Umenie s deťmi: Od Fidlibuma k Pollockovi | Požičovňa hračiek
Prihlásiť sa    Vytvoriť účet

Umenie s deťmi: Od Fidlibuma k Pollockovi

Zverejnené: 25.08.2022 | Jana Skuntová

Máte aj vy dieťa ktoré je neoblomné, vytrvalé? Ja mám. Môžem povedať, že nie vždy ma to poteší. Hlavne vtedy nie, keď si malý objaviteľ dupe nôžkou a ja potrebujem vyriešiť v ten moment niečo „dospelácky“ dôležité.
 
Bolo tak tomu aj jednu júnovú nedeľu. Malý objaviteľ už druhý deň prosil slovne, aj neslovne o pokus zo vzdelávacej relácie Fi...um. Išlo o vytvorenie pravidelnej špirály za pomoci fľaše, farby. Pokus to nebol náročný, no... však čítajte. :)
 
Poznáte to, nedeľa. Nedeľný obed, potom možno uspávanie detí a vymýšľanie kam dnes pôjdeme na výlet. STOP! STOP! STOP! Zaznelo mi zrazu v hlave, zastavila sa a nadýchla. Haló, veď o nič nejde. Pár minútové tvorenie. A tak sme šli na to! S pomocníkmi sme sa rozhodli tento pokus vyskúšať von. Zdalo sa mi to bezpečnejšie nakoľko zavesená fľaša s farbou na špagáte rada robí neporiadok. :)
 
Do pár krátkych minút sme mali všetko nachystané. Vybrali sme si krásne miestečko na záhrade. Keďže tráva na ktorej sme tvorili sa neskôr použije ako krmivo, rozhodla som sa ju prekryť igelitom. Fúkal vetrík a náš igelit začal ožívať, hoci sme ho ukotvili dvoma drevenými stojkami. A tak aby sa malým objaviteľom neplietli nožičky do poletujúceho igelitu, pridali sme naň aj staré tehly ktoré sa na nás usmievali v tráve. :) 
 
    
 
Hotovo podklad a ošetrené prostredie sme zvládli. Hurááá. Ide sa na ďalšiu fázu. Fľašu bolo potrebné zavesiť na nejakú latu, tyč, metlu. Ja som použila tyč od detského stanu. Upevnila som ju na dve stojky špagátikom. Potom sme do fľaše vyvŕtali dieru... teda dierisko. Našli sme starý klinec ktorý bol ale kameňom úrazu v neskoršej fáze pokusu. Po vyvŕtaní diery do vrchnáčika fľaše sme odstrihli dno fľaše. „Tu sa bude liať farba“ oznámil malý objaviteľ. A ja som ho počúvala, veď on najlepšie poznal postup. Farbu som vybrala akrilovú. Bol to taký pozostatok a trochu som ju zriedila s vodou. Pod fľašu sme umiestnili výkres, najväčší aký sme doma našli – A3. Samozrejme vetrík sa hral aj s výkresom, no na nás sa znova usmiali staré dobré tehly. Do fľaše sme sa s pomocníkmi po dohode rozhodli vliať najskôr jednu farbu. Ako sme ju liali prekvapilo nás, že farba sa vylieva rýchlo a vôbec sa to na špirálu zo známej relácie nepodobá. Bola možno riedka, alebo hustá alebo za to môže ten klinec. Ktovie. Paradoxne môj objaviteľ si toho ani nevšimol. Bol pohltený do tajov stekania farby a vytláčal všetky jej pozostatky ako o dušu. Potom sme sa rozhodli že náš pokus sa asi nezdaril vďaka hustej farbe... a pridali sme ešte viac vody. Teraz na rad prišla asistentka a stláčala tubu s druhou farbou. Farba sa liala rýchlejšie, no stopa po špirále nie a nie sa objaviť. Nevadí, obdivovali sme zlievanie a miešanie farieb.
 
   
 
Mňa v tomto procese napadlo použiť staré výtvarné pokusy mojich detí a z tej masy farby ktorá vznikla spraviť odtlačok. Pretvoriť tak expresívne vyjadrenie maľby do grafickej podoby. Deti si vybrali valčeky (v tomto prípade grafické) priložili na pofŕkaný výkres ich kresby a prechádzali valčekom. Tu sa začala skutočná zábava. Výkres hladkali, búchali po ňom. A keď som pripínala na sušiak prvé odtlačky oni si už veselo užívali hru s farbou. Za pomoci valčeka roztierali farbu na všetky strany. Tá skončila na ich nohách, igelite aj mimo. A do pôvodného výkresu vyrobili dieru a nazvali ju zrkadlom. Samozrejme ich super dielo Zrkadlo som včas zachránila a povesila k ostatným. No oni ešte naďalej roztierali farbu po všetkom, čo ich napadlo. Keď sa toho nabažili, dohodli sme sa že si poumývajú pracovné nástroje. A samozrejme to urobili s veľkou chuťou. Veď voda láka každé malé dieťa. Takto som zabila dve muchy ... deti boli ponorené do zmysluplnej činnosti, nevedeli ako a podieľali sa na upratovaní prostredia po tvorení. Ja som vedľa ich umývacieho času stihla poupratovať stavbárske pomôcky ktoré nám veľmi poslúžili.:) Užili sme si to na koniec všetci. Deti skúmali miešanie farieb, naučili sa nové slovo po anglicky – dripping / liatie /, spoznali že takto nejak maľoval aj ujo Pollock a hlavne že keď sa niečo čo si naplánujeme nepodarí nie je to koniec sveta. Je to začiatok nových možností. A tak tvoria všetci umelci.
 
  
 
Mne po dlhom čase dobre padlo sa konečne zas ponoriť do tajov tvorby. Prestať riešiť prečo nie, a otočiť to na: prečo nie? Nadýchnuť sa a spomaliť, užiť si čas spolu, odovzdať, sprevádzať. Hlavne byť prítomná tu a teraz.
 
Pre predplatiteľov časopisu Rok s dieťaťom som spracovala postup ako tvoriť na tému dripping – Jackson Pollock. Nájdete tam jednoduchý návod, obrazovú prílohu, niečo málo o Jacksonovi Pollockovi pre malé deti. Čo sa dá alebo kde sa dajú takéto dielka použiť. Ako s výsledkom pracovať ďalej.
 
Hlavne nezabúdajte že to čo sa nepodarí nás posúva. A stačí vnímať tu a teraz, lebo to je zážitok.
 
Majte krásne tvorenie. :)

Články, ktoré sa Vám môžu páčiť

Recenzia: Prevliekanie pre deti - Obliekanie zn. Haba

Drevená hračka Prevliekanie pre deti - Obliekanie je veľmi milá a kvalitne spracovaná hračka, ktorá nájde využitie u detí v rôznom veku. Povedali by sme, že by to mohla byť pokojne aj generačná hračka, pretože je vyrobená naozaj z kvalitného dreva.
 
Obsahuje jednu drevenú obojstrannú podložku s vyobrazenou detskou postavou v spodnom prádle. Na jednej strane v letnom období. Na druhej strane v zimnom období. Ďalej obsahuje 6 predlôh označených podľa náročnosti od jednej po tri bodky. Na výber je celkovo 36 dielikov, ktoré sa „prišívajú” k podložke elastickou šnúrkou zakončenou drevenou guličkou.
 
Deti môžu „prišívať” jednotlivé dieliky podľa predlôh od najľahšej po najťažšiu. Oblečenie môžu prispôsobiť ročnému obdobiu alebo môžu vytvoriť outfity bez akýchkoľvek pravidiel, len na základe vlastnej fantázie.
 
Má hračka edukatívny charakter?
Jednoznačne má. A to aj (či možno práve) pre deti mladšie ako 3 roky. Deti sa môžu naučiť pomenovať jednotlivé časti oblečenia, základné časti ľudského tela, farby, priraďovať správne oblečenie k správnemu ročnému obdobiu. Trénujú jemnú motoriku, presnosť, trpezlivosť a rozvíjajú fantáziu.
 
Ako sa hrali naše deti:
 
4 roky a 4 mesiace: V prvom rade bolo treba nájsť najkrajšie šatôčky a k nim pasujúce topánky a vlasy. :) Až keď bol dokonalý outfit hotový a predstavenie vo forme pesničky sa skončilo, mohli prísť na radu ďalšie outfity. Jedinou podmienkou bola vlastná tvorba, na jemné naliehanie prispôsobená ročnému obdobiu. Predlohy zostali takmer nedotknuté. Ale to pravdepodobne do veľkej miery závisí od povahy dieťaťa. :) Veľmi dobrá aktivitka na trénovanie jemnej motoriky a práce prstov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zimné oblečenie predstavuje náročnejší level. Treba si premyslieť, ktorý kúsok prišiť cez ktoré dierky tak, aby sa oblečenie mohlo vrstviť a šnúrka vystačila aj na topánky.
 
2 roky 2 mesiace: Tu ešte o samotnom obliekaní „prišívaním” nebola veľmi reč. Ale prevliekanie šnúrky cez dierky v podložke zabavilo asi aj na 10 min. V našom ponímaní času vlastne celú večnosť. :D Vyžadovalo si to tiež celkom slušnú dávku trpezlivosti, presnosti a hlavne bolo nutné premyslieť, kadiaľ má šnúrka ísť, aby išla cez čo najviac dierok. Obľúbenejšia činnosť ako prevliekanie, bolo v tomto prípade pomenovávanie jednotlivých kúskov oblečenia, triedenie a priraďovanie (nohavice k nohaviciam, tričko s krátkym rukávom k tričku s krátkym rukávom). Ďalším krokom bolo vyberanie a prikladanie dreveného oblečenia priamo na predlohy a neskôr aj na podložku (bez prišívania).
 
Celkové (subjektívne) hodnotenie hračky: *****
 
 
Opis hračky od dodávateľa: Šaty alebo kabát? Mokasíny alebo topánky? Čo majú dievčatá a chlapci oblečené v lete alebo v zime? Deti sa samy rozhodujú pri navliekaní podľa poskytnutých predlôh alebo pri voľnej hre, keďže 36 rôznych druhov účesov a oblečení poskytuje nespočetné množstvo kreatívnych kombinácií.
Obsah balenia: 1 obojstranne potlačenú dosku na navliekanie nití, 1 dlhú niť, 36 závitových kartičiek a 3 obojstranne potlačené predlohy
Odporúčaný vek: od 3 rokov
Rozmer: 31 x 0,5 x 18,5 cm
Materiál: drevo
 
 
 

Tip na online semináre od montemama.sk

Pamätám si, ako by to bolo včera, keď som čakala svojho prvorodeného a Natália mi nadšene opisovala absolvované kurzy a princípy Montessori pedagogiky. Nemohla som sa dočkať, kedy si ich vyskúšam sama a veru ma tak pohltili, že som ich absolvovala tuším všetky.

Kurzy viedla skúsená lektorka Marcela Gregorovičová a jej prístup bol profesionálny, ľudský ale najmä v praxi ľahko použiteľný. Z môjho pohľadu to je človek, pre ktorého je práca poslaním a je radosť ju sledovať.

Priznám sa, pri druhej dcérke už toľko času na realizáciu vlastných aktivít mimo domácnosť a odchodov z domu neostávalo a preto som sa nesmierne potešila, keď sa možnosť absolvovať kurz preniesla aj do online sveta.

Montemama.sk v sekcii kurzy ponúka možnosť týchto seminárov:

Ako na hranice

V tomto kurze sa dozviete prečo sú hranice potrebné, ako ich správne nastaviť a kedy je vhodné ich posúvať. Pri zakúpení semináru dostane vopred poznámky o témach, ktoré sa budú preberať a a ako bonus tiež praktický ťaháčik kde sú zhrnuté efektívne formy komunikácie. Seminár trvá hodinku a pol a jeskvelé, že sa k záznamu viete kedykoľvek vrátiť.

Ako na to? 0-3 roky

V tomto seminári sa dozviete o dôležitých veciach a míľnikoch ktoré sa udejú v prvých troch rokoch života. Dozviete sa ako vyberať vhodné hračky, pripraviť domácnosť a iné tipy ako poporiť dieťa k samostatnosti a tým aj k jeho spokojnosti. K semináru dostanete taktiež poznámky, trvá 2,5 hodiny a tiež si ho viete pozrieť aj s odstupom času.

Ja sa s vami nesmierne rada delím o moju pozitívnu skúsenosť z tých seminárov, počas ktorých som mala veľa AHA momentov a vďaka ktorým sme si s deťmi naozaj uľahčili spoločné fungovanie a naučili sa mnoho zaujímavého. A preto ak nie ste z Bratislavy alebo vám situácia nedovoľuje zúčastniť sa kurzov osobne, určite využite túto príležitosť vďaka ktorej budete ešte lepšie rozumieť jazyku vašich detí, vedieť im pripraviť pripravné prostredie a tak prirodzene napĺňať ich potenciál.

 

Semináre si môžete zakúpiť TU

Pokus: Sóda bikarbóna a ocot

Pokus sme robili ešte minulý rok v období Valentína a tak sme ho aj pomenovali: Valentínsky dezert. :)
 
Čo budete potrebovať:
obal z jogurtu (malého),
sódu bikarbónu,
vodu,
farby (temperove alebo potravinárske),
špajdlu,
ocot,
pipetu alebo striekačku.
 
Postup je veľmi jednoduchý a vtedy trojročáka to veľmi bavilo. Ako prvé si pripravíme prázdny kelímok od jogurtu alebo termixu. Do 3/4 doň nasypeme sódu bikarbónu.  Následne si vytlačíme farbu (môžete použiť dve farby ak si popri tom chcete vyskúšať miešanie farieb).
 
Vodu nalejeme až po okraj a opatrne položíme do mrazničky. Necháme poriadne zamrznúť. Najlepšie cez noc.
 
Ráno náš dezert vyberieme, opatrne pobúchame a vyklopíme na vodorovnú plochu (napr. tanierik).
 
 
Pripravíme si ocot ktorý zohrejeme v kanvici a pomocou pipety alebo striekačky nanášame ocot na dezert.
 
Vidíte čo sa stalo? 
 
 
Môžete tiež z "dezertu" odkrajovať a pridávať do octu, malý to nazval sopkou.:)
 
 
Ak nám kúsok dezertu zostane môžeme si zobrať papier a štetec a namaľovať si obrázok podľa vlastnej predstavy a fantázie. :)
 



Inzeráty, ktoré sa Vám môžu páčiť







Sme prvá online požičovňa hračiek, hier, kníh a vecí pre deti, ktorá je dostupná pre všetkých. Na lokálnej úrovni prepájame tých, ktorí chcú hračku požičať, s každým, kto má o hračku záujem. Veríme, že týmto spôsobom prispejeme k šetreniu našej planéty a naše deti odbremeníme od zbytočností, ktorými sú denne obklopované. Zároveň dúfame, že vám umožníme rozvoj vašich detí s pomocou zmysluplných hračiek, hier a kníh.

V neposlednom rade vám ponúkame aj príjemnú možnosť šetrenia rodinného rozpočtu a privyrobenia si. Viac o nás si môžete prečítať kliknutím na nasledujúce odkazy

 

NÁŠ PRÍBEH AKO FUNGUJEME?




Prečo by sme si mali hračky navzájom požičiavať?

ŠETRENIE

Tým, že si hračku od niekoho požičiate, šetríte rodinný rozpočet. Za cenu jednej novej hračky, ktorá by stála nevyužitá v skrini, môžete mať aj päť ďalších. Požičané hračky môžu navyše lepšie uspokojiť aktuálne potreby vášho dieťata.

ZÁROBOK

Požičiavaním hračiek si môžete výrazne vylepšiť svoj rodinný rozpočet. Záleží len na vás, aké hračky, koľko a za akú sumu ponúknete. A ak si hračky požičiate, podporíte tým ešte aj ekonomiku na lokálnej úrovni.

EKOLÓGIA

Uprednostnením požičania pred kúpou novej hračky výrazne šetríte našu planétu. Znižujete odpad nielen z nevyužitých hračiek, ale aj z obalov nových hračiek. Opakované používanie vecí je tiež formou recyklácie.

ROZVOJ DIEŤAŤA

Požičiavaním hračiek rozvíjate svoje dieťa hneď vo viacerých smeroch. Okrem možnosti hrania sa s rôznymi hračkami dôležitými pre rôzne vývinové obdobia, zlepšujete svojim deťom emocionálnu inteligenciu a finančnú gramotnosť.



Vytvoriť bezplatný účet
©2021-2022 pozicovnahraciek.sk všetky práva vyhradené | o tento portál sa stará domarstudio.sk