa kartičiek hovorili ich názvy.
Taktiež si pár krát vyžiadal aj prezerenie kartičiek a čítanie, ako sa dinousary volajú.
1 rok: Mladšiu dcérku hra tiež zaujala. Veľmi sa jej páčilo otváranie a zatváranie kufríka. Taktiež som jej na tabuľu priložila rôzne časti a ona ich odliepala a hádzala do košíčka. Pár krát sa jej podarilo aj magnetku na pozadie priložiť tak, aby držala, a to bola veľká radosť. :) Takže aj mladšie ročníky si pod dozorom určite nájdu spôsob, ako sa s hrou zabaviť.
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
Hračku Magnetibook Dinosaury, zn. JANOD si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
Opis hračky od dodávateľa:
Zabavte vaše deti skladaním obrázkov z magnetických dielikov podľa predlohy. Magnetická kniha - magnetibook je krásna vzdelávacia hračka vhodná pre deti od 3 do 8 rokov. Magnetická skladačka v tvare knihy má pestrofarebný motív, ktorý detí zaujme na dlhé hodiny. Obsahuje predlohové karty a magnetky, pomocou ktorých sa na magnetické pozadie knihy vytvára obrázok podľa vybranej karty. Deti môžu použiť aj fantáziu a skladať si rôzne obrázky podľa vlastnej predstavivosti. Magnetky je možné používať aj na magnetické tabule. Praktické balenie umožňuje hračku pohodlne prenášať, čím sa deti s ňou zabavia nielen doma, ale aj na dlhých cestách autom alebo lietadlom. Magnetické kniha pre deti je krásna nadčasová hračka pre každé dieťa, ktorá sa bude páčiť niekoľkým generáciám, vyrobená z kvalitných materiálov a zdravotne neškodných farieb.Obsah balenia: obsahuje 40 magnetiek a 10 kariet pre vytvorenie dinosaurov a strašidelných tvorov
Odporúčaný vek: od 3 do 8 rokov
Rozmer: 19 x 4 x 26 cm
Materiál: kartón, magnet
Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.
V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy
NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?
Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.
Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.
Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.
Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.