Recenzia: Poppy and Sam´s Christmas | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Recenzia: Poppy and Sam´s Christmas

Zverejnené: 01.01.1970 | Natália Balocká

Vianoce Poppy a Samka je naozaj krásna, roztomilá vianočná kniha od vydavateľstva Usborne. Už pri prvom listovaní navodila predvianočnú atmosféru a krásne zasnežené obrázky nás zahriali pri srdci. Kiežby už konečne aj u nás boli také zasnežené idylické Vianoce. :)
 
Je síce po anglicky, ale textu je málo a je tak krásne ilustrovaná, že ho ani nie je treba a príbeh ľahko vytvoríte, aj keď po anglicky vôbec neviete.
 
A naopak, ak deťom chcete angličtinu pomaličky predstaviť, tak je táto kniha ideálny výber. Textu nie je veľa a niečo je aj v bublinkách pri postavách. Ideálne na učenie sa prvých, kratulinkých viet :)
 
Deti pomáhajú s prípravami jedna radosť. Najprv sa treba postarať o zvieratká na farme, vyzdobiť domček a samozrejme nesmú zabudnúť napísať list Ježiškovi. Potom im už nezostáva nič iné, iba trpezlivo prečkať noc a hurá do rozbaľovania :)
 
Pred koncom prichádza aj moment napätia, či Poppy dostane naozaj to, po čom najviac túžila :)
 
Knižka je okienková, a moje dve malé zvedavé dievčatá sa nevedeli dočkať, čo sa pod okienkom, za okienkom, za dverami skrýva. Bude tam aj Santa?
 
Stránky knihy sú trošku drsnejšie a naopak otváracie okienka sú hladké a lesklé, takže potešia aj detičky, ktoré sú práve v senzitívnom období na hmat. Hladkaním stránok zisťujú rozdiel medzi hladkým a drsnejším povrchom :)
 
No nesmieme zabudnúť na malých pátračov. Na každej dvojstrane je nezbedné kačiatko čo sa len tak túla a rado sa skrýva. Ideálna knižka na predvianočné zimné obdobie.
 
Ilustroval Stephen Cartwright
 
 
 

Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Recenzia: Dračí dych - spoločenská hra zn. Haba

Spoločenská hra Dračí dych od značky Haba je veľmi dobre premyslená a zabaví hráčov rôznych vekových kategórií. Od detí približne od 2 rokov až po starých rodičov. Strávili sme pri nej naozaj pekný spoločný čas. Nielen my rodičia ale využili sme ju aj pri návšteve starých rodičov.
 
Spoločenská hra Dračí dych je opäť multifunkčná hra, ktorá sa dá hrať aj bez priložených pravidiel a popúšťa uzdu detskej fantázii. Stačí ich len trošku nechať a hneď vymyslia niekoľko spôsobov :) Ja som svojim dcéram nechala takýto priestor na vymýšľanie nie celkom cielene. Niekoľko variánt hry vymysleli, kým som sa ja snažila zorientovať v oficiálnych pravidlách. Nechcem povedať, že by boli príliš komplikovane napísané alebo že by mi to trvalo pridlho :D Ale teda trvalo mi to tak akurát aby sa dievčatá zabavili.
 
Pravidlá hry sú pôvodne ladené štandardným súťaživým spôsobom. My sa radšej hrávame kooperatívne hry, tak sme si pravidlá upravili. Na konci sme si neporovnávali, kto má drahokamov viac, ale spoločne sme počítali, koľko sa ich ktorému dráčikovi do bruška zmestilo. A nakoniec koľko drahokamov im “zožral” dračí ocko :D
 
Začiatok hry spočíva v tom, že 4 dračie deti sa pripravia do svojich úkrytov v rohoch krabice. Za každým dračím dieťaťom je priestor, kam sa hádžu drahokamy. V strede hracej plochy sú 3 otvory cez ktoré papá dračí otec. Do stredu hracej plochy sa poukladá 9 “ľadových” obručí na seba (skúška trpezlivosti pre starších) a potom sa do ich stredu vysype 90 drahokamov v 5 farbách. Veľmi opatrne aby ľadové obruče nepopadali (posledná skúška trpezlivosti, potom to už je len zábava :) ). Na scénu prichádza drevený dračí otec, ktorý svojim dychom (veľká zábava pre deti) roztopí vrchnú ľadovú obruč. Obruč treba dať dole veľmi opatrne, aby sa nezhodili ďalšie obruče (tréning pozornosti, presnosti, jemnej motoriky, sústredenia, spracovávania emócií) a popadané kamienky pozbierať. Každý zbiera takú farbu aký žetónik si na začiatku hry vybral. Ak je hráčov menej, zvyšné farby idú do jaskyne dračieho otca. Postupne sa každý hráč strieda a roztápa všetky ľadové obruče až dráčiky spolu s otcom pojedia všetky drahokamy. Záver hry si prispôsobte, ako ste zvyknutí :) Na výhru/prehru alebo kooperatívne :)
 
Má hračka edukatívny charakter?
Pre deti približne od 2 do 6 rokov určite (v závislosti od toho, kedy podľahli senzitívnemu obdobiu na počítanie a farby). Deti o tom ani nebudú vedieť, no učia sa farby, počítať, pri vhadzovaní drahokamov do jaskýň a aj pri pri ukladaní a “roztápaní” ľadových obručí trénujú jemnú motoriku a presnosť. S deťmi, ktoré už ovládajú základné farby sa môžete napríklad učiť názvy jednotlivých drahokamov (fialový - ametyst, červený - rubín, zelený - smaragd, modrý - napr. zafír, žltý - napr. jantár)
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 4 mesiace: počítanie, počítanie, počítanie. Asi prvý krát sa stalo, že sme drahokamy vždy pri odkladaní pekne spočítalí do vrecúška, či nám náhodou nejaký nechýba (90ks) :D Niekoľko dní ju naozaj bavila naša kooperatívna verzia hry. A trpezlivo ukladala ľadové obruče na seba. Vysypanie drahokamov do stredu bez popadania obručí ešte musí potrénovať :) A naučila sa aj názvy drahokamov (zatiaľ našťastie bez otázky ako také drahokamy vznikajú). A preveľká zábavka “chrlenie ohňa” na roztopenie ľadových obručí.
 
2 roky 2 mesiace: triedenie drahokamov podľa farby a vhadzovanie do správnej jaskyne, resp. vhadzovanie do jaskyne dračieho otca. A tiež vkladanie dračích detí a žetónikov naspať do kartónovej podložky. Tréning jemnej motoriky ako z knihy :) Keby už rozprávala, vedela by pravdepodobne základné farby aj pomenovať. Zatiaľ som hovorila len ja a ona ukazovala. Jemnou výzvou bolo postavenie dračích detí do svojich jaskýň, ale po pár sústredených pokusoch to bola hračka. Rovnako tak ako pri roztápaní ľadových obručí.
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
 
Opis hračky od dodávateľa: Dračie mláďatá našli neobvyklý poklad: ľadový stĺp so šumivými kameňmi zamrznutými vo vnútri. Každý ich samozrejme potrebuje. Spolu s otcom drakom hráči odstránia jeden ľadový krúžok za druhým a roztavia ľadový stĺp. To spôsobuje, že šumivé kamene padajú. Ale pozor: Zhromažďovať sa môžu iba šumivé kamene. Kto bude mať najviac šumivých kameňov na konci?
 
Obsah balenia: 1 dračí otec, 1 základňa so 4 priečkami, 1 hracia doska, 4 dračie mláďatá, 9 ľadových krúžkov, 90 šumivých kameňov (18 v každej z 5 farieb), 5 šumivých kamenných dlaždíc, 1 dlaždica ľadovej flóry, 1 sada inštrukcii.
 
Odporúčaný vek: od 5 rokov
 
Rozmer:22,3 x 22,2 x 5,3 cm

Pokusy s deťmi: Miešanie farieb

Dlhé zimné večery nás priviedli k tomu, že niet lepšieho času na pokusy ako práve teraz. :) A tak sme začali a toto je prvý z nich. :)
Ak vaše deti majú radi farby, miešanie, prelievanie, vytláčanie, maľovanie, otláčanie, určite si v celom procese nájdu niečo, čo ich zaujme.
 
Budete potrebovať:
6 pohárikov (zaváraninových alebo akýchkoľvek priehľadných. My sme mali z detských výživ.)
6 kusov kuchynských servítok
farby: modrá, žltá, červená (my sme použili temperové v kombinácii s potravinovými)
štetce alebo špajle na miešanie farieb
 
 
Poháriky je potrebné si rozložiť do kruhu a na striedačku ich naplniť vodou. Deti to dolievali z džbánika a tak sme precvičovali jemnú motoriku ale aj logické myslenie. :) Jeden prázdny, jeden plný. :) 
Potom sme do plných pohárikov pridali farby a tu sme sa pekne porozprávali, aké základné farby poznáme a čo to vlastne znamená, že sú základné (a teda, že nemôžu vzniknúť zmiešaním iných farieb). Že ich to nalievanie vody, vytláčanie a miešanie farieb nesmierne bavilo asi nemusím ani písať. :)
Tu by som len upozornila, že modrú a žltú sa pokúste urobiť čo najsilnejšiu, my sme mali príliš silnú červenú a s tými menej sýtejšími nám neprichádzal požadovaný efekt a tak sme ešte za pochodu pridávali potravinárske farby (pre pochopenie :) - namiesto oranžovej nám vznikala svetločervená a namiesto fialovej tmavočervená :D )
 
 
Ďalším krokom bola príprava servítok, ktoré sme preložili na viackrát do tvaru obdlžníčkov, mne sa zdali pridlhé, tak som z nich kúsok odstrihla, ale naše poháriky boli z tých menších. Servítky sme vložili do pohárikov ako na foto nižšie a už sme len čakali.. a čakali.. a čakali.. :)
 
 
Čakanie však stálo za to :) Pokus si môžete urobiť večer a ráno nájsť výsledok, u nás to bolo cca 2 hodiny kým sme pokus finálne mohli vyhodnotiť. :) Ale počas tých dvoch hodín sme chodili pozorne sledovať čo sa to deje a ako sa to deje a aké farby nám vznikajú zmiešaním červenej a žltej, červenej a modrej a žltej a červenej. Až sme došli na to, že nám to pripomína dúhu. :)
 
 
A tak sme začali pátrať, koľko a aké farby má vlastne dúha? A ujo google nám dal odpoveď. Je ich 7 a to konkrétne červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, tmavomodrá (indigo) a fialová. Vlastne takmer všetky, ktoré sa nám podarilo zmiešať a ešte aj v podobnom poradí. :) A tak sme si povedali, že si z pásikov skúsime urobiť vlastnú dúhu. :)
 
 
No a potom došlo už k vlastnej tvorbe, ku ktorej vám prajem pevné nervy a krásny estetický zážitok. :D My sme sa pri nej naučili, že nie je nesprávne niečo vyliať ale po sebe neupratať. :))
 
 
 
Týmto pokusom sme sa inšpirovali na internete a naozaj ho odporúčame, na dve tri hodinky máte o zábavu postarané a rozvinú sa vám pri ňom krásne témy. Jedinej otázky čo som sa bála bola, že ako vzniká dúha :) nakoľko odpovede čo mi ujo google narýchlo poskytol by som neviem ako tlmočila do detského chápania. Otázka ale našťastie nepadla.
 
Padla nám ale otázka, čo je to vlastne hmla? Počas zahmlených Vianoc. :)) A o tom bude náš ďalší pokus na ktorý sa chystáme a nájdete ho na našom blogu. :)

Umenie s deťmi: Modrá je dobrá... Yves Klein

Modrá je dobrá...
Začiatok septembra nám všetkým dáva zabrať. Na pleciach začíname nosiť jesennú náladu. Stres zo školy, v práci je toho akosi veľa, doma nič nestíhame. Pod kožu sa vkráda strach, obavy. Taká jesenná emocionálna hmla. U nás tí najmenší šli prvýkrát do škôlky. Samozrejme najväčšie obavy z toho som mala asi len ja. Potvrdilo sa mi že deťom mám dôverovať, nechať ich kráčať vlastnou cestou a počúvať. Ako tak sme sa vnorili do stereotypu povinností, keď sa na nás prilepil kamarát soplík. Je neodbytný a drží sa nás zubami, nechtami. No s úsmevom a bylinkami mu úspešne čelíme. Asi mi dáte mnohí za pravdu, že v čase choroby je priam nadpozemské deti udržať v kľude. Tu mi vždy pomáha niečo vyrábať, maľovať alebo len tak sa hrať v senzorickom kútiku.
 
A tak som im a samozrejme aj pre vás pripravila tvorenie v duchu Yvesa Kleina. Yves bol francúzsky maliar ktorý vymyslel svoju vlastnú farbu. Pomenoval ju príznačne IKB - International Klein Blue.
 
Najskôr sme si pripravili prostredie. My sme zvyknutý tvoriť na zemi ale niekto to má rád za stolom. Tvorte vždy tak ako vám je to najpohodlnejšie a najlepšie. Obklopte sa niečím príjemným (sviečka, obľúbené hračky, vankúšik,...). Táto jednoduchá aktivita nie je náročná na upratovanie. Prípadné fŕkance môže zachrániť gumený obrus alebo temperová farba. Tempera sa ľahko umýva a aj dostáva zo šiat dole. Nevýhodou je len jej menšia sýtosť. Ale na tvorenie s deťmi ju vrelo odporúčam. Naším cieľom bolo vytvoriť vlastnú originálnu farbu tak ako ujo Yves. Postup bol jednoduchý. Na tvorbu vlastnej farby sme použili všetky základné farby okrem čiernej. V práci s deťmi, ktoré majú menej ako 6 rokov nepoužívam čiernu. Čierna láka a tak sa môže stať že budete mať razom všade a všetko čierne.
 
Takže budeme potrebovať:
• výkresy, plátno alebo kartón
• akrilovú, temperovú farbu
• štetce, valček
• nádobky na miešanie farieb
• výstrižky písmen z časopisov
 
Po úvodnom predstavení práce Yvesa Kleina sme sa rozhodli si namiešať vlastnú farbu. Fantázii sa medze nekladú, a tak je fajn nechať svoje dieťa objavovať. Miešať a zmiešavať aj keď sa nám jeho farba nepáči. Po namiešaní sme našou novou farbou natreli tvrdené podložky. Vymysleli sme až štyri druhy farieb. Dôležité je aby tak ako ujo Yves aj naši malý umelci pomenovali svoju farbu - dielo. Nám vznikla farba s názvom SLIMÁK a MAMINKA. No, každému čo je najbližšie, najmilšie. Úloha pomenovať to čo dieťa vytvorí aj keď to nie je konkrétne zobrazenie, je pre tak malého človiečika neskutočnou výzvou. Deti sú v myslení konkrétne, a práve v tejto aktivite majú možnosť naučiť sa spojiť niečo abstraktné s konkrétnym. Je to výzva. Ozaj zamýšľali ste sa niekedy prečo umelci dávajú svojim výtvorom mená, názvy? Čo tým sledujú? Kam nás chcú nasmerovať? A vlastne prečo? Verím že sa trochu nad tým zamyslíte a možno spolu s deťmi na niečo prídete. :)
 
 
Na záver sa môžete s malými umelcami o ich farbách porozprávať. Čo cítili, ako sa im pracovalo? Ktorú skutočnú farbu majú najradšej? Ak ich chcete naučiť niečo anglicky, je tu priestor aj na to. Veď už v názve diela pána Yvesa je jedna - BLUE. Môj syn teraz fičí na anglickej pesničke What is colours.... skúste im ju pustiť do pozadia. Možno sa chytia tak ako my.
 
Mám tu ešte jeden typ. K dielu sa môžete vrátiť po zaschnutí. Vystrihnite spolu písmenká podľa názvu vášho diela z časopisu. Dolepte ich na obraz. Takto vám vznikne zaujímavá koláž. Bude vám navždy pripomínať váš spoločný čas s deťmi. Potom už len zavesiť na stenu. Do tvorenia. :)
 
PS: Pre predplatiteľov online časopisu Rok s dieťaťom som si pripravila PDF súbor s podrobným návodom, trojzložkovými kartičkami a jednou tvorivou aktivitou naviac. Dúfam že sa vám bude páčiť.



Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk