Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici

Zverejnené: 27.05.2022 | Natália Balocká

Galéria Dobrá Hračka je unikátny priestor v Tatranskej Lomnici kde sa deti zahrajú s naozaj vynikajúcimi hračkami.
 
Heslom Geléria Dobrá Hračka je "Hrajme sa s rozumom". Už samotné heslo napovedá, že to nie je jedna z mnohých herničiek kde sa deti prídu len tak bezhlavo vybehať. Na ploche 500m2 nájdete rôzne tematické stanovištia kde sa zabavia všetky vekové kategórie (vrátane dospelých) :)
 
Priamo pred herničkou je veľké bezplatné parkovisko. Do samotnej herničky je nutné sa dopredu objednať. My sme volali deň vopred a mali pre nás ešte miesto. Dnu sa dostanete cez hračkárstvo, kde nájdete plno zaujímavých hračiek, ktoré nie sú bežne dostupné v bežných kamenných hračkárstvach. Keď prejdete popri knihách, ktoré si budete chcieť všetky kúpiť, dostanete sa do šatne, kde si môžete odložiť všetky veci.
 
Hneď prvé stanovište je dopravné ihrisko s cestičkou pre odrážadlá, prechodom pre chodcov, dopravnými značkami. V strede sú veľké penové stavebnice, z ktorých si staršie deti môžu vyskladať čokoľvek, napr. budovy v meste.
 
Ako budete postupovať ďalej k dispozícii je stanovište pre požiarnikov. Deti sa zahrajú v požiarnickom aute, ktoré môžu akože šoférovať, stláčať rôzne gombíky, vyliezť hore a spustiť sa dole šmýkačkou alebo po požiarnickej tyči.
 
Hneď vedľa je pirátska loď z ktorej môžu loviť drevené ryby alebo sa prejsť po senzorickom hadíkovi na morskom dne :) Nájdete tu tiež stanovištia s témou farma, kde si môžu poskladať rôzne puzzle, pochytať a poukladať rôzne miniatúry. Kúsok vedľa je cukrársky stánok s kuchynkou a koláčmi a hneď na to sa môžete zahrať na módnu prehliadku.
 
V pozadí je vesmírna stanica. Deti si môžu posedieť vo vesmírnej rakete a cítiť sa tak ako kozmonauti. V ďalšej časti sú stanovišitia pre archeológov, kde sa deti môžu do sýtosti vyhrať s kinetickým pieskom a hľadať fosílie dinosaurov alebo si nejaké vlastné vytvoriť s formičkami.
 
Vzadu je stanovište zamerané na ľudské telo. Okrem malých drevených viacvrstvových puzzle si spolu s deťmi môžete poskladať jednu veľkú kostru, zahrať sa na lekárov s doktorským kufríkom, poumývať obrovské zuby a poprezerať si rontgonové snímky.
 
Naprieč celým priestorom sa ťahá potrubie v rôznych farbách a rôznych zabočeniach. Keď sa trafíte do správnej farby môžete sa s deťmi rozprávať každý na svojej strane bez toho aby vás niekto iný počul. V rámci hudobnej/zvukovej sekcie nájdete aj bubny. Opäť zábavka pre veľkých aj malých.
 
Galéria Dobrá Hračka bola jedna z našich najobľúbenejších návštev a keď pôjdeme opäť do Tatranskej Lomnice určite jej návštevu nevynecháme.
 
Viac detailov sa dozviete na stránke Galéria Dobrá Hračka. 
 
 
 
 

Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Pokus: Sóda bikarbóna a ocot

Pokus sme robili ešte minulý rok v období Valentína a tak sme ho aj pomenovali: Valentínsky dezert. :)
 
Čo budete potrebovať:
obal z jogurtu (malého),
sódu bikarbónu,
vodu,
farby (temperove alebo potravinárske),
špajdlu,
ocot,
pipetu alebo striekačku.
 
Postup je veľmi jednoduchý a vtedy trojročáka to veľmi bavilo. Ako prvé si pripravíme prázdny kelímok od jogurtu alebo termixu. Do 3/4 doň nasypeme sódu bikarbónu.  Následne si vytlačíme farbu (môžete použiť dve farby ak si popri tom chcete vyskúšať miešanie farieb).
 
Vodu nalejeme až po okraj a opatrne položíme do mrazničky. Necháme poriadne zamrznúť. Najlepšie cez noc.
 
Ráno náš dezert vyberieme, opatrne pobúchame a vyklopíme na vodorovnú plochu (napr. tanierik).
 
 
Pripravíme si ocot ktorý zohrejeme v kanvici a pomocou pipety alebo striekačky nanášame ocot na dezert.
 
Vidíte čo sa stalo? 
 
 
Môžete tiež z "dezertu" odkrajovať a pridávať do octu, malý to nazval sopkou.:)
 
 
Ak nám kúsok dezertu zostane môžeme si zobrať papier a štetec a namaľovať si obrázok podľa vlastnej predstavy a fantázie. :)
 

Recenzia: Súrodenci spolupracujú

Súrodenci spolupracujú je úplne nová krásna kniha od autorky Martiny Gajdošovej a ilustrátorky Tiny Minorovej.
 
Ako samotný názov napovedá je o súrodeneckých vzťahoch. V tomto prípade ide o dvojičky Grétku a Gregora. Tak ako všetci súrodenci na svete sa aj Gregor a Grétka dostávajú do rôznych situácií kedy rýchlo dôjde ku konfliktu :) Či už je to klasická hádka o hračku alebo o to kam sa pôjde na výlet ale aj o to, kto zhasne svetlo v izbe pred spaním :)
 
Kniha má formát leporela (čo je super, keby sa o ňu chceli nejakí súrodenci pobiť). Na každej strane je jeden krátky príbeh, situácia v ktorej už došlo alebo môže dôjsť k hádke o nejakú vec. Príbeh vždy končí vyriešením situácie tak, aby boli všetky zainteresované strany spokojné. Ideálne bez fyzického napadnutia :D
 
Na začiatku s riešením konfliktov pomáhajú mama s otcom, neskôr sa už deti snažia nájsť riešenie samé. Či sa im to podarí alebo nepodarí už neprezdradím :D
 
Úplne na konci nájdete aj odporúčanie ako s knihou pracovať ak práve doma máte súrodenecké konfliktné obdobie. Nájdete tu aj modelové situácie na ktorých si staršie deti môžu vyskúšať ako by sa v danej situácii dalo reagovať pokojne a k spokojnosti všetkých strán. Tieto modelové situácie veľmi oceňujem, pretože dieťa má možnosť zamyslieť sa nad situáciou bez osobnej angažovanosti :D To znamená, že v kľude a v bezpečnom prostredí sa môže s nami rodičmi o situáciách porozprávať a premýšľať a vymýšľať ako by to Grétka s Gregorom mohli vyriešiť. Bez toho, že by bolo v situácii priamo emočne zapojené.
 
Nám sa kniha všetkým veľmi páčila. Zaradila sa do zoznamu mála kníh, ktoré deti čítali viac krát po sebe. Konkuruje jej už iba Barborka a Ela a vianočné svetlo :D
 
Staršiu modelové situácie veľmi zaujali a pomerne dlho sme sa o nich aj rozprávali. Pri každom čítaní sme si ich museli prejsť a niekoľkokrát bolo vidieť, že nad nimi rozmýšľa aj v “tichých chvíľkach”, pretože len tak z nenazdajky niektorú situáciu spomenula.
 
Kniha má využitie aj v praktickom živote :D Netrvalo dlho po prvom prečítaní, kedy sa moje baby dostali do konfliktu o hračku. Hneď som využila vplyv knihy a spomenula som staršej (4,5 roka), čo by v tomto prípade asi urobila Grétka s Gregorom. Tá sa po chvíľke zastavila a premýšľala a aj našla riešenie. Mladšia (2,5 ročná) sa popravde ešte až tak veľmi nezamýšľala, využila chvíľku kým sa zamýšľala staršia a pohrala sa s hračkou :D Ale o to srdečnejšie akceptovala návrh staršej, že sa o hračku budú striedať po nejakom čase.
 
A bolo po konflikte :) (na chvíľu) :D
 

Ako sme v lete dali plienku preč :)

Tento článok nebude o hračkách a hraní sa, ale o jednom veľmi dôležitom míľniku v živote každého dieťaťa a jeho rodiča a to o odplienkovaní. V úvode môžem povedať, že som vôbec nemala v pláne tento míľnik prekročiť počas tohto leta. Dcérka bude mať dva roky až v novembri a staršieho som odplienkovala tri dni pred jeho druhými narodeninami. Ten je však májový, prichádzalo leto, skúsili sme, vyšlo to. :)

Mladšia je novembrová a tak som mala teda pochybnosti a starosti ako len my dáme tu plienku dole počas zimy. Slečna to však vyriešila za mňa. :)

Niekedy na prelome mája/júna som si u nej začala všímať zvýšený záujem o nočník. Sledovala brata čo robí, sledovala nás čo robíme na wc a napodobňovala. :) Tak sme jej jeden ružový nočníček zaobstarali a často s bratom sedávali spolu. Starší nechce kakať do záchodu, tak vtedy ešte sedí na nočníku a v tomto období mal teda ku kakaniu parťáčku. :D

Ale teda u mladšej sme to brali skôr ako zábavu, nakoľko som to ja v sebe mala nastavené tak, že správny čas na pohodové a rýchle odpliekovanie je až okolo dvoch rokov. Že ak by sme začali skôr, len nás budem trápiť. No a veru som sa veľmi mýlila. :)

Ako na zavolanie práve v tomto našom nočníkovom období otvorili dievčatá z montemama.sk kurz Bez plienky a bez stresu a teda keďže sa vo mne razantne bilo či to dcérka dá a je už pripravená alebo je ešte malá a máme čas, prihlásila som sa. A bolo to skvelé rozhodnutie, nakoľko sme sa odpliekovali naozaj bez stresu a do týždňa sme boli teda bez plienky. Moje 20 mesačné dieťatko to zvládlo úplne bravúrne a musím pochváliť aj seba, že ja s ním. :D Myslím, že ak by som do kurzu nevstúpila, najpravdepodobnejšie by som to naťahovala do spomínaného novembra. Aj keď treba ešte podotknúť, že leto a teplé počasie boli u mňa tiež veľkým motivátorom a v neposlednom rade dcérkin záujem o vec.

Kurz vedie skúsená lektorka Marcela Gregorovičová Mrázová a k dispozícii máte 5 videí. Hneď prvé video mi otvorilo oči, čo sa to vlastne u mojej dcérky aktuálne deje a začala som sa na celý proces pozerať úplne ináč. Čo je to myelinizácia, kedy nastáva u detí senzitívne obdobie na odpliekovanie a čo vlastne v celom procese potrebujú naše deti od nás sa dozviete v tomto úvodnom videu.

V druhom videu sa dozviete ako to majú deti s cikaním od prenatálneho obdobia až po záchod a čo robiť keď vznikne záujem o nočník. Tá druhá informácia nám  veľmi pomohla a nasmerovala správnym smerom. Taktiež sa dozviete kde by mal byť nočník uložený, kedy je dobré začať cikať mimo plienku a čo robiť, keď premeškáte vhodné obdobie na odplienkovanie.

V treťom videu Marcelka hovorí o možných alternatívach k jednorázovej plienke a že je veľmi dôležité si uvedomiť, že každý to má ináč. Skvelá pomôcka k tomu, ako to efektívne komunikovať s vašim dieťaťom je poznať aký komunikačný tip vaše dieťatko je. Aké komunikačné tipy u deti poznáme a čo na nich platí sa dozviete práve v tomto videu. U mňa teda došlo hneď k niekoľkým uvedomeniam.

Priznám sa, že štvrté a piate video som už v danom týždni nestihla a odplienkovali sme sa bez nich ale zo zaujímavosti som si ich pozrela neskôr a teda máme ešte čo dolaďovať. :)

Štvrté video je praktické a nájdete v ňom informácie, či je dôležité pri odplienkovaní aby si dieťa vedelo dať dolu samo tepláčiky, aké je vhodné pripravné prostredie v tomto období a aké to je úplne odplienkované dieťa. Ako to vyzerá u detí, ktoré sú aktívne a ako tomu pomôcť ak máte doma pokojné dieťatko a taktiež o indiánskej metóde, o ktorej som počula prvý krát. :)

V tomto videu sa mi veľmi zapáčila veta: „Nehoda nie je nehoda ale proces učenia sa.“ A určite si nájde uplatnenie aj v iných životných situáciách v živote s deťmi ale aj nás dospelých.

V záverečnom piatom videu nájdete informácie o nočnej plienke a kakaní a prekážkach, ktoré môžu v celom procese nastať.

Skvelé je, že Marcelka všade spomínala svoje vlastné osobné skúsenosti ale tiež skúsenosti zo škôlky.

Takže takto sme sa odplienkovali my, vďaka skúsenostiam od dievčat z montemama.sk to bolo naozaj rýchle, povedala by som až nečakané. :D

Ak Vás čaká tento dôležitý míľnik, tento kurz vrelo odporúčam. Vďaka kurzu zistíte, ako to tie naše deti vlastne naozaj majú a ušetríte si veľa pokus/omyl situácii no a hlavne prejdete celým procesom v pokoji a bez stresu. :)

Dievčatá otvárajú k 15.8.2022 tento kurz poslednýkrát s polročnou podporou dvoch skúsených lektoriek, s kódom pozicovna50 ho máte za plovicu. :)

VIAC O KURZE NÁJDETE TU :)

Prajeme pokojné odplienkovanie. :)

 




Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk