Požičiavanie a ekológia | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Požičiavanie a ekológia

Zverejnené: 22.10.2021 | Kristína Agabalenc

Na úvod tohto článku položím hneď pár otázok.

Ako by ste jedným slovom opísali dobu, v ktorej žijeme? Aký názov by ste jej dali? Čo je pre ňu podľa vás najviac charakteristické?

Mne napadlo viacero názvov, ale najvýstižnejší mi príde doba plastová” a na druhom mieste by bola doba odpadu”. Myslím, že to je jeden z hlavných problémov, ktorému naša doba čelí, ak nerátame ešte environmentálnu krízu.

Veď len pre ukážku pri brázdení internetom som sa dopracovala k týmto desivým štatistikám, ktoré sú zamerané práve na problematiku hračiek:

- v Anglicku bolo v roku 2018 predaných približne 200 340 ton plastových hračiek a približne 1402 ton z nich skončilo v mori.

- vo Francúzsku končí každý rok 40 miliónov hračiek v odpade

- opäť Anglicko, vyhadzuje sa tu každá tretia hračka, ktorá je ešte plne funkčná, len preto, že sa s ňou dieťa prestalo hrať

- 90% všetkých hračiek je momentálne vyrobených z plastu

Ak by som chcela byť pesimistická, vedela by som googliť a vypisovať podobné štatistiky, ale myslím, že tí, čo majú malé deti a ekologické cítenie, zoznam štatistík nepotrebujú. Stačí sa pozrieť na ponúkané hračky v našich hračkárstvach a na množstvo hračiek v detských izbách.

Odpad je teda naozaj takmer všade. V moriach, v pôde, lesoch, mikročastice plastov už našli aj vo vodách, ktoré pijeme. Európska únia síce zrušila plastové slamky, ale aby si naša planéta mohla trošku vydýchnuť, je potrebné urobiť oveľa oveľa viac a každý musí začať sám od seba. Ak by len každá domácnosť prestala používať mikroténové sáčky a igelitky, hneď by bolo toho odpadu oveľa oveľa menej. Úprimne, nie je to atómová veda, len menšia zmena životného štýlu. Veľa zmien ale musia urobiť aj výrobcovia. No my ako spotrebitelia máme stále možnosť rozhodnúť sa, ktorý tovar kúpime a podporíme.

Jedným z ekologických a udržateľných smerov je určite aj požičiavanie. Prečo si myslíme, že požičiavanie hračiek môže šetriť našu planétu od odpadu? Úplne jednoducho. Jedným dôvodom sú obaly, v ktorých sú hračky zabalené a druhým materiál, z ktorej je hračka vyrobená. Veď si len predstavte ako to u vás vyzerá pod vianočným stromčekom, keď si deťúrence vybaľujú svoje darčeky. A teraz si ten odpad predstavte v každej jednej domácnosti na Slovensku, v Európe, po celom svete. Tiež vidíte tie hory odpadu a kvantá plastových hračiek? Plast všeobecne má dobu rozkladu od 100 až po 1000 rokov. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude v moriach a oceánoch viac odpadu ako rýb. Je veľmi smutné akú planétu ide naša generácia zanechať svojim deťom. A keďže je všetkého všade veľa, vidíme práve požičiavanie ako vhodný spôsob na ochranu životného prostredia a pritom spôsob, ako neodoprieť deťom radosť z novej hračky. Požičiavaním sa môžu aj naučiť viac o životnom prostredí, odpade, delení sa. Naučia sa žiť s myšlienkou, že nemusia nutne všetko vlastniť a ja verím, že sa im s týmto zistením bude žiť ľahšie. Nie som odporcom materializmu, ale osobne si myslím, že človek by mal vlastniť toľko, aby ten majetok slúžil jemu a nie človek majetku.


Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Pokusy s deťmi: Ako vzniká hmla

Vianoce tento rok neboli na snehu ale na hmle. :) A pri jednej z prechádzok počas vianočného obdobia padla otázka: „Mami, a ako vzniká taká hmla?"
Nuž, mama sa zamyslela a veru nevedela :D Ako to presne funguje a tak padla dohoda, že si to naštuduje a potom dá vedieť. :) A pri štúdiu hmly som narazila na tento zaujímavý a ľahký pokus, ktorý sme si s deťmi urobili.
 
Ako teda vzniká taká hmla?
 
Vo veľmi zjednodušenej verzii, ktorú som vysvetľovala malému, je hmla vlastne malý obláčik tu na zemi. :) Keď nám naprší, na zemi máme vodu a tá voda sa začne pomaly odparovať vo forme vodnej pary. Ako tak stúpa, narazí na studenší vzduch (pretože čím sme vyššie, tým je chladnešie, napríklad také Vysoké Tatry. :) ) a chladom sa opäť zmení na malé drobnulinké kvapky vody, čo je vlastne malý mráčik. A to je hmla. 
Vodná para však na to, aby sa zmenila na vodu (skondenzovala) potrebuje nejaké mini časti, na ktoré sa uchytí. V našom ovzduší to je prach, morská soľ alebo znečistenie. 
 
Po tomto krátkom úvode sme začali s pokusom, na ktorý budete potrebovať:
sprej na vlasy
horúcu vodu
kocky ľadu
priehľadnú nádobku
pokrývku na nádobku
 
 
A pokus môže začať. :) Horúcu vodu nalejte do nádobky (nemusí byť vriaca, my sme to skúsili najprv s vriacou ale zaparili sa nám okraje nádobke  a nič sme nevideli :D ). Takže stačí naozaj teplá z kohútika. To som synovi vysvetľovala, že tá voda to je vlastne naša zem, vnútro nádobky je náš vzduch a vrch nádobky (pokrývka s ľadom) je chladnejší vzduch nachádzajúci sa vyššie.
A teda že v našom vzduchu sa kadečo nachádza. Od výfuku z áut, po prach či iné mikročastice. Tieto znečistenia sú v našom pokuse lak na vlasy. :)
 
Lak na vlasy teda strieknete do nádobky a uzavriete jú pokrývkou naplnenou ľadom a sledujete čo sa bude diať. :)
 
 
Na foto to nie je tak dobre vidno, nakoľko sme mali biele pozadie ale v pohári sa nám vytvorila krásna hmla. A keď sme pokrývku nadvihli, to bolo radosti, koľko jej z tej nádobky vyšlo. :)
 
 
Potom sme skušali rôzne varianty. Vznikne nám hmla, keď nepridáme sprej? Alebo keď na vrch nedáme ľad? Alebo dáme namiesto teplej vody studenú?
 
   
 
Po dlhšom čase sme vytiahli naše obľúbené miniatúry a nebudem klamať, v takom kľude som si už dávno kávu nevypila. :))
 
Krásne pokusovanie prajeme. :)

Recenzia: Puzzle Pucle

Puzzle od Pucle. Snáď prvé puzzle, ktoré mi učarovalo a pri jeho skladaní som sa nemodlila nech už je koniec :)
 
Skladali sme krásny dizajnový obrázok Jarná záhrada ilustrovaný Zuzanou Bartovou. Obrázok je naozaj krásny, milý, oku lahodiaci no zároveň neskúsený puzzle skladač musí naozaj zapojiť mozgové závity :) Pucle Jarná záhrada má 100 dielikov, preto by sme ho radšej odporučili starším detičkám alebo aj dospelým. Menšie deti budú možno potrebovať asistenciu s bielou časťou ale tá stredová je veľmi milá a pri jej skladaní sa môžu naučiť aj pár nových slovíčok zeleninky a zvieratiek. Pucle má v ponuke aj pucle s nižším počtom dielikov, ktoré rozhodne stoja za vyskladanie s deťmi ale ani dospelí sa nemusia hanbiť, že by si nejaké pucle poskladali :) 
 
Prečo mi puzzle od Pucle tak učarovali vám zhrniem do pár stručných bodov lebo inak by som o tom mohla napísať celý sloh. Poradie je čisto náhodné.
 
1. Dizajnové obrázky, aké v bežnom obchode nenájdete, pretože je to unikátna práca slovenských ilustrátorov.
 
2. Pucle prišlo zabalené v kompaktnej malej krabičke, do ktorej sa tak akurát zmestí.
 
3. Všetky dôležité informácie o autorkách aj o pucle nájdete na a v krabičke, takže žiadne zbytočné letáky, ktoré putujú rovno do koša.
 
4. V krabičke sa nachádzali jednotlivé dieliky puzzle uložené v plátenom vrecúšku a Príručka bystrých skladačov.
 
5. Príručka bystrých skladačov je vlastne obrázok ako má finálne vyskladané pucle vyzerať a zároveň sa dozviete pár informácií o ilustrátorke aj prečo vznikol projekt Pucle.
 
6. Pucle založili dve mladé slovenky z lásky k puzzle a k umeniu, podporujú lokálnych umelcov, výrobcov a dodávateľov
 
 
8. Vedia, že puzzle nie je len taká obyčajná hra, ale môže byť celkom dôležitým pomocníkom pri tréningu mozgu malých aj veľkých ľudí.
 
9. Poznajú históriu tejto výnimočnej hry. Prečítať si o tom môžete na ich blogu.
 
10. A nakoniec pre mňa jedna z naj top vecí je, že k puzzle ponúkajú na mieru vytvorený drevený rám. Čo prináša hneď niekoľko ďalších výhod: 
  • s puzzle môžete hýbať a presúvať ho
  • puzzle nemusíte lepiť
  • v peknom rámiku sa z obrázka rýchlo stane dizajnová dekorácia na stenu
  • keď vás obrázok omrzí, pucle rozoberiete, odložíte v kompaktnej krabičke a poskladáte si iné
  • obrázky môžete ľahko, rýcho a zábavne meniť podľa aktuálnej nálady
  • pucle si môžete aj požičiavať a vymieňať s rovnako naladenými kamošmi (alebo aj nekamošmi, ak využijete služby našej stránky :D ) alebo darovať
 
 
Puzzle od Pucle je veľmi inšpiratívny projekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť a podporu. Ak budete zvažovať milý darček nie len pre svoje deti ale aj blízkych dospelých, či kolegov vrelo odporúčame práve puzzle od Pucle :)
 
 

Umenie s deťmi: Od Fidlibuma k Pollockovi

Máte aj vy dieťa ktoré je neoblomné, vytrvalé? Ja mám. Môžem povedať, že nie vždy ma to poteší. Hlavne vtedy nie, keď si malý objaviteľ dupe nôžkou a ja potrebujem vyriešiť v ten moment niečo „dospelácky“ dôležité.
 
Bolo tak tomu aj jednu júnovú nedeľu. Malý objaviteľ už druhý deň prosil slovne, aj neslovne o pokus zo vzdelávacej relácie Fi...um. Išlo o vytvorenie pravidelnej špirály za pomoci fľaše, farby. Pokus to nebol náročný, no... však čítajte. :)
 
Poznáte to, nedeľa. Nedeľný obed, potom možno uspávanie detí a vymýšľanie kam dnes pôjdeme na výlet. STOP! STOP! STOP! Zaznelo mi zrazu v hlave, zastavila sa a nadýchla. Haló, veď o nič nejde. Pár minútové tvorenie. A tak sme šli na to! S pomocníkmi sme sa rozhodli tento pokus vyskúšať von. Zdalo sa mi to bezpečnejšie nakoľko zavesená fľaša s farbou na špagáte rada robí neporiadok. :)
 
Do pár krátkych minút sme mali všetko nachystané. Vybrali sme si krásne miestečko na záhrade. Keďže tráva na ktorej sme tvorili sa neskôr použije ako krmivo, rozhodla som sa ju prekryť igelitom. Fúkal vetrík a náš igelit začal ožívať, hoci sme ho ukotvili dvoma drevenými stojkami. A tak aby sa malým objaviteľom neplietli nožičky do poletujúceho igelitu, pridali sme naň aj staré tehly ktoré sa na nás usmievali v tráve. :) 
 
    
 
Hotovo podklad a ošetrené prostredie sme zvládli. Hurááá. Ide sa na ďalšiu fázu. Fľašu bolo potrebné zavesiť na nejakú latu, tyč, metlu. Ja som použila tyč od detského stanu. Upevnila som ju na dve stojky špagátikom. Potom sme do fľaše vyvŕtali dieru... teda dierisko. Našli sme starý klinec ktorý bol ale kameňom úrazu v neskoršej fáze pokusu. Po vyvŕtaní diery do vrchnáčika fľaše sme odstrihli dno fľaše. „Tu sa bude liať farba“ oznámil malý objaviteľ. A ja som ho počúvala, veď on najlepšie poznal postup. Farbu som vybrala akrilovú. Bol to taký pozostatok a trochu som ju zriedila s vodou. Pod fľašu sme umiestnili výkres, najväčší aký sme doma našli – A3. Samozrejme vetrík sa hral aj s výkresom, no na nás sa znova usmiali staré dobré tehly. Do fľaše sme sa s pomocníkmi po dohode rozhodli vliať najskôr jednu farbu. Ako sme ju liali prekvapilo nás, že farba sa vylieva rýchlo a vôbec sa to na špirálu zo známej relácie nepodobá. Bola možno riedka, alebo hustá alebo za to môže ten klinec. Ktovie. Paradoxne môj objaviteľ si toho ani nevšimol. Bol pohltený do tajov stekania farby a vytláčal všetky jej pozostatky ako o dušu. Potom sme sa rozhodli že náš pokus sa asi nezdaril vďaka hustej farbe... a pridali sme ešte viac vody. Teraz na rad prišla asistentka a stláčala tubu s druhou farbou. Farba sa liala rýchlejšie, no stopa po špirále nie a nie sa objaviť. Nevadí, obdivovali sme zlievanie a miešanie farieb.
 
   
 
Mňa v tomto procese napadlo použiť staré výtvarné pokusy mojich detí a z tej masy farby ktorá vznikla spraviť odtlačok. Pretvoriť tak expresívne vyjadrenie maľby do grafickej podoby. Deti si vybrali valčeky (v tomto prípade grafické) priložili na pofŕkaný výkres ich kresby a prechádzali valčekom. Tu sa začala skutočná zábava. Výkres hladkali, búchali po ňom. A keď som pripínala na sušiak prvé odtlačky oni si už veselo užívali hru s farbou. Za pomoci valčeka roztierali farbu na všetky strany. Tá skončila na ich nohách, igelite aj mimo. A do pôvodného výkresu vyrobili dieru a nazvali ju zrkadlom. Samozrejme ich super dielo Zrkadlo som včas zachránila a povesila k ostatným. No oni ešte naďalej roztierali farbu po všetkom, čo ich napadlo. Keď sa toho nabažili, dohodli sme sa že si poumývajú pracovné nástroje. A samozrejme to urobili s veľkou chuťou. Veď voda láka každé malé dieťa. Takto som zabila dve muchy ... deti boli ponorené do zmysluplnej činnosti, nevedeli ako a podieľali sa na upratovaní prostredia po tvorení. Ja som vedľa ich umývacieho času stihla poupratovať stavbárske pomôcky ktoré nám veľmi poslúžili.:) Užili sme si to na koniec všetci. Deti skúmali miešanie farieb, naučili sa nové slovo po anglicky – dripping / liatie /, spoznali že takto nejak maľoval aj ujo Pollock a hlavne že keď sa niečo čo si naplánujeme nepodarí nie je to koniec sveta. Je to začiatok nových možností. A tak tvoria všetci umelci.
 
  
 
Mne po dlhom čase dobre padlo sa konečne zas ponoriť do tajov tvorby. Prestať riešiť prečo nie, a otočiť to na: prečo nie? Nadýchnuť sa a spomaliť, užiť si čas spolu, odovzdať, sprevádzať. Hlavne byť prítomná tu a teraz.
 
Pre predplatiteľov časopisu Rok s dieťaťom som spracovala postup ako tvoriť na tému dripping – Jackson Pollock. Nájdete tam jednoduchý návod, obrazovú prílohu, niečo málo o Jacksonovi Pollockovi pre malé deti. Čo sa dá alebo kde sa dajú takéto dielka použiť. Ako s výsledkom pracovať ďalej.
 
Hlavne nezabúdajte že to čo sa nepodarí nás posúva. A stačí vnímať tu a teraz, lebo to je zážitok.
 
Majte krásne tvorenie. :)



Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk