Recenzia: Tiché Myšky | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Recenzia: Tiché Myšky

Zverejnené: 17.12.2021 | Natália Balocká

Ďalšia skvelá hra od Haby, ktorú sme opäť raz nehrali podľa oficiálnych pravidiel (podľa vyjadrenia staršej dcéry, sme ju hrali nepravidelne :D ). Oficiálne je od 5 rokov ale zabavila sa 4,5 ročná, ktorá vymyslela aj pár alternatív k existujúcim pravidlám a rovnako tak aj 2,5 ročná, ktorá si tiež išla podľa svojich pravidiel :) Ale razíme teóriu, hlavne nech je pri hre sranda a všetci zúčastnení si to užijú. Na hry podľa pravidiel ešte majú čas :).
 
Princíp hry spočíva v tom, že Myšiak Moritz sa snaží čo najtichšie vkradnúť do zámku aby si mohol ukradnúť syr. Vchádza a vychdázda cez rôzne farebné otvory po drevenej paličke ale musí si dávať veľký pozor aby nezazvonili poplašné rolničky. Farby otvorov cez ktoré je treba prestrčiť paličku určuje hod dvoma kockami s farebnými označeniami.
 
Oficiálne pravidlá sú súťaživé. Drevené paličky sa rozdelia medzi hráčov. Prvý hráč hodí kockami. Podľa hodených farieb musí prestrčiť drevenú paličku cez zodpovedajúce farebné otvory bez toho, aby rozozvučal poplašné zvončeky. Treba na to ozaj pevnú ruku, ticho, sústredenie a aj trpezlivosť. Rolničky sú naozaj citlivé :D Vyhráva ten, komu zostane najmenej paličiek.
 
My sme si to opäť upravili trošku kooperatívne a paličky sme brali z jednej kopy. Snažili sme sa ich prestrčiť čo najviac, aby Myšiak Moritz získal čo najviac syrov pre svoju rodinu a kamošov (miniatúry zvieratiek z edície Safari Ltd :) )
 
Má hračka edukatívny charakter?
Čo sa týka získavania nových vedomostí, tak mimo rozoznávania farieb sa tu deťúrence veľa nového nenaučia. Ale za to z tej druhej stránky si naozaj potrénuju koordináciu oko-ruka. Trafiť sa paličkou do otvorov tak, aby ste ani len trošku neťukli do okrajov (a nerozozvučali tak rolničky) môže byť náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá :). Hra je výborná aj na trénovanie trpezlivosti, pozornosti, presnosti, sústredenia. Deti si trénujú schopnosť počkať, kým je ten druhý na ťahu, pretože musia napínať uši aby začuli rolničky. A všetci predsa chceme aby Myšiak Moritz získal čo najviac syrov :)
 
Ako sa hrali naše deti:
4 roky a 5 mesiacov: Hrať podľa oficiálnych pravidiel bolo ešte trošku náročné. Po treťom pokuse kedy rolničky zazvonili ju to prestalo baviť. Tak sme skúsil upraviť variantu a ísť o level nižšie a paličky sme nenastrkávali dnu ale vyberali ich postupne jednu po druhej. Toto bola väčšia zábava. Potom sme rolničky dali preč úplne a paličky opäť skúsili nastrkávať podľa farieb na kocke. Bez rolničiek opadol stres z neúspechu a prišiel priestor na sústredenie. V takejto úprave ju to bavilo celkom dlho. Časom prejdeme aj späť na rolničky :)
 
2 roky 3 mesiace: Pri dvojročnej sme sa posunuli ešte o jeden level k zjednodušeniu. Vypustili sme aj rolničky aj kocky. Začala najprv vyťahovať paličky podľa toho, ako uznala za vhodné :D (môže byť zábava aj pre menšie deti pri trénovaní pinzetového úchopu) a potom začala paličky prestrkávať naspäť podľa ľubovôle. Tak ako sa jej podarilo trafiť :) Časom prejde na kocku a farebné kombinácie a neskôr sa určite dostaneme aj k rolničkám :) 
 
Jeden malý tip na záver. Štipce s rolničkami nie sú vhodné ako náhrada sponiek do vlasov. Stálo nás to jednu krásnu kučierku :D
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
Spoločenskú hru Tiché Myšky od značky Haba si môžete kúpiť TU alebo požičať TU.
 
Opis hračky od dodávateľa: Morris sa vkráda na špičkách do syrového hradu, aby ukradol kráľovský syr. Ale pozor: Kráľovské zvončeky nesmú zvoniť! Drevené paličky sa pokúšate opatrne posúvať cez otvory syrového hradu bez toho, aby ste sa ich dotkli. Ostatní hráči musia byť zatiaľ tichí ako myši! Ak sa hráč pohybuje príliš odvážne, zaznie zvonenie budíka okamžite a jeho kolo skončilo.
 
Obsah balenia: 1 syrový zámok (v štyroch častiach), 2 poplachové zvončeky, 2 farebné kocky, 16 drevených tyčiniek, 1 sada inštrukcií pre hru.
 
Odporúčaný vek: od 5 rokov 

Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Pokusy s deťmi: Miešanie farieb

Dlhé zimné večery nás priviedli k tomu, že niet lepšieho času na pokusy ako práve teraz. :) A tak sme začali a toto je prvý z nich. :)
Ak vaše deti majú radi farby, miešanie, prelievanie, vytláčanie, maľovanie, otláčanie, určite si v celom procese nájdu niečo, čo ich zaujme.
 
Budete potrebovať:
6 pohárikov (zaváraninových alebo akýchkoľvek priehľadných. My sme mali z detských výživ.)
6 kusov kuchynských servítok
farby: modrá, žltá, červená (my sme použili temperové v kombinácii s potravinovými)
štetce alebo špajle na miešanie farieb
 
 
Poháriky je potrebné si rozložiť do kruhu a na striedačku ich naplniť vodou. Deti to dolievali z džbánika a tak sme precvičovali jemnú motoriku ale aj logické myslenie. :) Jeden prázdny, jeden plný. :) 
Potom sme do plných pohárikov pridali farby a tu sme sa pekne porozprávali, aké základné farby poznáme a čo to vlastne znamená, že sú základné (a teda, že nemôžu vzniknúť zmiešaním iných farieb). Že ich to nalievanie vody, vytláčanie a miešanie farieb nesmierne bavilo asi nemusím ani písať. :)
Tu by som len upozornila, že modrú a žltú sa pokúste urobiť čo najsilnejšiu, my sme mali príliš silnú červenú a s tými menej sýtejšími nám neprichádzal požadovaný efekt a tak sme ešte za pochodu pridávali potravinárske farby (pre pochopenie :) - namiesto oranžovej nám vznikala svetločervená a namiesto fialovej tmavočervená :D )
 
 
Ďalším krokom bola príprava servítok, ktoré sme preložili na viackrát do tvaru obdlžníčkov, mne sa zdali pridlhé, tak som z nich kúsok odstrihla, ale naše poháriky boli z tých menších. Servítky sme vložili do pohárikov ako na foto nižšie a už sme len čakali.. a čakali.. a čakali.. :)
 
 
Čakanie však stálo za to :) Pokus si môžete urobiť večer a ráno nájsť výsledok, u nás to bolo cca 2 hodiny kým sme pokus finálne mohli vyhodnotiť. :) Ale počas tých dvoch hodín sme chodili pozorne sledovať čo sa to deje a ako sa to deje a aké farby nám vznikajú zmiešaním červenej a žltej, červenej a modrej a žltej a červenej. Až sme došli na to, že nám to pripomína dúhu. :)
 
 
A tak sme začali pátrať, koľko a aké farby má vlastne dúha? A ujo google nám dal odpoveď. Je ich 7 a to konkrétne červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, tmavomodrá (indigo) a fialová. Vlastne takmer všetky, ktoré sa nám podarilo zmiešať a ešte aj v podobnom poradí. :) A tak sme si povedali, že si z pásikov skúsime urobiť vlastnú dúhu. :)
 
 
No a potom došlo už k vlastnej tvorbe, ku ktorej vám prajem pevné nervy a krásny estetický zážitok. :D My sme sa pri nej naučili, že nie je nesprávne niečo vyliať ale po sebe neupratať. :))
 
 
 
Týmto pokusom sme sa inšpirovali na internete a naozaj ho odporúčame, na dve tri hodinky máte o zábavu postarané a rozvinú sa vám pri ňom krásne témy. Jedinej otázky čo som sa bála bola, že ako vzniká dúha :) nakoľko odpovede čo mi ujo google narýchlo poskytol by som neviem ako tlmočila do detského chápania. Otázka ale našťastie nepadla.
 
Padla nám ale otázka, čo je to vlastne hmla? Počas zahmlených Vianoc. :)) A o tom bude náš ďalší pokus na ktorý sa chystáme a nájdete ho na našom blogu. :)

Požičiavanie a ekológia

Na úvod tohto článku položím hneď pár otázok.

Ako by ste jedným slovom opísali dobu, v ktorej žijeme? Aký názov by ste jej dali? Čo je pre ňu podľa vás najviac charakteristické?

Mne napadlo viacero názvov, ale najvýstižnejší mi príde doba plastová” a na druhom mieste by bola doba odpadu”. Myslím, že to je jeden z hlavných problémov, ktorému naša doba čelí, ak nerátame ešte environmentálnu krízu.

Veď len pre ukážku pri brázdení internetom som sa dopracovala k týmto desivým štatistikám, ktoré sú zamerané práve na problematiku hračiek:

- v Anglicku bolo v roku 2018 predaných približne 200 340 ton plastových hračiek a približne 1402 ton z nich skončilo v mori.

- vo Francúzsku končí každý rok 40 miliónov hračiek v odpade

- opäť Anglicko, vyhadzuje sa tu každá tretia hračka, ktorá je ešte plne funkčná, len preto, že sa s ňou dieťa prestalo hrať

- 90% všetkých hračiek je momentálne vyrobených z plastu

Ak by som chcela byť pesimistická, vedela by som googliť a vypisovať podobné štatistiky, ale myslím, že tí, čo majú malé deti a ekologické cítenie, zoznam štatistík nepotrebujú. Stačí sa pozrieť na ponúkané hračky v našich hračkárstvach a na množstvo hračiek v detských izbách.

Odpad je teda naozaj takmer všade. V moriach, v pôde, lesoch, mikročastice plastov už našli aj vo vodách, ktoré pijeme. Európska únia síce zrušila plastové slamky, ale aby si naša planéta mohla trošku vydýchnuť, je potrebné urobiť oveľa oveľa viac a každý musí začať sám od seba. Ak by len každá domácnosť prestala používať mikroténové sáčky a igelitky, hneď by bolo toho odpadu oveľa oveľa menej. Úprimne, nie je to atómová veda, len menšia zmena životného štýlu. Veľa zmien ale musia urobiť aj výrobcovia. No my ako spotrebitelia máme stále možnosť rozhodnúť sa, ktorý tovar kúpime a podporíme.

Jedným z ekologických a udržateľných smerov je určite aj požičiavanie. Prečo si myslíme, že požičiavanie hračiek môže šetriť našu planétu od odpadu? Úplne jednoducho. Jedným dôvodom sú obaly, v ktorých sú hračky zabalené a druhým materiál, z ktorej je hračka vyrobená. Veď si len predstavte ako to u vás vyzerá pod vianočným stromčekom, keď si deťúrence vybaľujú svoje darčeky. A teraz si ten odpad predstavte v každej jednej domácnosti na Slovensku, v Európe, po celom svete. Tiež vidíte tie hory odpadu a kvantá plastových hračiek? Plast všeobecne má dobu rozkladu od 100 až po 1000 rokov. Odhaduje sa, že v roku 2050 bude v moriach a oceánoch viac odpadu ako rýb. Je veľmi smutné akú planétu ide naša generácia zanechať svojim deťom. A keďže je všetkého všade veľa, vidíme práve požičiavanie ako vhodný spôsob na ochranu životného prostredia a pritom spôsob, ako neodoprieť deťom radosť z novej hračky. Požičiavaním sa môžu aj naučiť viac o životnom prostredí, odpade, delení sa. Naučia sa žiť s myšlienkou, že nemusia nutne všetko vlastniť a ja verím, že sa im s týmto zistením bude žiť ľahšie. Nie som odporcom materializmu, ale osobne si myslím, že človek by mal vlastniť toľko, aby ten majetok slúžil jemu a nie človek majetku.

Recenzia: Puzzle Pucle

Puzzle od Pucle. Snáď prvé puzzle, ktoré mi učarovalo a pri jeho skladaní som sa nemodlila nech už je koniec :)
 
Skladali sme krásny dizajnový obrázok Jarná záhrada ilustrovaný Zuzanou Bartovou. Obrázok je naozaj krásny, milý, oku lahodiaci no zároveň neskúsený puzzle skladač musí naozaj zapojiť mozgové závity :) Pucle Jarná záhrada má 100 dielikov, preto by sme ho radšej odporučili starším detičkám alebo aj dospelým. Menšie deti budú možno potrebovať asistenciu s bielou časťou ale tá stredová je veľmi milá a pri jej skladaní sa môžu naučiť aj pár nových slovíčok zeleninky a zvieratiek. Pucle má v ponuke aj pucle s nižším počtom dielikov, ktoré rozhodne stoja za vyskladanie s deťmi ale ani dospelí sa nemusia hanbiť, že by si nejaké pucle poskladali :) 
 
Prečo mi puzzle od Pucle tak učarovali vám zhrniem do pár stručných bodov lebo inak by som o tom mohla napísať celý sloh. Poradie je čisto náhodné.
 
1. Dizajnové obrázky, aké v bežnom obchode nenájdete, pretože je to unikátna práca slovenských ilustrátorov.
 
2. Pucle prišlo zabalené v kompaktnej malej krabičke, do ktorej sa tak akurát zmestí.
 
3. Všetky dôležité informácie o autorkách aj o pucle nájdete na a v krabičke, takže žiadne zbytočné letáky, ktoré putujú rovno do koša.
 
4. V krabičke sa nachádzali jednotlivé dieliky puzzle uložené v plátenom vrecúšku a Príručka bystrých skladačov.
 
5. Príručka bystrých skladačov je vlastne obrázok ako má finálne vyskladané pucle vyzerať a zároveň sa dozviete pár informácií o ilustrátorke aj prečo vznikol projekt Pucle.
 
6. Pucle založili dve mladé slovenky z lásky k puzzle a k umeniu, podporujú lokálnych umelcov, výrobcov a dodávateľov
 
 
8. Vedia, že puzzle nie je len taká obyčajná hra, ale môže byť celkom dôležitým pomocníkom pri tréningu mozgu malých aj veľkých ľudí.
 
9. Poznajú históriu tejto výnimočnej hry. Prečítať si o tom môžete na ich blogu.
 
10. A nakoniec pre mňa jedna z naj top vecí je, že k puzzle ponúkajú na mieru vytvorený drevený rám. Čo prináša hneď niekoľko ďalších výhod: 
  • s puzzle môžete hýbať a presúvať ho
  • puzzle nemusíte lepiť
  • v peknom rámiku sa z obrázka rýchlo stane dizajnová dekorácia na stenu
  • keď vás obrázok omrzí, pucle rozoberiete, odložíte v kompaktnej krabičke a poskladáte si iné
  • obrázky môžete ľahko, rýcho a zábavne meniť podľa aktuálnej nálady
  • pucle si môžete aj požičiavať a vymieňať s rovnako naladenými kamošmi (alebo aj nekamošmi, ak využijete služby našej stránky :D ) alebo darovať
 
 
Puzzle od Pucle je veľmi inšpiratívny projekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť a podporu. Ak budete zvažovať milý darček nie len pre svoje deti ale aj blízkych dospelých, či kolegov vrelo odporúčame práve puzzle od Pucle :)
 
 



Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk